محققان لهستانی می گویند؛

کم خوابی عملکرد مغز را تا یک هفته مختل می کند

کم خوابی عملکرد مغز را تا یک هفته مختل می کند

به گزارش پاراسول نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است بیشتر از یک هفته طول می کشد تا مغز به سرعت نرمال خود بعد از دوره های کم خوابی بازگردد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از اوری دی هلث، محققان دانشگاه کراکو لهستان اخطار می دهند که تأثیرات کم خوابی بر توجه و توانایی پردازش شناختی مغز امکان دارد تا یک هفته بعد از بازگشت به روال عادی خواب ادامه یابد.
دکتر «جرمی اوچاب»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «کمبود خواب اساسا بر سلامت تاثیر دارد. عملکرد واقعی فرد در کارهای سخت را می تواند کم کند و الگوهای رفتاری را مختل می کند.»
محققان برای درک بهتر مدت زمان بهبودی بعد از کمبود خواب، ۱۹ شرکت کننده ۲۰ تا ۲۲ ساله را جهت شرکت در یک مطالعه سه هفته ای استخدام کردند.
شرکت کنندگان از حسگرهای مچ دست برای ثبت چرخه استراحت و فعالیت در طول مدت آزمایش ۲۱ روزه استفاده می کردند. هر روز شرکت کنندگان نظرسنجی در مورد خلق و خو و سطح انرژی شأن را تکمیل می کردند و یک آزمایش اندازه گیری سرعت پردازش اطلاعات توسط مغز از آنها به عمل می آمد.
محققان متوجه تغییرات رفتاری نه تنها در دوران کمبود خواب بلکه در مرحله ریکاوری این افراد هم شدند.
در طول دوره ۱۰ روزه کم خوابی، نمرات دقت شرکت کنندگان به صورت متوسط به ۹۵ درصد کاهش پیدا کرد و زمان پاسخ آنها در طول آزمون ۷ درصد کاهش پیدا کرد.
در آخر مرحله ریکاوری، بعد از آنکه به شرکت کنندگان اجازه داده شد هر شب بخوابند، نمره میزان دقت شأن هنوز ۱.۵ درصد کمتر از زمان شروع مطالعه بود، اما زمان پاسخگویی در طول یک ساعت آزمون به همان اندازه ای که در آغاز مطالعه انجام شد کُند بود.


منبع:

1400/06/17
12:06:42
0.0 / 5
385
تگهای خبر: انرژی , سلامت , فعالیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است