یافته محققان دانماركی؛

DNA حیوانات در محیط باغ وحش شناور است

DNA حیوانات در محیط باغ وحش شناور است

نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد در باغ وحش، نه فقط بوی غذایی که می خورند یا ضایعات آنها استنشاق می شود بلکه DNA آنها نیز تنفس می شود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دو تیم تحقیق با نمونه برداری از هوای باغ وحش های محلی، DNA کافی برای شناسایی حیوانات اطراف را جمع آوری کردند. آنها می گویند مطالعه آنها بطور بالقوه می تواند به ابزاری باارزش و غیرتهاجمی برای ردیابی تنوع زیستی تبدیل گردد.
«کریستین بوهمن»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، اظهار داشت: «گرفتن DNA محیطی موجود در هوا از مهره داران این امکان را برای ما فراهم می آورد که حتی حیواناتی را که نمی توانیم ببینیم در آنجا هستند، تشخیص دهیم.»
در حالی که حیوانات ساکن در خشکی را می توان با دوربین ها یا بررسی رد پا یا مدفوع زیر نظر گرفت، اما این اشکال وجود دارد که در این روش ها نیاز به کار میدانی شدید و نیاز به حضور فیزیکی حیوان باشند.
DNA محیطی موسوم به eDNA، یک تکنیک به خوبی تثبیت شده است که اغلب برای پایش موجودات آبزی با تعیین توالی eDNA از نمونه های آب استفاده می شود.
«الیزابت کلر»، محقق ارشد تیم دانشگاه کوئین مری لندن، می گوید: «در مقایسه با آنچه که مردم در رودخانه ها و دریاچه ها پیدا می کنند، نظارت بر DNA موجود در هوا خیلی مشکل است، برای اینکه بنظر می رسد DNA در هوا فوق العاده رقیق شده است. اما مطالعات باغ وحش ما هنوز از لحاظ نمونه برداری، ژن ها، مکان ها و رویکرد های آزمایشی مختلف شکست نخورده است.»
هر تیم تحقیق مطالعات خودرا در یک باغ وحش محلی انجام داد و نمونه هایی را در مناطق محصورشده مانند خانه های گرمسیری و اصطبل های سرپوشیده و محوطه های بیرون و فضای باز جمع آوری کرد.
آنها مشاهده نمودند این نمونه ها حاوی مقادیری از DNA هستند.

1400/10/19
20:12:33
0.0 / 5
339
تگهای خبر: آب , پژوهشگر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است