آسمان خاكستری و معضل ویزینگ در كودكان

هفته هوای پاک و مرگ سالانه ۲۰ هزار ایرانی به علت هوای آلوده

هفته هوای پاک و مرگ سالانه ۲۰ هزار ایرانی به علت هوای آلوده

به گزارش پاراسول، در سالهای اخیر بیشتر از این که پاییز و زمستان برایمان یادآور سرما، باران و برف زمستانی باشد، دود، آلودگی و آسمان خاکستری کلانشهرها و شهرهای صنعتی کشور را به خاطرمان می آورد؛ مشکلی مزمن که چندین سال است زندگی را مختل کرده و علاوه بر صدمه های روحی و روانی، می تواند در دراز مدت عوارض جسمی جدی و جبران ناپذیری را از بیماری و مرگ بخصوص برای کودکان و سالمندان و بیماران زمینه ای به دنبال داشته باشد.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، هفته هوای پاک در کشورمان در حالی از ۲۴ دیماه در کشورمان شروع شده که حدودا از همان زمان باردیگر موجی از آلودگی هوا آسمان کلانشهرها و شهرهای صنعتی کشور را در برگرفته است. به صورتی که روز گذشته اعلام گردید که آلودگی هوا در تهران تا پایان هفته و در شهرهای صنعتی تا پنج شنبه تداوم خواهد یافت. چالش آلودگی هوا زمانی بیشتر از پیش حاد می شود که بدانیم، تنفس هوای آلوده در دراز مدت صدمه ها و عوارض جبران ناپذیری را برای سلامت مردم به دنبال خواهد داشت.
بروز سالانه ۷ میلیون مرگ زودرس در جهان به علت آلودگی هوا
باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ تخمین زده بود که آلودگی هوای آزاد و داخل منزل در مناطق شهری و روستایی سالیانه منجر به بروز بیشتر از ۷ میلیون مرگ زودرس در جهان می شود. همینطور بر مبنای گزارشی در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که در جهان به صورت میانگین حدود ۵۴ درصد از مرگ های زودرس در ارتباط با آلودگی هوا در فضای آزاد به علت بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی است. همینطور هفت درصد از مرگ و میر زودرس ناشی از سرطان ریه و ۱۹ درصد مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری مزمن انسداد ریوی در ارتباط با آلودگی هوا در فضای آزاد است.
آلودگی هوا؛ چهارمین عامل خطر مرگ در جهان
همچنین کارشناسان حوزه سلامت اعلام می کنند که بر مبنای آخرین گزارش بار بیماری ها، آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ در جهان است که در کشورهای توسعه یافته بعد از خطرات متابولیک، رژیم غذایی و دود سیگار قرار می گیرد؛ این در شرایطی است که در کشورهای درحال توسعه، آلودگی هوا سومین ریسک فاکتور مرگ است.

همچنین طبق گزارش ها، گفته می شود که تعداد مردمی که سالانه در جهان به علت آلودگی هوا جان می بازند، بیشتر از شش برابر تعداد مردمی است که به علت مبتلا شدن به مالاریا و بیشتر از چهار برابر مردمی است که به علت مبتلا شدن به ایدز فوت می کنند.
بیش از ۲۰ هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در سال گذشته
در کشور ما هم آلودگی هوا بعنوان یکی از چالش های مهم حوزه سلامت و بعنوان مشکلی پیشرو در حوزه بهداشت مطرح شده است؛ باید توجه کرد که طبق مطالعات وزارت بهداشت که در سال ۱۴۰۰ و در زمینه آلودگی هوا در ۲۷ شهر کشور و بر روی جمعیتی حدود ۳۵ میلیون نفر انجام شد و بر مبنای نتایج آن پنج کلان شهر کشور در سال ۱۴۰۰، شامل تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج تنها ۱۰ روز هوای خوب داشتند.

همچنین طبق اعلام وزارت بهداشتی ها، نتایج این مطالعه نشان داده است که میانگین تعداد مرگ کل منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ در بزرگسالان بالاتر از ۳۰ سال در ۲۷ شهر مورد مطالعه ۲۰۸۳۷ نفر بوده است. همینطور در سال ۱۴۰۰ تعداد همه مرگ های منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ بیشتر از ۸۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است. بر این اساس به قول دکتر عباس شاهسونی- رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، سالانه ۲۰ هزار و ۸۰۰ مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور رخ می دهد.

