وزیر بهداشت:

نه تاجریم و نه دولتمرد

نه تاجریم و نه دولتمرد

به گزارش پاراسول وزیر بهداشت ضمن اشاره به ضرورت همکاری نزدیک وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی جهت تحقق عدالت در سلامت، درباره وضعیت واکسیناسیون ضد کرونا در کشور، اظهار داشت: وقتی که در تیر ماه میزان واکسیناسیون را بررسی می نماییم، حدود پنج میلیون دز واکسن تزریق شده بود، اما امروز به ۸۴ میلیون دز رسیدیم و ۷۹ میلیون دز در طول 2.5 ماه تزریق شد که رکوردی جهانی است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در جلسه تودیع و معارفه روسای کل سازمان نظام پزشکی، اظهار داشت: قدردان زحمات افرادی که از تشکیل سازمان نظام پزشکی تابحال زحمت کشیدند، هستیم. پس از پیروزی انقلاب، مسئولیت های بزرگی بر دوش جامعه سلامت گذاشته شد. جوانان مدافع سلامت که باید شهرها و روستاها را طی می کردند تا عقب ماندگی های گذشته را جبران کنند. در همین حین بود که مسئله دفاع مقدس پیش آمد و در جبهه های مقدس هم این افراد به درمان مجروحان پرداختند.

وی ادامه داد: جهاد سلامت در این ۴۰ سال ادامه داشت تا این که در دو سال گذشته به حد اعلای خود رسید، چونکه جنگ جهانی با ویروس منحوس کرونا منجر به بسیج مدافعان سلامت در کشور شد و آنها را در خط مقدم نبردی دشوار قرار داد. جامعه پزشکی در عرصه دفاع از سلامت تا پای جان ایستادند و برای سلامت مردم خویش را به آب و آتش زدند. هنگامی که خیلی ها از ترس کرونا با دلیل محدودیت ها از منزل بیرون نمی آمدند، جامعه پزشکی و سلامت، عاشقانه در مراکز درمانی خدمت می کردند.

نمی توانیم درمان مردم را معطل تاخیر و تعجیل تصمیم گیری این و آن کنیم
عین اللهی تصریح کرد: ما طبیبیم ما جامعه سلامتیم، نه صنعتگریم، نه تاجریم و نه دولتمرد و باید قدر خودمان را بدانیم. ازاین رو نمی توانیم درمان مردم را معطل تاخیر و تعجیل تصمیم گیری این و آن نماییم و جان مردم مهم ترین اولویت ماست. ما در اسرع وقت باید جان مردم را درمان نماییم. ما کادر سلامت سوگند خوردیم که هرکه در این سرا درآمد، درمانش نماییم و از ایمانش نپرسیم. دز دفاع از سلامت هما رنگ ها، رنگ باخته و به رنگ سپید سلامت درمی آید. در دفاع از سلامت، همه شکاف ها، اختلاف ها، چند دسته گی ها، پراکندگی ها در مفهوم بزرگ انسانیت حل شده و مطمئن باشید که روح ایثار و فداکاری مدافعان سلامت، دل های مرده را بیدار و روان های افسرده را امیدوار می کند.سلامت تک بعدی نیست

واکسیناسیون عمومی ضد کرونا، امیدبخش تحول عظیم در آینده سلامت مردم است

وزیر بهداشت افزود: بیماری همه گیر کرونا نشان داد که سلامت یک بعدی نیست و بر همه ابعاد زندگی و معیشت مردم موثر است. امروز می بینیم که خیلی از مسائل اقتصادی، بیکاری و... موثر از سلامت بوده و امروز همه سیاستگذاران به اهمیت سلامت بیشتر از پیش پی می برند. امروز حرکت پرشکوه مردم در واکسیناسیون عمومی کرونا، منجر به شگفتی همه اندیشمندان جهان شده و برای ما امیدبخش تحول عظیم در آینده سلامت مردم است.


تزریق ۷۹ میلیون دز در عرض 2.5 ماه

عین اللهی اظهار داشت: وقتی که در تیر ماه میزان واکسیناسیون را بررسی می نماییم، حدود پنج میلیون دز واکسن تزریق شده بود، اما امروز به ۸۴ میلیون دز رسیدیم و ۷۹ میلیون دز در عرض 2.5 ماه تزریق شد که رکوردی جهانی است. در عرض یک هفته به اندازه جمعیت برخی کشورهای حاشیه ای توانستیم واکسیناسیون انجام دهیم و این فقط با حمایت مردم شدنی بود. در دفاع مقدس مشخص شد که اگر ما مردم را به صحنه آوریم، موفقیم. هر برنامه ای در صورتی موفق می شود که مردم به صحنه آیند. اگر مردم از برنامه ای حمایت نکنند، بطور قطع با شکست مواجه می شوند. صحنه باشکوهی از همبستگی و همکاری در راه اهداف مقدس سلامت با دستور رئیس جمهور با مشارکت همه وزارت خانه ها و سازمان ها و... شکل گرفت که حرکتی تاریخی را شکل داد تا ناراحتی هایی که در مرداد شاهد بودیم و شاهد مرگ بیشتر از ۷۰۰ نفر در روز بودیم که واقعا یک فاجعه ملی و دردناک بود، رفع گردد.


