سیدحسن خمینی:

تصدی مسئولیت های مختلف را باید به جوانان داد

تصدی مسئولیت های مختلف را باید به جوانان داد

به گزارش پاراسول، یادگار امام در میثاق اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با آرمان های امام خمینی(س)، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با جوانان شکل گرفته و پیروز شده است. تصدی مسئولیت های مختلف را باید به جوانان داد. یعنی فقط بعنوان یک موتور محرکه نباید از آنها استفاده نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از جماران حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ظهر امروز در میثاق اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با آرمان های امام خمینی(س) در حسینیه جماران، اظهار داشت: هر حرکتی که در جامعه منشاء اثر باشد، جز از مسیر جوانی و از راه جوانان محقق نمی گردد. درست است که انقلاب ما حتما یک انقلاب جوانانه بوده، اما این امر مخصوص ایران نیست؛ همه جای دنیا تحولات را جوانان بوجود آورده اند و حتی پیامبران هم در سنین جوانی به پیامبری رسیده اند. پیامبر(ص) که در سن ۴۰ سالگی مبعوث شد، به شکلی جوان بوده یا امیرالمؤمنین(ع) در نوجوانی و جوانی سردمدار دفاع از پیامبر(ص) بود.
وی ادامه داد: همه حرکت ها در جامعه وقتی به سرانجام می رسد که جوانان در آن نقش تعیین کننده داشته باشند. خود انقلاب اسلامی با جوانان شکل گرفته و پیروز شده است. متوسط عمر مدیران پیش از انقلاب زیر ۳۰ سال است و فرماندهان جنگ همین گونه بودند؛ دوره دفاع مقدس به توان جوانان پیش رفته است.
وی تاکید کرد: هرچه از این جوانی فاصله بگیریم، این گوهر ناب و توانایی جامعه کمرنگ می شود. امام نامه ای دارند و به افراد می فرمایند که ببینید من چه رابطه ای با جوانان دارم که آنها من را از خودشان می دانند. در مقابل یک پیرمرد در سن ۸۰ سالگی، مردم و جوانان آن روز جامعه ما احساس می کردند با یک همسن خودشان و با یک دل و روح جوان مراوده دارند.
یادگار امام خاطرنشان کرد: یکی از نهادهایی که این فاصله را خیلی خوب درک کرده و کار می کند، هلال احمر است. به دو جهت؛ یکی این که جنس کار هلال احمر جوانانه است. جنس کار هلال احمر با هم بودن، کار جهادی کردن و رفتن به سیل ها و زلزله ها، کمک رسانی و همراه بودن است. چون همراه دوستانتان هستید، این همراه بودن یک تفریح و نشاط می شود. پس یکی از بزرگ ترین نهادهایی که می تواند جوانان را دور هم جمع کند، هلال احمر است.
وی تاکید کرد: تصدی مسئولیت های مختلف را باید به جوانان داد. یعنی فقط بعنوان یک موتور محرکه نباید از آنها استفاده نمود. بخصوص در دوره ای که تکنولوژی هایی جلو آمده که سنین ما آرام آرام اصلا آنها را نمی فهمند و مثلاً باید چند جلسه توضیح برای آنها بگذارید که متوجه شوند هوش مصنوعی چیست، آن چه که یک جوان با آن زندگی می کند را امکان دارد سنین بالاتر اصلا درکی از آن نداشته باشند.
وی با بیان اینکه «دومین خصوصیت هلال احمر چترِ باز آن است«، خاطرنشان کرد: برای همه تفکرات، ذائقه ها، سیلقه ها، نوع نگاه افراد، مشرب سیاسی و مشرب فرهنگی آنها چتر هلال احمر باز است. ما نهادهای دیگر هم داریم که کار جوانانه می کنند و امکان دارد با ذائقه های متفاوتی باشند. هلال احمر این خاصیت را دارد و ارزش و نقطه اتکای آن است که می تواند نقطه تجمیع روحیه ها و عقاید مختلف پیرامون یک نقطه مهم باشد؛ و آن خدمت رسانی، کمک به همنوع، کمک به غیر، کوشش برای ساختن کشور، کوشش برای آبادانی فردا و کوشش برای زدودن رنج است.
یادگار امام در میثاق اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با آرمان های امام خمینی(س)، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با جوانان شکل گرفته و پیروز شده است. تصدی مسئولیت های مختلف را باید به جوانان داد. یعنی فقط بعنوان یک موتور محرکه نباید از آنها استفاده نمود. اضافه کرد: به یکی از عرفا گفتند تمام خوبی ها در چیست؟ گفت در دو کلمه است، «مرنج» و «نرنجان». یک پله بالاتر از آن هم می شود رفت و آن این که نه تنها نرنجان، بلکه رنج را هم از دیگران بستان؛ این که دردی را از دوش خانواده ای بردارد، آن هم در جامعه ما که متأسفانه گرفتار مصائب زیادی هم در حوزه های مختلف هست و ان شاء الله به همت برطرف می شود.
وی عنوان کرد: این دو خصوصیت مهم در مجموعه هلال احمر و سازمان جوانان آن مجموعه مهمی است که رنگ و بوی انقلاب دارد. یک این که جوانانه است و دو این که مخصوص طبقه، تفکر و گروهی نیست؛ از آخوند و غیر آخوند می توانند در آن باشند. حتی غیر مذهبی ها هم می توانند در آن باشند. چون کمک کردن به همنوع و زدودن رنج، یک خصلت انسانی است. البته دین هم در آن تاکید دارد ولی مخصوص به یک مذهب و یک دین و آیین نیست و فطرت بشری است.
وی اظهار داشت: اگر همه هویت کار هلال احمر در همین مسأله خلاصه شود کار بزرگی است. البته رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به من گفتند که حجم بسیار بالایی از جوانان جذب شده اند و به این مجموعه آمده اند، که خبر بسیار خوبی است.
یعقوب سلیمانی، دبیرکل سازمان هلال احمر هم قبل از سخنان یادگار امام در این نشست اظهار داشت: امام یک حقیقت همیشه زنده است و تا تاریخ زنده است، راه، گفتار، اندگیشه، و منش امام زنده خواهد ماند.
وی خاطرنشان کرد: خرداد ما با یاد و نام امام پیوند خورده و ۱۴ و ۱۵ خرداد فرصتی شایسته برای بازخوانی چرایی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن برای ایران قدرتمند بخصوص در حوزه دشمن شناسی، امید آفرینی و مقابله با یأس است.
سلیمانی ضمن اشاره به این که اهمیت و توجه به جوانان همواره از موارد مورد تاکید امام بود، عنوان کرد: انقلاب امام با جوانان شکل گرفت و تحقق پیدا کرد و علیرغم حیله و مکرهای دشمنان نه تنها متوقف نشده، بلکه رو به پیشرفت است.
وی با اشاره به اینکه دشمن در تلاش است اندیشه امام را متوقف نماید، اضافه کرد: تا موقعی که راه امام ادامه دارد و انقلاب ما هم رو به جلو است، جوانان موتور محرک جامعه محسوب می شوند. مهم ترین وظیفه ما اینست که جوانان را باور نماییم، حمایت ما از جوانان نمایشی نباشد و در سپردن امور به جوانان تردید نکنیم.
دبیرکل سازمان هلال احمر تاکید کرد: راه، مشی و گفتمان امام همچنان ادامه می یابد و ما با تمام توان پای انقلاب و دستاوردهای آن ایستاده ایم.
منبع:

1402/03/14
15:50:15
5.0 / 5
275
تگهای خبر: آب , تكنولوژی , زندگی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است