مطالعات نشان می دهد؛

نور آبی باعث بلوغ زودرس می شود

نور آبی باعث بلوغ زودرس می شود

به گزارش پاراسول، محققان در تلاشند تا بفهمند چرا بعضی از کودکان در سنین پایین تری به بلوغ می رسند.به گزارش خ برنگار مهر به نقل از هلث لاین، یک نظریه اینست که نور آبی منتشرشده از دستگاه ها امکان دارد ملاتونین را تحت تاثیر قرار دهد که می تواند خطر بلوغ زودرس را افزایش دهد.
محققان در تلاشند تا دریابند آیا قرار گرفتن در معرض نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش های الکترونیکی می تواند خطر بلوغ زودرس کودکان را افزایش دهد و حتی امکان دارد به باروری آینده آنها صدمه برساند.
اکنون تحقیقات جدید نشان داد موش هایی که در معرض نور آبی قرار گرفته اند زودتر به بلوغ رسیدند.
دکتر «ربکا فیسک»، از بیمارستان اطفال لنوکس هیل در نیویورک، اظهار داشت: «نور آبی بخشی از طیف نور مرئی است که از خورشید ساطع می شود. منابع مصنوعی نور آبی شامل چراغ های LED و فلورسنت و دستگاههای الکترونیکی مانند تلفن های هوشمند، تلویزیون، نت بوک ها، کنسول های بازی ویدئویی، کامپیوتر ها و تبلت ها هستند.»
به گفته نویسندگان مطالعه، سطح ملاتونین در دوران پیش از بلوغ بیشتر از دوران بلوغ است. در نتیجه، سطوح بالای ملاتونین امکان دارد عاملی برای به تأخیر انداختن شروع بلوغ باشد.
فیسک توضیح داد: «ملاتونین هورمونی است که مغز در پاسخ به تاریکی تولید می کند. قرار گرفتن در معرض نور در شب می تواند تولید ملاتونین را متوقف نماید.»
محققان ۱۸ موش صحرایی ماده را جهت بررسی اثرات قرار گرفتن در معرض نور آبی بر سطح هورمون های تولید مثل و زمان شروع بلوغ مورد بررسی قرار دادند.
حیوانات به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه در معرض یک چرخه نور طبیعی قرار گرفتند؛ در حالیکه دو گروه دیگر در معرض ۶ یا ۱۲ ساعت نور آبی در هر روز بودند.
در هر دو گروهی که در معرض نور آبی قرار گرفتند، بلوغ به صورت قابل توجهی زودتر از حد انتظار رخ داد. موش هایی که طولانی ترین مدت در معرض نور آبی قرار گرفتند بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند.
موش هایی که ۱۲ ساعت در معرض نور آبی قرار گرفتند هم علائمی از صدمه سلولی و التهاب در تخمدان های خود نشان دادند. همینطور مشخص شد که حیوانات سطح ملاتونین پایین تری داشتند.
برای تعیین این که آیا این اثرات مشاهده شده در موش ها می تواند برای انسان هم قابل اجرا باشد، به مطالعات بیشتری نیاز است.
فیسک اظهار داشت: «اثرات بلوغ زودرس در دختران می تواند با خطر بیشتر بعضی از مشکلات سلامتی مانند سرطان سینه، HPV، بیماری قلبی و دیابت ارتباط داشته باشد.»
او اضافه کرد: «بلوغ زودهنگام، هم در پسران و هم در دختران، با خطر بیشتر مسائل در ارتباط با سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی، اختلالات خوردن و اختلالات رفتاری مرتبط می باشد.»
فیسک توضیح داد که بلوغ زودرس را میتوان از راه ورزش، تغذیه بهتر (مانند مصرف کمتر غذاهای فرآوری شده و فست فودها) و آگاهی از هورمون های موجود در غذا کم کرد.


منبع:

1401/06/30
09:59:44
0.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است