روزهای آرام کرونایی در ایران

روزهای آرام کرونایی در ایران

کرونا در ایران در شرایط کنترل است؛ پس از گذراندن روزهای سیاه مرگ های ۵۰۰ تایی و ۷۰۰ تایی ناشی از این بیماری، حالا شاهد تک رقمی شدن فوتی ها در کشورمان هستیم؛ هرچند که حتی یک مرگ هم زیاد است و با همین آمارهای کنترل شده امروز هم خانواده های زیادی روزانه عزادار می شوند، اما باید پرسید چه شد که کرونا در ایران کنترل شد و در عین حال چه باید کرد تا پاندمی قرن برای همیشه مهار شود؟.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، تاکنون شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان به ۵۲۰ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است. مرگ شش میلیون و ۲۸۶ هزار و ۷۳۴ نفر بر اثر این بیماری تأیید شده و ۴۷۴ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۸۵۸ نفر از مبتلایان هم بهبود یافته اند.
۳ کشور صدرنشین کرونایی در عین حال بر مبنای آمارهای رسمیِ همه گیری کرونا، آمریکا با بیشتر از ۸۴.۱ میلیون مبتلا و بیشتر از یک میلیون قربانی همچنان در صدر لیست کشورهای درگیر با این بیماری قرار دارد و هند هم با آمار بیشتر از ۴۳.۱ میلیون مبتلا بعد از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان مبتلا شدن قرار گرفته است. همینطور آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۳۰.۶ میلیون نفر فراتر رفته و هم اکنون سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است.
در اروپا هم فرانسه با ثبت بیشتر از ۲۹.۱ میلیون مبتلا الان رکورددار مبتلا شدن در قاره سبز و چهارمین کشور با بیشترین آمار بیمار کرونایی در جهان است. همینطور روسیه با گذشتن از آمار ۳۷۷ هزار قربانی، الان بالاترین رقم مرگ و میر کرونایی را در میان کشورهای این منطقه دارد و در جهان هم چهارمین کشور با بالاترین نرخ فوت شدگان این بیماری است.
شهر "پر خطر" کرونایی در ایران نداریم این درحالی است که در ایران وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت از مدیریت و کنترل کرونا سخن می گویند؛ گفته ای که البته خلوتی مراکز درمانی و بیمارستان ها، کاهش آمار شناسایی روزانه مبتلایان، بیماران بستری و کاهش مرگ ومیر و همینطور تعطیلی بخش های کرونا در برخیی از بیمارستان ها، شاهد آن است.
بر همین مبنا هم آخرین نقشه رنگ بندی کرونایی کشور که از جانب وزارت بهداشت انتشار یافته است، الان هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی قرار نداشته و ۲۵۹ شهر در وضعیت زرد و ۱۸۹ شهر در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند. ازاین رو با عنایت به نقشه رنگ بندی کرونایی در کشور، حالا هیچ شهر پرخطری از نظر شیوع و بروز کرونا نداریم و میتوان اعلام نمود که پاندمی قرن فعلاً در ایران کنترل شده است.


مرگِ صفر کرونا در خیلی از استان ها به هر حال به نظر می آید که ایران پس از گذراندن سه سال سخت کرونایی، توانست با اتکا بر واکسیناسیون گسترده و همگانی، ضد کرونا قد علم کند و نمودارهای ابتلا، بستری و مرگ ناشی از ویروس تاج دار را به شدت کم کند. به صورتی که پس از مرگ های تلخ ۶۰۰ تایی و ۷۰۰ تایی که در بهار و تابستان سال قبل تجربه کردیم، حالا شاهدیم که شناسایی روزانه و مبتلایان به کووید ۱۹ و همینطور مرگ ناشی از آن به شدت کاسته شده و حتی طی هفته های متوالی برخی استان هایمان مرگ صفر کرونایی را گزارش کرده اند.
سیل واکسن و روزهای آرام کرونایی بر این اساس حالا ایران روزهای آرامی را از نظر بروز، شیوع و مرگ ناشی از کرونا می گذراند، اما باید پرسید چه شد که ایران از قله ها و پیک های ۲۳۵ فوتی ناشی از کرونا در هفتم مرداد ماه ۱۳۹۹، ۴۸۲ فوتی ناشی از کرونا در ششم آذر ماه ۱۳۹۹ و ۷۰۹ فوتی ناشی از کرونا در روز دوم شهریور ماه ۱۴۰۰، به سه فوتی در ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ رسید؟
باید توجه کرد که پس از دستیابی کشورهای جهان به واکسن کرونا، یکی از مهم ترین چالش ها در ایران عدم دسترسی و کندی واردات واکسن بود؛ به صورتی که از بهمن ۱۳۹۹ تا مرداد ۱۴۰۰، واردات واکسن روند کندی داشت، اما از شهریور و مهر ماه ۱۴۰۰، واردات واکسن شتاب قابل توجهی گرفت و از شهریور تا اسفند ۱۴۰۰ بیشتر از ۱۳۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شد.


