آثار سیگارهای الکترونیک بر سلامت

آثار سیگارهای الکترونیک بر سلامت

به گزارش پاراسول، یک فلوشیپ بیماری های ریه با اخطار نسبت به این که متاسفانه سیگار به یک مُد یا ابراز تجدد بدل شده است، در عین حال تصریح کرد: حدودا بروز تمام سرطان ها در هر ارگانی از بدن در گروه افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری است.


دکتر سید احمد طباطبایی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با آثار مصرف سیگار الکترونیک و ویپ ها بر سلامت ریه، اظهار داشت: شاید مصرف این دست وسایل تا حدی میزان ورود نیکوتین و CO۲ به ریه ها را کم کند اما، مقدار زیادی از عوارض به علت استفاده از این وسایل را شاهد می باشیم که سلامت خود فرد و اطرافیان را به خطر می اندازد.
وی ادامه داد: مصرف سیگار متاسفانه به یک مُد یا ابراز تجدد بدل شده است بشکلی که حتی شاید فردی سیگار کشیدن هم بلد نباشد اما آنرا روشن می کند تا مبادرت به جلب توجه کند اما به عوارض آن توجه نمی کند.
او با اشاره به اینکه سیگار ریسک فاکتوری برای بروز انوع بیماری ها است، بیان نمود: بیماری های قلبی _ عروقی، بیماری های ریوی، فشارخون بالا، مشکلات عصبی و... همگی از عواملی است که بر سلامت و رشد کودکان هم اثرگذار می باشد. مادران حاملگی که سیگار می کشند و یا مادرانی که در معرض دود دست دوم دخانیات هستند، امکان دارد جنین شان رشد مناسبی نداشته باشد و حتی جنین در معرض خطر ناهنجاری های دیگری قرار گیرد. نارس به دنیا آمدن جنین و مرگ ناگهانی شیرخوار هم از دیگر عوارض استفاده از دخانیات است.
این فلوشیپ بیماری های ریه، اضافه کرد: یک رفتار غلط دیگر اینست که افراد حتی در سفرهای تفریحی هم ابزار استعمال دخانیات همچون قلیان را بعنوان نخستین وسیله ثابت با خود همراه می کنند تا اوقات فراغت شان را با تدخین پر کنند.
او با تکیه بر رابطه مستقیم استفاده از دخانیات با بروز سرطان ها، خاطرنشان کرد: حدودا بروز تمام سرطان ها در هر ارگانی از بدن در گروه افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری است و طبیعی است که این کودک در معرض دخانیات را هم مستعد مبتلا شدن به سرطان ها می کند.
طباطبایی به تأثیر دود دخانیات بر بیماری های ریوی اشاره نمود و اظهار داشت: شاید تنها راه جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری آسم اینست که اگر والدین سیگار می کشند آنرا ترک کنند. هرگونه استفاده از دخانیات در دوره حاملگی می تواند ریسک بروز آسم در کودک را افزایش دهد. سرفه مزمن، دفع خلط، حساسیت تنفسی و... هم می تواند با مصرف سیگار تشدید شود و ما در کسانی که خودشان یا افراد خانواده شان سیگاری هستند، عوارض تنفسی و تحریک پذیری، عدم تحمل ورزش، ریه های با رشد نامناسب و... را شاهد می باشیم.
وی در پاسخ به این سؤال که بعد از ترک دخانیات چقدر زمان لازم است تا بدن شخص به شرایط قبل از مصرف بازگردد؟، توضیح داد: هر یک نخ سیگاری که فرد تصمیم بگیرد در طول روز استعمال نکند، بر سلامت او موثر است. باید به سمت ترک سیگار برویم و به فکر جایگزین کردن آن با عادات مثبتی مانند ورزش کردن باشیم. سلامتی بعد از ترک دخانیات به شرطی برگشت پذیر است که عارضه پایداری ایجاد نکرده باشد.
منبع:

1402/03/13
14:18:53
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است