12 درصد مردم کشور مسن هستند

وی ادامه داد: برنامه هایی مانند نظام ارجاع، پرونده الکترونیک، بیمه همگانی و... در دستور کار است. همینطور بحث جمعیت که امروزه یک تهدید بسیار بزرگ برای نظام ما است. امروز نزدیک ۱۲ درصد مردم مسن هستند و تا چند سال آینده به ۳۰ درصد خواهد رسید، بسیار مهم می باشد. ان شاءالله بتوانیم در حرکت انقلابی که مجلس شروع کرده، کمک نماییم و بخصوص جامعه پزشکی در درمان ناباروری و مسائل در ارتباط با آن بتوانند اقدام نمایند. مشکل امروز ما سبک زندگی و ضرورت اصلاح آن است. بحث کیفیت دارو و خودکفایی در دارو و تجهیزات پزشکی مهم می باشد. در عین حال پژوهش هایی که باید کاربردی باشد و به درد مردم بخورد، باید صورت گیرد تا نیاز مردم رفع گردد. پارک های علم و فناوری و بحث های دانش بنیان، اهمیت دادن به بهداشت و خانه های بهداشت و بحث پیشگیری مقدم بر درمان هم مهم می باشد.

وی افزود: در حوزه آموزش و نیروی انسانی، ما تمام زمینه های آموزش مترقی را در کشور داریم و هیچ مشکلی در دانشگاه های علوم پزشکی از نظر داشتن اساتید مجرب نداریم. مشکل جدی ما مدیریت آموزش است. ما سرلوحه خودمان را مدیریت آموزشی با برنامه تحول در آموزش قرار دادیم تا تغییرات مرتب و این که هر روز یک قانون و مسئله مطرح می شود و اینک ظرفیت های ما با برنامه ریزی های غلطی که احیانا انجام می دهیم، پر نشود، رفع گردد. ما باید تمام ظرفیت های موجودمان را در تربیت نیروهای انسانی جوان و نابغه به کارگیریم و مستعد نماییم. همینطور اساتید باتجربه ما که سالها زحمت کشیدند و پزشکی ما را از وضعیت فلاکت بار پزشکان پاکستانی و هندی در آغاز انقلاب نجات دادند، به صورتی که حالا خودکفایی سلامت و درمان داریم و نه تنها درمان خودمان را انجام می دهیم، بلکه کشورهای همجوار ما هم برای درمان به ما رجوع می کنند که ان شاءالله این مشکلات هم حل خواهد شد.
عین اللهی ضمن اشاره به جایگاه ویژه پزشکان در فرهنگ ایرانی، اظهار داشت: این جایگاه به واسطه تعالیم اسلامی، رنگ قداست به خود گرفته است به صورتی که طبابت عبادت به حساب می آید. میتوان پزشکی را یک رسالت دانست، نه یک شغل. رسالت جامعه پزشکی شامل حفظ و ارتقاء سلامتی و در صورت بیماری پرداختن به درمان آن است. پزشکان با ادای سوگند متعهد می شوند که به نجات بیماری ها بپردازند و در اوج رضایت از زمانی که پشت سر گذاشتند، امیدوار به آینده ای پرثمر بر مسند طبابت می نشینند.

عین اللهی اظهار داشت: پزشکی فقط علم نیست، بلکه با روح و عواطف و احساسات بیمار هم سروکار دارد. پزشکی به غیر از آنکه یک علم است، بیشتر یک هنر است. باید توجه کرد که در سیاست های ما، سیاست های عدالت محور وزارت بهداشت بسیار مهم می باشد و همه مردم باید به سمتی روند که از نظر بهداشت و درمان از خدمات به صورت یکسان برخوردار شوند. همکاری نزدیک وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی می تواند این امر را تحقق بخشد. ان شاءالله با حرکت های بسیجی بتوان به این مورد برسیم. نظام پزشکی باید مدافع حقیقی مردم و جامعه پزشکی باشد. امیدوارم ریاست جدید سازمان نظام پزشکی، با کمک همه و با هدف ارتقاء خدمات سلامت به مردم گام بردارد.

به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، در این مراسم که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، زاکانی، شهردار تهران، قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و... برگزار شد، از برخی خانواده های شهدای سلامت تقدیر گردید.

منبع:

1400/08/06
20:24:12
0.0 / 5
280
تگهای خبر: آب , آموزش , الكترونیك , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است