دانشمندان دانشگاه كمبریج مطرح كردند؛

گیاهخواران برای سالم ماندن به این ماده مغذی نیاز دارند

گیاهخواران برای سالم ماندن به این ماده مغذی نیاز دارند

پاراسول: اصفهان بتازگی دانشمندان عنصر حیاتی گمشده در رژیم غذایی گیاهخواری را کشف کردند. این عنصر حیاتی و مکمل طبیعی که «جلبک» نامیده می شود را می توان برای جبران کمبود ویتامین B12 در رژیم های غذایی گیاهی استفاده نمود.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، برمبنای تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه کمبریج، مکمل ها و ویتامین های موجود در جلبک به زودی می تواند مؤثرترین راهکار برای جایگزینی یک ماده مغذی مهم از دست رفته در رژیم های غذایی گیاهی باشد.

محبوبیت غذاهای بدون گوشت و لبنیات در رژیم های غذایی غربی، خیلی از افراد را بطور بالقوه در معرض کمبود ویتامین قرار می دهد. به همین دلیل، ممکنست گیاهخواران بعد از مدتی از کمبود ویتامین B۱۲ که یک ویتامین و ماده اساسی در ساخت خون و سلول های عصبی است، رنج ببرند.

پروفسور Alison Smith، رییس گروه متابولیسم گیاهی در دانشگاه می گوید: رژیم های غذایی که فقط بر پایه محصولات گیاهی است، در سطوح مختلف عالی هستند، اما کمبودهای خاصی دارند که یکی از مهم ترین آنها کمبود ویتامین B۱۲ است.

دکتر پیام مهرشاهی، همکار وی ادامه داد: مکمل های مبتنی بر ویتامین B۱۲ هم اکنون در دسترس هستند، اما تمام آنها کارساز و مؤثر نیستند. اگر رژیم گیاهخواری دارید، در خطر کمبود ویتامین B۱۲ قرار می گیرید و در این صورت، می توانید مکمل هایی را مصرف کنید، اما انتخاب اشتباه یک قرص یا مکمل می تواند موجب لطمه رساندن بیشتر شود.»

مهرشاهی اظهار داشت: «نکته مهم این است که B۱۲ توسط باکتری هایی مانند آن دسته از باکتری هایی که در سیستم گوارش گاو و گوسفند رشد می کنند ایجاد می شود و شما نمی توانید آنرا مستقیماً از گیاهان دریافت کنید. در نتیجه، اگر یک رژیم گیاهخواری را اتخاذ کنید، مصرف B۱۲ شما می تواند به شدت کم شود و این مسئله عواقب قابل توجهی برای سلامت افراد به وجود می آورد.»

در نتیجه، دانشمندان دانشگاه کمبریج راهکار عجیبی را برای این مشکل ارائه کرده اند. برمبنای آزمایش های انجام گرفته توسط آنها، خیلی از انواع جلبک ها، عمدتاً موجودات آبزی که فاقد ریشه یا ساقه هستند، توانایی قابل توجهی را در تجمع ویتامین B۱۲ نشان می دهند. آنها می گویند که به زودی تولیدکنندگان می توانند از این مواد برای تهیه مکمل های حاوی ویتامین B۱۲ بهره گیرند.

منبع:

1402/04/25
12:52:49
5.0 / 5
294
تگهای خبر: آب , تولید , رژیم غذایی , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است