مطالعات نشان می دهد؛

کار شیفتی به سلامت مردان بیشتر از زنان صدمه می رساند

کار شیفتی به سلامت مردان بیشتر از زنان صدمه می رساند

به گزارش پاراسول، کار کردن در شب می تواند برای بدن سخت باشد و یک مطالعه جدید نشان داده است که امکان دارد تاثیر بیشتری بر سلامت مردان داشته باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این تحقیق که شامل موش های آزمایشگاهی و انسان ها بود، اشاره می کند که جنسیت نر این گونه ها امکان دارد در مقابل اختلالات «ساعت بدن» که با شیفت کاری به وجود می آید صدمه پذیرتر باشد.
در آزمایشگاه، محققان دریافتند که موش های نر طیفی از اثرات منفی ناشی از قرار گرفتن در معرض چرخه های غیرعادی روز و شب را نشان می دهند. همه چیز از فعالیت ژنی آنها گرفته تا باکتری های روده و فشار خون آنها از بین رفت.
در مقابل، موش های ماده تا حد زیادی محافظت شده به نظر می رسیدند.
محققان با استفاده از داده های بیشتر از ۹۰۰۰۰ کارگر شیفتی در بریتانیا دریافتند که مردان در گونه انسانی هم بیشتر تحت تاثیر شرایط شیفت شب قرار می گیرند. مردانی که شب ها کار می کنند بیشتر از مردانی که ساعات معمولی کار می کنند به سندرم متابولیک مبتلا می شوند؛ سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل خطر برای بیماری های قلبی و دیابت که شامل افزایش فشار خون، کلسترول و قند خون و همینطور چربی اضافی شکمی است می شود.
در همین حال، زنان شیفت شب هم نسبت به خانمهایی که فقط ساعات استاندارد کار می کردند، در معرض خطر بیشتر سندرم متابولیک بودند. اما این خطر بعد از آنکه محققان نوع شغل را در نظر گرفتند کاهش پیدا کرد.
دکتر «گرت فیتز جرالد»، محقق ارشد از دانشگاه پنسیلوانیا، اظهار داشت: «نوع شغل مهم می باشد چونکه همه کارهای شیفتی یکسان نیستند.»
فیتزجرالد اظهار داشت: «این یافته ها با هم نشان داده است که کار شیفتی امکان دارد تاثیر کمتری بر ساعت بدن زنان داشته باشد، باآنکه علل آن هنوز معلوم نیست.»
آزمایش ها به نقش استروژن اشاره کرد: موش های ماده که تخمدان هایشان برداشته شد و ازاین رو استروژن تولید نمی کردند نسبت به موش های ماده با تولید طبیعی استروژن، کمتر از تاثیر چرخه های اختلال در روز و شب محافظت می شدند.
ریتم های شبانه روزی طبیعی بدن انسان حکم می کند که افراد فعال باشند و در طول روز غذا بخورند و زمانیکه هوا تاریک است بخوابند. شیفت کاری این ریتم ها را از بین می برد.
اما برخی تحقیقات همینطور اشاره کرده اند که زنان شیفتی امکان دارد نسبت به همتایان مرد خود نسبت به این اثرات انعطاف پذیرتر باشند.منبع:

1402/03/05
14:21:17
5.0 / 5
444
تگهای خبر: بیماری , تولید , سلامت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است