گزارش محققان كانادایی؛

آرایشگرهای زنانه با ریسک بالای سرطان تخمدان روبرو هستند

آرایشگرهای زنانه با ریسک بالای سرطان تخمدان روبرو هستند

به گزارش پاراسول، یک مطالعه جدید نشان داده است که متخصصان زیبایی نسبت به زنان معمولی با احتمال بسیار بیشتر مبتلا شدن به سرطان تخمدان روبرو هستند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بر اساس گزارش محققان دانشگاه مونترال کانادا، آرایشگرانی که یک دهه یا بیشتر در این شغل مشغول به کار هستند با سه برابر خطر ابتلاء به سرطان تخمدان مواجهند.
برخی مشاغل دیگر هم خطر ابتلاء به سرطان تخمدان را در زنان می افزایند، همچون حسابداری، ساخت و ساز، صنعت پوشاک و فروش و خرده فروشی.
«آنیتا کوشیک» محقق ارشد این مطالعه، می گوید: «نتایج نشان داده است که اشتغال در مشاغل خاص و قرار گرفتن در معرض شغلی خاص امکان دارد با افزایش ریسک ابتلاء به سرطان تخمدان ارتباط داشته باشد.»
برای این مطالعه، تیم تحقیق حدود ۴۹۰ زن مبتلا به سرطان تخمدان را در مونترال بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ شناسایی کرده و آنها را با حدود ۹۰۰ زن که سرطان تخمدان نداشتند مقایسه کردند.
این زنان باید جزئیات هر شغلی را که حداقل به مدت شش ماه انجام می دادند، گزارش می دادند. محققان از یک ماتریس قرار گرفتن در معرض شغل برای محاسبه قرار گرفتن شرکت کنندگان در معرض عوامل شیمیایی خاص در محل کار استفاده کردند.
محاسبات نشان داد که داشتن برخی مشاغل برای یک دهه یا بیشتر امکان دارد با افزایش ریسک ابتلاء به سرطان تخمدان مرتبط باشد:
• ساخت و ساز با افزایش حدود سه برابری خطر
• حسابداری با ریسک دو برابری
• کار در صنعت پوشاک با ۸۵ درصد بالا رفتن خطر
• فروش و خرده فروشی به ترتیب با بالا رفتن خطر ۴۵ و ۵۹ درصدی همراه بودند.
محققان همینطور ۱۸ عامل را در محل کار شناسایی نمودند که با افزایش ۴۰ درصدی یا بیشتر خطرات تخمدانی مرتبط بودند.
این عوامل پرخطر شامل پودر تالک؛ آمونیاک؛ آب اکسیژنه؛ گرد و غبار مو؛ الیاف مصنوعی؛ الیاف پلی استر؛ رنگ ها و رنگدانه های آلی؛ سلولز؛ فرمالدئید؛ گازهای پیشران؛ و مواد شیمیایی طبیعی در سفید کننده ها بود.
محققان در یک نشریه خبری خاطرنشان کردند که آرایشگران و سایر متخصصان زیبایی اغلب در معرض ۱۳ مورد از این عوامل همچون آمونیاک، پراکسید هیدروژن، رنگ ها و رنگدانه ها و سفید کننده ها هستند. آنها همینطور اغلب در معرض پودر تالک قرار دارند.


منبع:

1402/04/24
10:54:02
5.0 / 5
385
تگهای خبر: آب , سرطان , صنعت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است