كارشناس سلامت دهان و دندان مطرح كرد؛

اهمیت بهداشت دهان و دندان روزه داران

اهمیت بهداشت دهان و دندان روزه داران

پاراسول: کارشناس سلامت دهان و دندان با اشاره به اهمیت بهداشت دهان و دندان بعنوان یکی از اولویت های مهم سلامت در روزه داری به بیان سفارش هایی به روزه داران پرداخت.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، بهناز ولی زاده، با اشاره به فواید روزه داری بر اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در ماه میهمانی خدا اصرار کرد و اظهار داشت: باتوجه به افزایش مصرف مواد غذایی شیرین نظیر خرما، حلوا، زولبیا و بامیه و شله زرد در وعده های افطاری و سحری، رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از الویت های مهم سلامت در روزهای روزه داری است.
وی به روزه داران سفارش کرد در ماه مبارک رمضان به بهداشت دهان و دندان خود توجه بیشتری داشته باشند.
ولی زاده اظهار داشت: بهتر است هرسال افراد پیش از شروع ماه رمضان به دندانپزشک مراجعه کنند تا از سلامت دهان و دندان خود مطمئن شوند و چنانچه نیاز به درمان دندانپزشکی داشتند قبل از شروع ماه رمضان اقدام نمایند تا در روزهای روزه داری گرفتار دندان درد، عفونت و یا سایر مشکلات دهان و دندان نشوند.
کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر اهمیت مسواک زدن در روزه داری اشاره کرد: مسواک زدن در هنگام روزه داری اگر با دقت کافی صورت گیرد سبب باطل شدن روزه نمی گردد.
ولیزاده اشاره کرد: افراد شب ها پیش از خواب و بعد از صرف وعده سحری حتما از مسواک و نخ دندان استفاده کنند و دندان ها و فضاهای بین دندانی را کاملاً تمیز کنند.
به گفته وی، برخی مواد غذایی مانند سیر و پیاز موجب ایجاد بوی بد دهان می شوند بدین سبب افراد باید از خوردن این مواد در وعده سحری اجتناب کنند.
کارشناس سلامت دهان و دندان، با اشاره به خشکی دهان روزه داران در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: با توجه به این که در هنگام روزه داری فرد ساعات طولانی از خوردن و آشامیدن اجتناب می کند گرفتار خشکی دهان شده و تجمع پلاک میکروبی بر روی سطح دندان ها افزایش می یابد.
ولیزاده اشاره کرد: افراد برای جلوگیری از بروز مشکلات دندانی در اثر خشکی دهان در ضمن روزه داری باید علاوه بر پیش از خواب و پس از صرف سحری در طول روز نیز شستشوی دهان خودرا انجام دهند.
وی تصریح کرد: در بعضی افراد به سبب گرسنگی و استفاده بدن از ذخایر چربی برای تامین کالری مورد نیاز، بوی خاصی از دهان استشمام می شود که بعد از صرف افطار خود به خود برطرف می شود.
ولی زاده به افرادی که عادت به نوشیدن شیر پیش از خواب شب دارند نیز سفارش کرد پیش از مسواک زدن شیر بنوشند و در نهایت با دهان پاکیزه بخوابند.


منبع:

1401/01/25
13:19:00
0.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است