مطالعات نشان می دهد؛

منشاء بیماری آلزایمر در روده هاست

منشاء بیماری آلزایمر در روده هاست

به گزارش پاراسول، یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که نشانگرهای اولیه بیماری آلزایمر در مغز دارند، تغییراتی در باکتری های روده خود هم دارند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این یافته ها نشان داده است که میکروبیوم روده با آلزایمر مرتبط می باشد.
اصطلاح میکروبیوم به تریلیون ها باکتری و سایر میکروب ها اشاره دارد که در روده زندگی می کنند و نقش مهمی در هضم و بسیاری دیگر از عملکردهای بدن دارند که از دفاع ایمنی گرفته تا تولید ویتامین ها، ترکیبات ضد التهابی و حتی مواد شیمیایی که بر مغز تاثیر می گذارند.
تحقیقات گسترده ای در سالهای اخیر به دنبال ارتباط بین میکروبیوم روده و مشکلات مختلف سلامتی همچون بیماری قلبی، افسردگی و بیماری های مغزی دژنراتیو مانند پارکینسون و آلزایمر بوده است.
مطالعات گذشته نشان داده اند که میکروبیوم روده بیماران آلزایمر متفاوت از سایر افراد مسن است.
اکنون مطالعه جدید نشان داده است که چنین تفاوت هایی در مرحله پیش بالینی آلزایمر آشکار است. این دوره زمانی است که دو پروتئین- آمیلوئید و تاو- به صورت غیر طبیعی در مغز جمع می شوند، اما فرد هنوز از علایم زوال عقل رنج نمی برد.
دکتر «بیائو آنسس»، یکی از محققین اصلی در این مطالعه از دانشگاه واشنگتن، اظهار داشت: «ما در اوایل بیماری آلزایمر شاهد تغییرات میکروبیوم روده هستیم.»
وی در ادامه اضافه کرد: «این مبحث ثابت نمی کند که تغییرات میکروبیوم واقعاً به ابتلاء به آلزایمر منجر می شود. این امکان وجود دارد که فرایند بیماری در مغز سبب ایجاد تغییرات در روده شود.»
به گفته آنسس، «اما اگر میکروبیوم روده یک عامل باشد، احتمالاتی را برای درمان آلزایمر اولیه می گشاید: آیا میتوان از پروبیوتیک ها یا پیوند مدفوع از اهداکنندگان سالم برای دور کردن میکروبیوم عامل آلزایمر بهره برد و وضعیت را تغییر داد.»
اما چرا میکروب های روده ارتباطی با بیماری مغزی دارند؟
هنوز کاملا مشخص نمی باشد، اما آنسس به التهاب مزمن اشاره داد که اعتقاد بر اینست که نقش کلیدی در خیلی از بیماری ها همچون آلزایمر دارد. رسوبات غیرطبیعی پروتئین در مغز مبتلا به آلزایمر به نظر می آید که یک حالت التهابی مزمن بوجود می آورد.
آنسس اظهار داشت: «برخی از باکتری های روده اسیدها و مواد شیمیایی ترشح می کنند که می توانند نازک شوند و از پوشش روده نفوذ کنند و نوعی روده نشت کننده ایجاد کنند. این امکان وجود دارد که مواد شیمیایی التهابی از روده وارد مغز شده و به تشدید التهاب در آنجا منجر شود.»
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1402/03/29
13:00:42
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است