۱۷ نوامبر، روز جهانی نوزاد نارس،

رشد سالم کودک نارس با عدم جدایی مادر و نوزاد

رشد سالم کودک نارس با عدم جدایی مادر و نوزاد

خراسان رضوی روز جهانی نوزاد نارس هر ساله در 17 نوامبر (26 آبان) برای افزایش آگاهی از زایمان زودرس و نگرانی ها در مورد نوزادان نارس و خانواده های آنان در سراسر جهان انجام می شود.


طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت، سالانه ۱۵ میلیون زایمان زودرس در سراسر جهان انجام می شود و این تعداد دائما درحال افزایش است. هر سال حدودا ۱۵ میلیون نوزاد نارس به دنیا می آیند که از هر ۱۰ نوزادی که در سراسر جهان به دنیا می آیند یک نفر را شامل می شود. در صورتیکه فناوری ها و روش های پزشکی بالا رفته است اما نوزادان نارس همچنان برای مبتلاشدن به فلج مغزی، تاخیر در رشد، ناتوانی یادگیری و مشکلات شنوایی یا بینایی لطمه پذیرتر هستند.
نرخ شیوع زایمان زودرس از ۵.۴ تا ۱۲ درصد متغیر است و بطور متوسط ۷.۳ درصد از کل تولدهای زنده را در برمی گیرد. مادران خیلی جوان (کوچکتر از ۱۷ سال) یا بزرگتر از ۳۵ سال در معرض خطر بیشتری برای زایمان زودرس هستند. نرخ زایمان زودرس در ۱۸۴ کشور، بین ۵ تا ۱۸ درصد متغیر است و در کشورهای کم درآمد، نیمی از نوزادان نارس به سبب فقدان مراقبت های اولیه جان خودرا از دست خواهند داد.
البته خیلی از نوزادان نارس افراد کاملا سالمی هستند که تعدادی از آنان، شخصیت های مشهور تاریخی مانند وینستون چرچیل، رهبر سیاسی و ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی، ناپلئون، اسحاق نیوتن و فیزیکدان آلبرت انیشتین هستند.
همه گیری کووید-۱۹ چالش های جدی برای بخش های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشورهای سراسر جهان به وجود آورده است همین طور خانواده هایی با نوزادان نارس کوچک یا بیمار را تحت تاثیر قرار داده است برای اینکه این نوزادان لطمه پذیرتر هستند و اغلب به مراقبت های تخصصی نیاز دارند که باید مدت طولانی تری در بیمارستان بمانند. البته محدودیت های کرونائی سبب شده تا والدین از ملاقات نوزاد خود محروم باشند.
نوزادان نارس پیش از ترخیص یک تا سه ماه را در بیمارستان می گذرانند و با مشکلات سلامتی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و این اثرات اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی بر خانواده و کودک بر جای می گذارد.


موضوع سال ۲۰۲۱ روز جهانی کودکان نارس عدم جدایی است و والدین و نوزادانی که خیلی زود به دنیا می آیند باید کنار هم باشند و این مورد را می توان با پشتیبانی از خانواده، پشتیبانی از متخصصان بهداشت و درمان و تقویت سیستم های بهداشت و درمان به دست آورد.
یک اتفاق جالب برای مادرانی که نوزادان نارس به دنیا می آورند این است که شیر مادر حاوی مواد خاص ویژه ازجمله موادمعدنی اضافی، چربی و پروتئین هایی است که این نوزادان کوچک به آن نیاز دارند. شیر مادر برای نوزادان نارس بسیار مهمست و بعنوان غذا و داروست و ایمنی را برای کودک فراهم می آورد.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعریف اولیه زایمان زودرس را در سال ۱۹۴۸ ارائه نمود. حاملگی معمولی حدود ۳۷ تا ۴۲ هفته طول می کشد و هر کودکی که زودتر از هفته ۳۷ حاملگی متولد شود، نارس شمرده می شود و علت اصلی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال است که موجب مرگ حدود یک میلیون نفر می شود.
این پدیده چالش بزرگی است برای اینکه چنین نوزادانی زنده نمی مانند یا مراقبت های لازم، شیردهی مناسب و گرمای لازم را دریافت نمی کنند و از عفونت ها و مشکلات تنفسی که زندگی نوزادان نارس را تهدید می کند، رنج می برند. البته خیلی از بازماندگان نیز با ناتوانی هایی ازجمله ناتوانی یادگیری و مشکلات شنوایی یا بینایی مواجهند.
تولدهای نابهنگام یک چهارم مرگ ومیر نوزادان را تشکیل می دهد. طبق تخمین ها، سالانه ۲۷ میلیون نوزاد در هند به دنیا می آیند که از این تعداد ۳.۵ میلیون نوزاد نارس هستند.
انجمن اطفال نیوزیلند (PSNZ) می گوید: تعدادی از نوزادان نارس باید بجای بردن به بخش مراقبت ویژه نوزادان یا نوزادان، نزد مادران خود نگهداری شوند.
پروفسور نیکولا آستین، عضو کمیته اجرائی انجمن اطفال می گوید: «نگهداری مادران و نوزادان در کنار هم بهترین فرصت را برای برقراری شیردهی فراهم می آورد و حمایت های ارائه شده، بهزیستی مادر و نوزاد را ارتقا می دهد.»
خطر تولد نوزاد نارس در بین مادرانی که مراقبت های دوران حاملگی را از دست می دهند، بیشتر است. همین طور مادرانی که مبتلا به فشارخون بالا، دیابت و سایر عفونت های دستگاه تناسلی هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای تولید نوزاد نارس هستند. برخی علل ازجمله جنسیت در تولد نوزادان نارس نقش دارد و پسرها نسبت دختران بیشتر در معرض تولد زودرس قرار دارند. تولد نوزاد نارس در میان نوزادان چند قلو (دوقلو یا سه قلو) شایع تر است.
منابع

pmnch.who.int

medindia.net

nationaltoday.com

unicef.org

fit.thequint.com

tbharticles.com

dekhsunke.com

monitor.co.ug

techilive.in

thedailystar.net1400/08/26
23:08:20
0.0 / 5
95
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است