قاعدتا همزمان با این جهش قابل توجه در تأمین واکسن، آمار تزریق واکسن هم در ایران رکوردهای بالایی را ثبت کرد؛ به صورتی که طبق اطلاعاتی که ازسوی وزارت بهداشت انتشار یافته، این روند تا جایی پیش رفت که در انتهای سال ۱۴۰۰، آمار مجموع دزهای تزریقی واکسن کرونا در کشور به ۱۴۵ میلیون دز رسید که در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد.


کاهش مرگ های کرونایی در ایران بر این اساس جهش قابل توجه در ساماندهی مراکز تزریق واکسن، کاهش صف های بلند تزریق واکسن، واردات واکسن و اضافه شدن واکسن های ایرانی به سبد واکسیناسیون کشور، یک اتفاق مهم را برای ایران رقم زد که آن هم "کاهش مرگ ومیر ناشی از کرونا" در کشورمان بود که می توانید در نمودار زیر آنرا مشاهده کنید.


همینطور به صورت همزمان تعداد مبتلایان به کرونا با ایمنی جمعی واکسیناسیون، مدیریت انجام شده و البته همراهی مردم، روند کاهشی قابل توجهی داشت که می توانید آنرا در نمودار زیر مشاهده کنید.


ازاین رو با چهار عامل تسریع واردات واکسن، تولید واکسن ملی، مدیریت هوشمند کرونا و همراهی مردم، مجموعه دزهای تزریقی حالا به حدود ۱۵۰ میلیون دز رسیده و در نتیجه آمار مبتلایان و مرگ ومیر کرونا در کشور کاهش قابل توجهی یافت تا روزهای آرام کرونایی در ایران رقم بخورد و آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ بعداز ۸۲۱ روز به عدد سه برسد.
مقایسه وضعیت کرونا در ایران با جهان باید توجه کرد که ماجرا به اینجا ختم نمی گردد و وزارت بهداشت هم اعلام نموده است که آمارهای بین المللی هم موفقیت ایران را در مدیریت هوشمند کرونا طی هشت ماه اخیر نشان می دهند. بعنوان مثال در شاخص مرگ ومیر کرونایی ایران در مرداد و شهریور ۱۴۰۰ متوسط مرگ و میری بالاتر از آمریکا، مجموعه کشورهای اروپایی و متوسط جهانی را داشت، اما از مهر ماه ۱۴۰۰ به بعد همزمان با جهش در واردات واکسن و تزریق قابل توجه آن، به تدریج میزان مرگ ومیر ایران روند کاهشی گرفت تا جایی که به تایید وبسایت معتبر world in data وابسته به دانشگاه آکسفورد، ایران در اردیبهشت ۱۴۰۱ آمار مرگ ومیر به مراتب پایین تری از آمریکا، مجموعه کشورهای اروپایی و متوسط جهانی را ثبت کرده است.
تاکید ستاد ملی کرونا بر ضرورت پیگیری واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور البته باید توجه کرد که هرچند هم اکنون وضعیت کرونا در کشور کنترل شده، اما هنوز ویروس کرونا در ایران و جهان در گردش است و هر آن امکان دارد جهشی عجیب و غریب و شدید را از آن شاهد باشیم. بر همین مبنا هم روز گذشته، ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که حالا شاهد کنترل بیماری کرونا در کشور هستیم، بر ضرورت جلوگیری از طریق واکسیناسیون و نظارت بر رعایت جدی تر شیوه نامه های بهداشتی تصریح کرد.
فرصت طلایی برای مهار کرونا باید توجه کرد که هم اکنون طبق آخرین اطلاعات انتشار یافته از جانب وزارت بهداشت درباره روند رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، شاهدیم که میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ (از ۱۷ تا ۲۴ اردیبهشت ماه)، همچنان پایین و بالغ بر ۵۱.۶۶ درصد بوده است. در عین حال میانگین استفاده از ماسک و رعایت پروتکل فاصله گذاری در کشور ۴۸ درصد و میانگین رعایت تهویه مناسب هم در کشورمان ۵۴ درصد بوده است؛ اعداد و ارقامی که نمی توانند در صورت پیکی باردیگر از کرونا حتی با وجود واکسیناسیون، ایمنی جمعی را حفظ کنند.
در مجموع باید تصریح کرد که کرونا هنوز تمام نشده است و در خیلی از کشورها همچون کشورهای با آمار واکسیناسیون پایین، مشکل ساز است و تا وقتی که بیماری در تمام کشورها مهار نشود، همچنان برای سایر کشورها هم خطری جدی است. در هر حال کنترل بیماری در شرایط فعلی، فرصتی طلایی برای کشورمان بوجود آورده تا بتوانیم به مدیریت پایدار کووید ۱۹ برسیم و به تدریج پاندمی قرن را که جان میلیونها نفر را در جهان گرفته است، با ادامه روند واکسیناسیون و رعایت جدی تر پروتکلهای بهداشتی، مهار نماییم.
منبع:

1401/02/25
10:21:57
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است