در عین حال طبق این مطالعه، بیماری های ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری های مزمن انسداد ریوی بعنوان شایع ترین بیماری های ناشی از آلودگی هوا شناخته شده اند.
۲ گروهی که بیشترین صدمه را از آلودگی هوا می بینند
باید توجه کرد که چالش آلودگی هوا زمانی حادتر می شود که بدانیم کودکان و سالمندان از گروههای اصلی صدمه پذیر در مقابل آلودگی هوا هستند؛ به صورتی که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی متاسفانه در سال ۲۰۱۳ حدود پنج درصد از مرگ بچه های زیر پنج سال و ۱۰ درصد از مرگ بزرگسالان بالاتر از ۵۰ سال، منتسب به آلودگی هوا بوده است.
افزایش ارجاع کودکان به اورژانس به دنبال آلودگی هوا
در این زمینه دکتر فرهاد چوبدار- رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به خطرات و عوارض آلودگی هوا در کودکان، اظهار داشت: باید توجه کرد که بمحض این که آلودگی هوا افزایش خواهد یافت، مراجعین اطفال به اورژانس ها و درمانگاه ها و مراکز پزشکی هم افزایش می یابند. زیرا ویروس هایی که در ریه کودکان منجر به بروز علایم می شوند، همکاری زیادی با آلودگی هوا دارند و منجر به ایجاد خس خس سینه در کودکان می شود که اصطلاحا به آن «ویزینگ» می گویند؛ ویزینگ علامتی است که هر پزشکی آنرا می شناسد.
عوارض آلودگی هوا بر کودکان؛ خس خس سینه و سرفه های طولانی مدت
وی اضافه کرد: زمانیکه آلودگی هوا افزایش خواهد یافت، میزان ویزینگ یا علامتی که در حالاتی مانند آسم یا تحریک پذیری راه های هوایی ایجاد می شود، به سرعت افزایش پیدا کرده و بنابراین ویزینگ علامت ترسناکی است که بنابراین هم مجبور می شویم که اطفالی را که این علایم را دارند، بستری نماییم که در این صورت هم هزینه های درمان و خسارات درمان برای دولت و خانواده ها افزایش خواهد یافت.

چوبدار همینطور اظهار داشت: در عین حال آلودگی هوا در کودکان علاوه بر ایجاد خس خس سینه، سرفه های طولانی مدتی هم بوجود می آورد. وقتی ویروس ها با آلودگی هوا دست به دست هم می دهند. سرفه های این کودکان یک تا دو هفته ادامه پیدا می کند و شکایت والدین از طولانی شدن سرفه کودکان شان است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط آلودگی هوا، این سم است که تنفس می نماییم، تصریح کرد: در عین حال آلودگی هوا در طولانی مدت اثرات بیشتری هم دارد و به صورت قطعی در سالهای آینده خواهیم دید که میزان مبتلایان به آسم در کشور ما افزایش خواهد یافت که هم بار روحی و روانی دارد، هم از نظر عملکرد و هم از نظر پیری زودرس تاثیرات زیادی خواهد داشت.

در هر حال باید بدانیم که تصور ادامه حیات بدون هوا حتی برای چند دقیقه هم غیر ممکن است و این درحالی است که همانطور که پیش تر گفته شد، بر مبنای آخرین گزارش بار بیماری ها، چهارمین عامل خطر مرگ در جهان و مهم ترین تهدید زیست محیطی برای سلامت انسان، آلودگی هوا است. از طرفی باتوجه به اثرات آلودگی هوا بر سلامت، کودکان، سالمندان و سایر افراد جامعه و همینطور تاثیرات جدی آن بر بروز مرگ های زودرس و بیماری های قلبی، سرطان ها و... دستگاههای ذی ربط در این عرصه باید هرچه سریعتر با مشارکت و همکاری یکدیگر راهکاری برای چالش آلودگی هوا که هر روز بیشتر از قبل شدت می یابد، بیاندیشند؛ نه این که تنها به تعطیلی های مقطعی مدارس، دانشگاه ها و... یا نام گذاری هفته ای با عنوان هفته هوای پاک، آن هم در زمانی که آلودگی هوا در شرایط خطرناکی برای همه شهروندان قرار دارد، بسنده کنند.
1401/10/28
15:01:02
0.0 / 5
67
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است