به بهانه دوم ژانویه، روز جهانی درونگرایان

تیپ های شخصیتی درون گرایان را بشناسید

تیپ های شخصیتی درون گرایان را بشناسید

به گزارش پاراسول قزوین یک دکترای روانشناسی بالینی اظهار داشت: افراد درون گرا دارای تیپ های متفاوتی هستند، در حالت کلی، آنها به طور معمول احساسات خودرا به خوبی مهار می کنند و کوشش می کنند تا از تحریکات، تغییرات و خیلی از کارهای اجتماعی اجتناب کنند، خوددار، آرام و محتاط هستند.


سهیلا جاویدنیا در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه درون گرایی در بین مردم تعاریف مختلفی دارد، اشاره کرد: یکی از عمومی ترین تعریفی که اغلب مردم از درون گرایی در ذهن دارند سکوت، انزوا و گوشه گیری است اما این خاصیت ها با تعریف درون گرایی ازنظر روانشناسی متفاوت می باشد.
وی ادامه داد: به اعتقاد یونگ که یکی از نظریه پردازان رشته روانشناسی است، انرژی روانی می تواند به بیرون یعنی به سمت دنیای خارج یا به درون و به سمت خود هدایت شود؛ درون گرایان با برگرداندن انرژی روانی به درون و به سمت دنیای ذهنی خود با تمام رویاها و برداشت های ذهنی شان هماهنگ می شوند بدین سبب به سمت کناره گیری و انزوا می روند و اغلب گرایش دارند بر خویشتن، افکار و احساساتشان تمرکز داشته باشند.
این روانشناس اشاره کرد: درون گرایی یونگ به این معنا است که توجه، علایق و دغدغه های فرد به احساسات و افکار و دنیای درونی او معطوف است؛ اما ازنظر آیزنک افراد درون گرا با صفات مخالف برون گرایان، مشخص می شوند درواقع آنها افرادی آرام، نافعال، غیر معاشرتی، بااحتیاط، خوددار، فکور، بدبین، صلح جو، هوشیار و مقید هستند.
وی بیان می کند: علل اصلی درون گرایی، به عوامل زیستی و ژنتیکی افراد مربوط می شود؛ طبق نظریه آیزنک علت اصلی تفاوت بین برون گرایان و درون گرایان در رابطه با سطح انگیختگی مغزی آنها است؛ سطح انگیختگی مغز برون گرایان، پایین است، درواقع آنها به برانگیختگی و تحریک نیاز دارند و فعالانه در جستجوی تحریک هستند در مقابل درون گرایان از برانگیختگی و تحریک، دوری می کنند برای اینکه سطح انگیختگی مغز آنها بالاست.
درون گرایان خلوت و تنهایی را ترجیح می دهند
جاوید نیا تصریح کرد: درون گرایان واکنش بیشتری به تحریک حسی، نشان می دهند بدین سبب محیط آرام، خلوت و تنهایی را ترجیح می دهند چون محرک های حسی و تحریکات بیرونی بیشتر آنها را آشفته می کند؛ به اعتقاد دکتر لئینی علت ژنتیکیِ درون گرایی در بیوشیمی انسان و فرد درون گرا نهفته است، انواع ناقل های عصبی، ازجمله دوپامین که در جهت بهبود عملکرد اجتماعی، افزایش اطمینان و اعتمادبه نفس مؤثر است در این راستا نقش مهمی در مغز ایفا می کنند.
وی تاکید کرد: افراد درون گرا دارای تیپ های متفاوتی هستند، در حالت کلی، آنها به طور معمول احساسات خودرا به خوبی مهار می کنند و کوشش می کنند تا از تحریکات، تغییرات و خیلی از کارهای اجتماعی اجتناب کنند، خوددار، آرام و محتاط هستند.
این روانشناس تصریح کرد: اغلب درون گراها قابل اعتماد و غیر پرخاشگر هستند؛ برای هنجارهای اخلاقی ارزش زیادی قائل اند و کمتر معتاد به دود هستند، همین طور میزان هوششان بالا و قدرت بیانشان عالی است؛ به طور معمول در کارها دقیق هستند و برای مبتلاشدن به دلواپسی، افسردگی و وسواس آمادگی بیشتری دارند.
وی با اشاره به انواع تیپ های درون گرایی تاکید کرد: تیپ های درون گرای متفکر، با دیگران خوب کنار نمی آیند، در انتقال دادن عقاید خود مشکل دارند، جای احساسات بر افکار تمرکز دارند و قضاوت عملی آنها ضعیف است، این دسته از افراد عمیقاً خلوت گزین هستند و ترجیح می دهند به امور انتزاعی و نظریه ها بپردازند و بر شناخت خودشان بجای دیگران تمرکز دارند، آنها افرادی یک دنده، متکبر و بی ملاحظه هستند.
