تشخیص زودهنگام بیماری های ویروسی در 20 ثانیه با کیت دانش بنیان ایرانی

تشخیص زودهنگام بیماری های ویروسی در 20 ثانیه با کیت دانش بنیان ایرانی

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان ایرانی از کیت تشخیص زودهنگام بیماری های ویروسی رونمایی کردند که در مدت ۲۰ ثانیه و با نمونه برداری از بزاق دهان، فرایند تشخیص ویروس را انجام می دهد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نسل جدید کیت های تشخیص سریع، امکان پاسخ دهی در مدت ۲۰ ثانیه را فراهم نموده است، با شیوع ویروس کرونا، کیت های تشخیص این بیماری، تغییرات بسیاری را به خود دیده است. از کیت های تشخیصی ۴۸ ساعته که در اولین ماه های بروز این بیماری در جهان رونمایی گردید تا کیت تشخیص زودهنگام فناوران ایران که ظرف ۲۰ ثانیه و با نمونه برداری از بزاق دهان، فرایند تشخیص را انجام می دهد.
این دستاورد در شرکت نانوکاوشگران یکتای توس (نانوکیت) محقق شده است. این شرکت دانش بنیان تابحال درمورد کیت های تشخیص زودهنگام در حوزه پزشکی فعالیت داشته است.
کیت تشخیص زودهنگام این شرکت، یک کیت بزاقی است. نمونه برداری از بزاق دهان بعنوان یک تست کاملا غیرمخرب، انجام می گیرد.
در سایر تست های کرونا، نمونه برداری از انتهای بینی و انتهای حلق صورت می گیرد که حس ناخوشایندی برای فرد رجوع کننده بوجود می آورد و امکان صدمه رساندن بخصوص در داخل بینی وجود دارد، اما در کیت تشخیص زودهنگام نانوکیت، نمونه گیری فقط از داخل دهان است به صورتی که سواپ صرفاً کمی آغشته به بزاق دهان می شود و بر رو و زیر زبان به آرامی کشیده می شود تا نمدار شود و هیچ گونه اثرات تخریبی ندارد.
به گفته طاهره روحانی از موسسان شرکت نانوکیت، قیمت این محصول، کاملا رقابتی و مقرون به صرفه است و انجام تست با این کیت، بسیار ساده اسـت، به صورتی که احتیاج به اپراتور متخصص ندارد و هر شخصی در داخل خانه هم می تواند با نانوکیت تشخیص زودهنگام توس، فرایند تست را انجام دهد.
از خصوصیت های این کیت میتوان از سرعت بالای پاسخ دهی آن نام برد؛ به صورتی که امکان دریافت پاسخ در مدت ۲۰ ثانیه وجود دارد. همینطور شناسایی آسان با چشم غیرمسلح و بر مبنای تغییر رنگ است و برای این کار، به هیچ گونه دستگاه جانبی برای تشخیص نتیجه تست نیاز نیست. از دیگر خصوصیت های این محصول، اندازه گیری در دمای محیط و بدون احتیاج به گرمادهی است.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تولید این کالای داخلی، احتیاج به واردات مرتفع شده و خروج ارز از کشـور در شـرایط اقتصادی حساس کنونی را به همراه ندارد، این محصول با دریافت مجوز CE اروپا، وارد حوزه صادرات خواهد شد.
در این زمینه همکاری بین مراکز معتبر درخصـوص تعیین صحت سنجی محصول، همکاری بین مراکز معتبری مانند پارک علم و فناوری سلامت بوعلی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت گرفته است، کیت تشخیص زودهنگام توس با حمایت های مرکز راهبردی فناوری های همگرا در مرحله تولید و توسعه قرار گرفته است.


منبع:

1401/02/01
10:53:23
0.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است