سرپرست اداره بازرسی و پاسخگویی به شكایات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

گرمازدگی مهم ترین عارضه زوار اربعین امسال

گرمازدگی مهم ترین عارضه زوار اربعین امسال

به گزارش پاراسول، سرپرست اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اعلان اینکه بیشترین و مهم ترین عارضه پیاده روی اربعین امسال گرمازدگی زائران است، سفارش کرد: زائران از کفش مناسب استفاده کنند، هر چند ساعت یکبار در میان مسیر پاهای خودرا از کفش بیرون آورده، با آب شست وشو دهند و استراحت کنند، تا با کمترین مشکل روبه رو شوند.


دکتر سید احسان بلادیان به ایسنا اظهار داشت: موکب بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شهر نجف در ضلع جنوب شرقی خیابان شیخ طوسی آماده خدمت رسانی به زائران است و از هر گونه خدمتی دریغ نمی نماید. موکب بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متشکل از ۷۲ نفر از پرسنل و کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند. این افراد شامل ۱۰ نفر پزشک، ۱۸ نفر پرستار، ماما، کمک بهیار، مدیران، کادر اجرائی و کادر نظارت شامل آقا و خانم برای خدمت رسانی ۲۴ ساعته به زائران، عصر روز چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ به نجف اشرف اعزام شدند.
وی با اعلان اینکه در موکب دانشگاه علاوه بر خدمات بهداشتی و درمانی ۲۴ ساعته، امکان اسکان و استراحت زائران نیز برقرار است، بیان کرد: این موکب را تقسیم بندی کرده و اتاقکی برای تزریقات مخصوص بانوان و آقایان تعبیه شده است. بخشی نیز به عنوان داروخانه در آنجا تعبیه کردیم که شامل داروهای گرفته از معاونت غذا و دارو و داروهای اهدایی از هلال احمر را در بر می گیرد.
بلادیان در ادامه اضافه کرد: همین طور تیم اعزامی دانشگاه به سایر موکب ها نیز خدمت رسانی می کند و در صورت نیاز، تجهیزات لازم را در اختیار آنها قرار می دهد؛ مانند تهیه یخ بهداشتی برای سایر موکب ها یا نظارت کارشناس بهداشت محیط بوسیله انجام کلر سنجی و اطمینان از سلامت آب شرب زائران در همه موکب های اربعین.
سرپرست اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به این که بیشترین عارضه زائران اربعین امسال گرمازدگی است، تصریح کرد: گرمای هوا، نبود امکانات رفاهی، کمبود آب شرب، نبود وسایل نقلیه، انتظار و معطلی در مرزهای کشور و... سبب از دست دادن آب بدن می شود، که این افراد با سرم تراپی، استراحت و نوشیدن مایعات درمان می شوند.
بلادیان در ادامه یکی دیگر از شایع ترین مشکلات را لطمه به پاها، زخم، تاول و گرفتگی پا ها دانست و اشاره کرد: زائران از کفش مناسب استفاده کنند، هر چند ساعت یکبار در میان مسیر پاهای خودرا از کفش بیرون آورده، با آب شست وشو دهند و استراحت کنند، تا با کمترین مشکل روبه رو شوند.


وی در ادامه با یادآوری این که هر سال تا پیش از شیوع ویروس کرونا در عراق یک موکب درمانی از جانب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی می شد، که کار اصلی آن درمان و ارائه خدمات بهداشتی به زائران، مردم و رهگذران بود، اظهار داشت: متاسفانه در این دو سال با شیوع ویروس کرونا فعالیت این موکب نیز متوقف گردید تا امسال که باردیگر فعالیت آن از سر گرفته شد. ابتدا برای همه واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی نامه درخواست همکاری برای برگزاری موکب اربعین دانشگاه فرستاده شد، سپس افراد داوطلب با رضایت نامه از جانب رییس خود و نیز رضایت شخصی برای این سفر اعزام شدند.
بلادیان در پایان، اشاره کرد: همه این پرسنل سه دوز واکسن خودرا تزریق کردند و همین طور این افراد از بین کسانی انتخاب شده اند که از سلامت جسمی برخوردار بوده و همین طور تجربه شرکت در موکب ها را داشته اند، پس از توانمندی و مهارت مناسبی در برگزاری چنین موکب هایی برخوردار بودند.
منبع:

1401/06/20
23:21:01
0.0 / 5
278
تگهای خبر: آب , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است