محققان بریتانیایی می گویند؛

ارتباط اختلال در خواب با خطر مبتلاشدن به افسردگی و شیزوفرنی

ارتباط اختلال در خواب با خطر مبتلاشدن به افسردگی و شیزوفرنی

در یک مطالعه منحصر به فرد، دانشمندان ابعاد مختلف اختلال خواب را در افراد مبتلا به مشکلات روانی، مورد مطالعه قرار دادند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران با بهره گیری از مچ بندهای شتاب سنج برای تولید داده های عینی در مورد خواب، به ارتباط بین مشخصه های خواب و اختلال افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلال دوقطبی و اختلال اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) پی بردند.
پس از تجزیه و تحلیل ژنوم شرکت کنندگان، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که حتی افرادی که دارای استعداد ژنتیکی برای این چهار مشکل روانپزشکی بودند، دارای الگوی اختلال خواب مشابهی هم بودند.
محققان در این مطالعه، با بهره گیری از بانک داده های بریتانیا، فعالیت خواب ۸۹، ۲۰۵ شرکت کننده را تجزیه و تحلیل کردند. این بانک داده ها شامل گزارش خواب، تشخیص های پزشکی و داده های ژنتیکی افراد است.
دکتر «شریجوی تریپاتی»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «اختلالات خواب و روانپزشکی رابطه ای دوطرفه دارند. بدخوابی منجر به سلامت روانی ضعیف و بالعکس می شود.»
وی در ادامه اضافه کرد: «شتاب سنج ها، موج مغزی را اندازه گیری نکردند. آنها جنبه های خواب، خصوصاً مدت زمان و تعداد دفعات بیدار شدن از خواب را در بر می گیرند. اختلالات خواب، خصوصاً اختلال در کیفیت خواب، مانند تعداد دفعات بیدار شدن در شب، مهمست و این ارزش این دستگاهها است.»
تیم تحقیق دریافت که تغییرات خواب در افرادی که از مشکلات روانی رنج می برند شایع است. اختلال دوقطبی / شیدایی، اسکیزوفرنی، اضطراب یا افسردگی، همه با تغییر در کیفیت خواب مرتبط هستند.
محققان مشاهده نمودند برای افرادی که یکی از چهار تشخیص مشکل روانی فوق را دارند، و همین طور افرادی که نمره پلی ژنیک بالایی برای بیماریهای روانی دارند، بیداری بیشتر در شب، چرت زدن بیشتر در روز و بدخوابی بیشتر در رختخواب وجود داشت.

1400/07/30
23:39:23
0.0 / 5
336
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پژوهشگر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است