محققان سوئدی می گویند؛

ارتباط افزایش ضربان قلب و ریسک زوال عقل

ارتباط افزایش ضربان قلب و ریسک زوال عقل

پاراسول: طبق یک مطالعه جدید، افزایش ضربان قلب در حالت استراحت در سنین بالا ممکنست یک فاکتور پرخطر مبتلاشدن به زوال عقل باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، از آنجا که اندازه گیری ضربان قلب در حالت استراحت آسان است و می توان آنرا بوسیله ورزش یا درمان پزشکی کم کرد، پژوهشگران مؤسسه کارولینسکا در سوئد براین باورند که ممکنست در شناسایی افراد دارای ریسک بالا زوال عقل برای مداخله سریع نیز مؤثر باشد.
بر اساس گزارش سازمان بین المللی بیماری آلزایمر، پیش بینی می شود تعداد افراد مبتلا به زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ از ۵۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ به ۱۳۹ میلیون نفر در جهان افزایش یابد. هم اکنون، هیچ درمانی برای زوال عقل وجود ندارد، اما شواهد رو به رشد نشان میدهد که حفظ یک سبک زندگی سالم و سلامت قلب و عروق می تواند به تأخیر در شروع زوال عقل و کاستن علائم کمک نماید.
در این مطالعه، پژوهشگران بررسی کردند که آیا ضربان قلب در حین استراحت در ۲۱۴۷ فرد ۶۰ ساله به بالا که در استکهلم زندگی می کردند، می تواند با زوال عقل و زوال شناختی مستقل از سایر عوامل خطر شناخته شده مانند بیماریهای قلبی عروقی ارتباط داشته باشد یا خیر.
نتایج این مطالعه که شرکت کنندگان تا ۱۲ سال تحت نظر بودند، نشان داد افراد دارای ضربان قلب در حالت استراحت بطور متوسط ۸۰ تپش در دقیقه یا بالاتر، ۵۵ درصد بیشتر از افرادی با ضربان قلب ۶۰ تا ۶۹ تپش در دقیقه در معرض خطر زوال عقل بودند.
محققان چندین توضیح قابل قبول برای این ارتباط ارائه می دهند، همچون تأثیر بیماریهای قلبی عروقی زمینه ای و عوامل خطر قلبی عروقی، سرخرگ های سفت شده، و عدم تعادل بین کارهای عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک.


منبع:

1400/09/16
12:49:02
0.0 / 5
269
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پژوهشگر , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است