راهكارهای جلوگیری از خیز جدید كووید ۱۹؛

اهمیت قرنطینه مسافران ورودی در مرزها

اهمیت قرنطینه مسافران ورودی در مرزها

پاراسول: یکی از راه های شیوع و انتقال ویروس کرونا، افرادی هستند که به سفرهای خارجی می روند و بعد بدون قرنطینه به کشور باز می گردند.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کابوس کرونا همچنان ادامه دارد و واکسن هنوز نتوانسته تبدیل به معجزه شود. با این وجود بنظر می رسد برخی جوامع قصد دارند این کابوس را به فراموشی بسپارند و این اقدام نه با توسل به واکسیناسیون سراسری و قرنطینه هوشمند بلکه با نادیده گرفتن این بیماری صورت می پذیرد. اقدامی که نه فقط خودشان بلکه سایر کشورها را نیز می تواند با مشکلات عدیده که کمترین آن شیوع جهش جدید کووید ۱۹ است، مواجه کند.
به عنوان نمونه، می توان به برگزار شدن کنسرتهای موسیقی در کشور ترکیه اشاره نمود. مسئله ای که طی چند روز اخیر مورد توجه کاربران فضای مجازی با هر دیدگاه و سلیقه سیاسی قرار گرفته است. تصاویر انتشار یافته از کنسرتهای روزهای گذشته ترکیه بیان کننده نقض تمامی پروتکلهای بهداشتی در رابطه با کرونا است. جمعیت پرحجم و متراکم افراد حاضر در سالن ها، نگرانی های بسیاری را برانگیخته است. تا جایی که سیل عظیم پیام های کاربران فضای مجازی را برای برخورد با این افراد در پی داشته است.
کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی در ایام گذشته، چه آنهایی که ساکن کشور هستند و چه ایرانیان خارج از کشور با انتقاد شدید از برگزاری بدون ضابطه کنسرت ها در ترکیه خواهان ورود مرجع قضائی ایران به این مساله و برخورد با ایرانیان شرکت کننده در این مراسم ها شده اند.
مطالبه صورت گرفته زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم کشور ترکیه برای حضور گردشگر ها در چنین مراسم هایی هیچ نوع الزامی درباره ارائه کارت واکسیناسیون نداشته و افراد بدون هرگونه محدودیتی می توانستد در کنسرت ها حضور پیدا کنند.
از جمله مطالباتی که کاربران ایرانی فضای مجازی در این زمینه مطرح کرده اند، قرنطینه افراد بعد از بازگشت از ترکیه و قبل از ورود به کشور است. کاربران پیشنهاد کرده اند تا این افراد با هزینه خودشان در مبادی مرزی قرنطینه شوند و بعد از مطمئن شدن از عدم ابتلاء به بیماری کرونا اجازه ورود به کشور به آنها داده شود.
البته این در حالیست که از بیستم اسفند ۱۳۹۹، طرح مراقبت بهداشتی و پیش گیری از شیوع بیماری کرونا در مبادی مرزی رسمی کشور توسط جمعیت هلال احمر کشور و با همکاری وزارت بهداشت درحال اجراست. تا حالا در این طرح ۶۰۵ هزار و ۶۳۹ نفر پایش (دریافت برگه تست منفی pcr و یا انجام تست pcr) و ۲۱۱ مسافر مشکوک هم قرنطینه شده اند.
اما اطلاعاتی که درباره تست های کرونا موجود است، نشان میدهد درصد منفی کاذب بسیار بالاست و عملاً انجام پایش لحظه ای و یا انجام تست قبل از سفر و ارائه نتیجه تست در کشور مقصد نمی تواند روش مطمئنی برای جلوگیری از بیماری به کشور باشد. بدین سبب لازم است تا همانطور که رییس جمهور در نخستین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا کشور در دولت سیزدهم به طرح تحول مقابله با کرونا تاکید داشت، پروتکل ها و روش های پایش مسافران ورودی به کشور نیز متحول شوند.
شاید کمترین اقدام می تواند همین مطالبه صورت گرفته باشد. به این صورت که مسافرانی که قصد سفرهای سیاحتی را دارند، بعد از بازگشت به کشور به مدت معلومی (سه تا ۵ روز) و با هزینه شخصی در مکان های مشخصی قرنطینه شوند. بااینکه تعدادی از سفرهای بین المللی جنبه تجاری و اداری دارند اما با وجود ادامه دار بودن اپیدمی کرونا و سرعت پایین واکسیناسیون و همین طور عدم توجه جدی برخی کشورها (به خصوص کشورهایی که اقتصادشان وابسته به صنعت گردشگری است) به پروتکلهای بهداشتی در قبال پذیرش توریست، لازم است تا نظارت جدی و سختگیرانه ای برای مسافران سفرهای سیاحتی اعمال شود.
مطمئناً در روزهایی که کادر بهداشت و درمان کشور همچنان درحال دست و پنجه نرم کردن با این ویروس منحوس است و در صورتیکه خیلی از افراد جامعه از حداقل تفریحات، سرگرمی ها و دورهمی های خانوادگی محروم مانده اند، لازم است مسئولان تصمیم گیر در مورد کرونا به ویژه ستاد ملی مقابله با کرونا تا قبل از واکسیناسیون اکثریت جمعیت کشور همچنان نسبت به این بیماری و سویه های جدید، جدی تر باشند. به ویژه این که طبق گفته وزیر بهداشت، جهش جدید ویروس کرونا در آبان ماه می تواند کشور را تحت تأثیر قرار دهد.


منبع:

1400/06/24
20:58:13
0.0 / 5
497
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است