دوره پنهان بیماری ام اس چقدر است؟

دوره پنهان بیماری ام اس چقدر است؟

به گزارش پاراسول، ام. اس، بیماری مزمنی است که عموما جوانان را درگیر می کند و روندی رو به رشد در جهان دارد. سوال اینست که چگونه می شود از بروز این بیماری پیشگیری کرد و در عین حال علایم آن چیست؟به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، بیماری ام اس، بیماری مزمنی است که عموما جوانان را درگیر می کند. در عین حال بنا بر اعلام انجمن ام. اس ایران، زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان درگیر این بیماری می شوند. چونکه بروز برخی بیماری های خود ایمنی در زنان بیشتر است که هنوز دلیل آن مشخص نمی باشد. گفته می شود امکان دارد تاثیرات هورمون های زنانه در بروز این بیماری ها موثر باشد.

در عین حال در این بیماری علایم بالینی بسته به این که کدام قسمت از سیستم عصبی درگیر می شود، متفاوت است؛ به صورتی که امکان دارد به صورت تاری دید یک چشم بروز کرده یا به صورت ضعف اندام ها یا به صورت اختلال تعادل و اختلال در حرکت یا به صورت اختلال ادراری خودش را نشان دهد. اگر این علایم در فرد جوانی دیده شد و بالای ۲۴ ساعت به طول انجامید، این فرد احتیاج به مشاوره با متخصص مغز و اعصاب دارد.
دوره نهفته ام. اس
دوره پنهان بیماری ام اس متفاوت می باشد. به صورتی که امکان دارد در بعضی افراد برای ماه ها و سال ها پنهان بماند. در عین حال در بعضی افراد امکان دارد در شروع بیماری خودش را نشان دهد. این مورد بستگی به این دارد که پلاک التهابی در کجای مغز ظاهر می شود. در بعضی جاها که بدون علامتند، امکان دارد هیچ علایم بالینی نداشته باشد و بیماری به صورت پنهان بماند. در عین حال زمان تشخیص بیماری و این که در زمان تشخیص بیمار در چه مرحله ای از بیماری قرار دارد، در درمان موثر است. هرچه تشخیص و درمان سریع تر صورت گیرد، بهتر خواهد بود.
روند رو به رشد ام. اس در جهان و ایران
باید توجه کرد که مهم ترین معیارهای تشخیصی برای ام اس معاینه بالینی پزشک و قطعی کردن تشخیص از راه ام آرآی است. گفته می شود که در کل دنیا بیماری ام. اس روند نسبتا رو به رشدی را دارد و افزایشی در خیلی از کشورهای دنیا دیده شده و این بیماری روند رو به رشدی را در دنیا طی می کند. تعداد بیماران مبتلا به ام. اس هم در کل دنیا افزایش پیدا کرده است. همینطور بنابر اعلام انجمن ام اس ایران، در کشور ما هم این روند طی دو دهه اخیر رو به افزایش بوده است.
علت و درمان بیماری ام. اس
تحقیقات بسیاری در زمینه بیماری ام اس در کل دنیا در حال انجام می باشد که این تحقیقات عموما در رابطه با شناخت علت بیماری و در حوزه درمان آن است. در حوزه شناخت بیماری به نظر می آید که یک عامل منفرد منجر به بروز این بیماری نمی گردد، بلکه مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و محیطی که در راس آنها یک عامل ویروسی است، باعث ایجاد بیماری ام اس می شود. از طرفی در حوزه درمان عموما روند به سمت استفاده از داروهای پرقدرت تر برای کنترل بیماری است و همینطور داروهایی که با عوارض کمتر، قدرت بیشتری داشته و سرکوب گر سیستم ایمنی هستند. باید توجه کرد که از آنجاییکه بیماری ام اس، یک بیماری خود ایمنی است و سیستم ایمنی به صورت سرکش و مهار نشده بافت عصبی را مورد حمله قرار می دهد، عمده داروها تلاش شان اینست که سیستم ایمنی را سرکوب و تا حدودی مهار کنند.
بروز ام. اس ۱۵ درصد کاسته می شود، اگر...
از آنجاییکه علت بیماری ام اس به صورت قطعی مشخص نمی باشد، در حوزه پیشگیری سفارش جدی وجود ندارد، اما با این وجود به نظر می آید که کاهش استرس های اجتماعی، استفاده از ویتامین D، ورزش در زمان نوجوانی و جوانی، پرهیز از سیگار و دخانیات مهم ترین عامل های عرضه شده در زمینه جلوگیری از بیماری ام اس باشند؛ به صورتی که گفته می شود مثلاً اگر در جامعه ای سیگار در میان نوجوانان و جوانان برچیده و ترک شود، ۱۵ درصد از بروز بیماری ام اس کاسته می شود.
1401/09/05
20:02:31
0.0 / 5
232
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است