مطالعات نشان می دهد؛

نقش هورمون ها در تفاوت جنسیتی مبتلاشدن به سرطان مثانه

نقش هورمون ها در تفاوت جنسیتی مبتلاشدن به سرطان مثانه

پاراسول: طبق یک مطالعه جدید، هورمون های جنسی مردانه در توانایی بدن در مبارزه با سرطان مثانه اختلال ایجاد می کنند که احیانا بدین سبب مردان نرخ بالاتر سرطان و بیماریهای کشنده تر را تجربه می کنندبه گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، این یافته ها می توانند گام مهمی در جهت کشف این مساله باشد که چرا تفاوت ها در بروز سرطان، پیش آگهی و پاسخ درمانی بین مردان و زنان وجود دارد. مردان بیش از زنان در معرض ابتلاء به بیشتر انواع سرطان هستند که به وضوح در میزان سرطان مثانه نشان داده می شود. تحقیقات نشان می دهد که مردان سه تا پنج برابر بیش از زنان در معرض ابتلاء به این سرطان هستند.
دکتر «ژو لی»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه سرطان سدراس سینای، در این زمینه می گوید: «محققان معتقد بودند مردان با احتمال ابتلاء به سرطان بالاتری روبرو هستند، برای اینکه آنها بیشتر درگیر رفتارهایی مانند سیگارکشیدن هستند که آنها را مستعد ابتلاء به سرطان می کند. ما مشاهده کردیم که بیولوژی جنسی، نه فقط رفتار، عامل مهمی در ایجاد سرطان است.»
آندروژن ها، هورمون های جنسی که در مردان به مقدار زیاد تولید می شوند، موجب رشد سیستم تولیدمثل می شوند. پژوهشگران دریافتند که آندروژن ها در سیستم ایمنی تطبیقی که شامل سلول هایی است که به یاد می آورند چگونه به پاتوژن هایی که بدن قبلاً با آنها در تماس بوده است واکنش نشان دهند، تداخل ایجاد می کنند. پژوهشگران گزارش می دهند که بنظر می رسد آندروژن ها فعالیت سلول های کشنده تومور به نام سلول های CD۸ + T را مسدود می نمایند.
محققان یک مدل موش مبتلا به سرطان مثانه را مطالعه کردند که در آن تومورهای تهاجمی تر در موش های نر ایجاد می شود، که مشابه در انسان است. آنها با این مدل، سلول های ایمنی مختلف را در موش های هر دو جنس از بین بردند. وقتی سلول های CD۸+ T را حذف کردند، تفاوت های مردانه و زنانه در شدت سرطان ناپدید شد. این نشان میدهد که نحوه تعامل آندروژن ها با سلول های CD۸ + T به تفاوت های جنسی در سرطان مثانه کمک می نماید. علاوه بر این، این تیم دریافتند که تومورها در موش هایی با سطوح بالاتر آندروژن رشد تهاجمی تری دارند.
محققان همچنان درحال تحقیقات بیشتر دراین زمینه هستند.منبع:

1401/03/30
23:47:27
0.0 / 5
93
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است