یافته محقق ایرانی دانشگاه نیویورك؛

واکسن کووید ۱۹ تاثیری بر قدرت باروری ندارد

واکسن کووید ۱۹ تاثیری بر قدرت باروری ندارد

پاراسول: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که واکسن کووید19 ممکنست بر عادت ماهیانه زنان تأثیر بگذارد، اما بر قدرت باروری تاثیری ندارد.



به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، یک مطالعه جدید نشان میدهد که واکسن های کووید ۱۹ می توانند بطور موقت و جزئی بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر بگذارند، اما این تغییرات به سختی قابل تشخیص هستند.
محققان همین طور تاکید می کنند که واکسن ها بر باروری تأثیر نمی گذارند.
این مطالعه نشان داد که تغییرات در چرخه های قاعدگی به سختی قابل تشخیص می باشد و هیچ نشانه ای از مضر بودن برای شرکت کنندگان مطالعه یا سطح باروری آنها را نشان نمی دهد.
در این مطالعه نزدیک به ۴۰۰۰ نفر شرکت داشتند که ۲۴۰۳ نفر واکسینه شده و ۱۵۵۶ نفر واکسینه نشده بودند.
یافته ها نشان داد واکسن های کووید ۱۹ کمتر از ۱ روز در طول چرخه قاعدگی تغییر ایجاد می کنند.
دکتر «ترانه شیرازیان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نیویورک، اظهار داشت: «این واکسن اختلالات خفیفی را در چرخه قاعدگی برای برخی زنان نشان داده است. البته بعنوان یک تغییر مختصر گزارش شده است، و منجر به تغییر طولانی مدت یا اختلال در باروری نمی گردد.»
هنوز علت این تغییر معلوم نیست. اما مهم ترین چیزی که پژوهشگران می گویند این است که تغییرات حداقل بوده و برای باروری مضر نیستند.
نتایج این مطالعه ممکنست تردید واکسن را در بین برخی افزایش دهد، اما کارشناسان اصرار دارند که واکسن های کووید ۱۹ برای همه بیخطر هستند.
شیرازیان در ادامه اضافه کرد: «نتایج این مطالعه نباید مانع دریافت واکسن شود. در حقیقت، بیماری کووید احتمالاً بیشتر از واکسن، چرخه قاعدگی را مختل خواهدنمود. واکسن بهترین راه برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از بیماری کووید است. واکسن باروری شما را مختل نمی کند.»


منبع:

1400/10/26
12:39:19
0.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است