ADHD بیماری چالش برانگیز اما قابل درمان

ADHD بیماری چالش برانگیز اما قابل درمان

پاراسول: اختلال کم توجهی- بیش فعالی (ADHD) در بزرگسالان چالش برانگیز اما قابل درمان است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، سالها این تصور وجود داشت که اختلال کم توجهی- بیش فعالی، عارضه دوران کودکی است و علایم آن با افزایش سن و در دوران نوجوانی و بزرگسالی بهبود پیدا میکند. بررسیهای بیشتر نشان داد تعدادی از افراد در دوران بزرگسالی همچنان علایم این اختلال را تجربه میکنند که میتواند بر زندگی آنها تاثیر بگذارد.
اختلال کم توجهی- بیش فعالی از دوران کودکی آغاز می شود و موجب ایجاد مشکلاتی در روند فعالیت فرد در مدرسه، کار و روابط اجتماعی می شود. نتایج یک پژوهش تخمین میزند که حدود ۳.۴ درصد بزرگسالان سراسر جهان نشانه های این اختلال را دارند و تشخیص اختلال کم توجهی- بیش فعالی در دختران و زنان طی سالهای اخیر بالا رفته است و با عملکرد مناطق خاصی از مغز مرتبط می باشد.
بروز این اختلال کاملا مبتنی بر ژنتیک نیست. محیط زندگی یک فرد می تواند بر میزان دردسرساز بودن این اختلال که موجب ایجاد مشکلات در زندگی روزمره می شود، تاثیر بگذارد. از آنجا که علایم این اختلال با سایر بیماریها مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی همپوشانی دارد، برای تشخیص دقیق آن یک ارزیابی حرفه ای دقیق و چند مرحله ای لازم است.
شکی نیست که زندگی با اختلال کم توجهی- بیش فعالی با چالش های جدی و مداوم هم راه است. اما امروزه بزرگسالان مبتلا به این عارضه دسترسی بیشتری به اطلاعات و گزینه های درمانی مبتنی بر شواهد دارند و دلیلهای علمی برای امید به درمان موثر بزرگسالان مبتلا به این اختلال وجود دارد.
تا به امروز، راهبردهای اصلی برای مدیریت ADHD در بزرگسالان، دارو و نوعی درمان موسوم به رفتار درمانی شناختی برای بزرگسالان مبتلا به این اختلال بوده است. شواهد فعلی نشان میدهد که دارو در کاستن علائم بزرگسالان موثرتر از روشهای درمانی دیگر است اما تحقیقات در این رابطه در حال انجام می باشد.
داروهایی که بیشتر برای درمان ADHD استفاده می شوند، محرک نامیده می شوند. شاید عجیب به نظر برسد که داروهای محرک برای اختلالی تجویز می شوند که می تواند شامل بیش فعالی باشد. داروهای محرک برای اختلال کم توجهی- بیش فعالی با افزایش در دسترس بودن مواد شیمیایی دوپامین و نوراپی نفرین در نواحی از مغز که با توجه و خودتنظیمی مرتبط می باشد، عمل می کنند. داروهای محرک زمانیکه مطابق دستور و به شکل خوراکی مصرف شوند، نسبتا بی خطر هستند و بعید است که اعتیادآور باشند.
به گزارش ژاپن تودی، عوارض جانبی رایج داروهای محرک ممکنست شامل کاهش اشتها و کاهش وزن و همین طور سردرد یا مشکلات خواب در صورت مصرف قبل از زمان خواب باشد. علاوه بر این، برای افرادی که مشکلات قلبی دارند، ممکنست این داروها تجویز نشود برای اینکه می تواند موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون شود.
منبع:

1401/02/21
19:17:11
0.0 / 5
200
تگهای خبر: بیماری , خوراكی , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است