جاوید نیا بیان کرد: تیپ های درون گرای احساسی، فکر منطقی را سرکوب می کنند، هیجان عمیق دارند ولی از ابراز علنی آن خودداری می کنند، آنها مرموز و دست نیافتنی به نظر می رسند و به ساکت بودن، متواضع بودن و بچگانه بودن گرایش دارند. آنها به احساسات و افکار دیگران اهمیت کمی می دهند، منزوی، سرد و از خود مطمئن به نظر می رسند.
وی اشاره کرد: تیپ های درون گرای حسی نیز منفعل، آرام و جدا از دنیای روزمره، کارهای انسان را به دیده نیک خواهی و سرگرمی می نگرند، آنها ازلحاظ هنر شناختی حساس هستند و خودرا در قالب هنر یا موسیقی ابراز می کنند و به ابراز شهود خود گرایش دارند.
این روانشناس بیان کرد: تیپ های درون گرای شهودی، تماس کمی با واقعیت دارند، آنها نهان بین و خیال پرداز، کناره گیر و خونسرد به مسائل عملی هستند و دیگران را خوب درک نمی کنند. آنها که عجیب وغریب به نظر می رسند در کنار آمدن با زندگی روزمره و برنامه ریزی برای آینده مشکل دارند.
خجالتی بودن درون گرایی نیست
وی اظهار نمود: خجالتی بودن با درون­گرایی فرق دارد، افراد درون­گرا از اینکه تنها باشند و با خودشان وقت بگذرانند انرژی می گیرند اما افراد خجالتی اغلب تمایل دارند که با دیگران ارتباط برقرار کنند اما نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند. شخص خجالتی چون به طور معمول دارای خاصیت هایی مانند خودآگاهی افراطی، افکار منفی درباره خود، عزت نفس پایین ترس از قضاوت و طرد شدن هستند؛ اغلب درگیر مقایسه های اجتماعی غیرواقعی می شوند بدین سبب در مقابل افراد اجتماعی و پرجنب وجوش به حال خود غبطه می خورند.
جاویدنیا بیان کرد: افراد خجالتی با این باور که دیگران همیشه او را مورد قضاوت قرار می دهند، فرصت های جدید اجتماعی را رها می کنند، همین خاصیت نیز مانع از تقویت مهارت های اجتماعی آنها می شود اما فرد درون گرا این خاصیت ها را ندارد و فقط تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح می دهد.
وی تصریح کرد: خاصیت درون گرایی یک اختلال محسوب نمی گردد که به صرف دارا بودن این خاصیت نیاز به مراجعه به روانشناس یا درمان داشته باشیم؛ اما مشکل اینجاست که با عدم شناخت و نداشتن آگاهی از خصوصیات شخصیتی و خاصیت شخصیتی خود و افراد مهم زندگی خود، ممکنست موجب برچسب زدن، لطمه زدن شویم یا انتخاب اشتباه در شغل، تحصیل و ازدواج غیره داشته باشیم و حتی در تعاملات و روابط اجتماعی به مشکل برخورد نماییم.
شغل های مناسب درون گرایان چیست
این روانشناس بیان کرد: بطورمثال در حیطه شغلی، درست است که موفقیت زندگی و شغلی ما، تابع درون گرایی و برونگرایی مان نیست؛ اما در صورت انتخاب اشتباه شغل و مسیری که جهت زندگی انتخاب می نماییم بسیار لطمه خواهیم دید و حتی شادی، رضایت شغلی و اعتمادبه نفس خودرا از دست می دهیم.
وی اظهار نمود: یک فرد درون گرا در شغل هایی با پایهٔ مالی، موفق تر از شغل هایی با پایهٔ فروش باشد و بالعکس فرد برونگرا در شغل هایی که بر پایهٔ فروش بناشده اند شانس موفقیت بیشتری داشته باشد، اگر او بخواهد به اندازهٔ یک فرد برونگرا موفق باشد، احتمالاً باید انرژی بیشتری را برای کسب همان میزان از موفقیت صرف کند و به بیان دیگر، ممکنست فرد درون گرا در شغلی که مناسب فرد برونگراست، زودتر مستهلک شود.
بدین سبب انتخاب رشته، ازدواج و مسائل ارتباطی و خیلی از این قبیل عوامل همه تحت تأثیر این خاصیت بوده و یک کمک یک متخصص روانشناسی می تواند بسیار کمک کننده و ضروری باشد.
منبع:

1400/10/12
13:31:28
0.0 / 5
299
تگهای خبر: انرژی , درمان , زندگی , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است