در جلسه مشترك وزرای بهداشت ایران و تاجیكستان توافق شد

دور جدید صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ایران به تاجیکستان

دور جدید صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ایران به تاجیکستان

پاراسول: جلسه مشترک وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان با همتای تاجیکستانی با هدف همکاریهای دوجانبه در حوزه رشد فاکتورهای سلامت اجرا شد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در جلسه مشترک با دکتر عبدالله وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان با اشاره به پیشرفت های حوزه سلامت ایران اظهار داشت: سیستم سلامت ما بعد از انقلاب رشد بالایی داشته است؛ شبکه بهداشتی در همه مناطق کشور وجود دارد و اگر بیمار به بهورزی در دورترین نقاط ایران مراجعه کند در صورت نیاز بوسیله نظام شبکه به متخصص ارجاع داده می شود.

وی با اشاره به پیشرفت های واکسیناسیون ایران، اضافه کرد: فلج اطفال در ایران سال هاست به مدد واکسیناسیون سراسری ریشه کن شده و در کنترل بیماریهای واگیر تجربیات بهادار ای داریم که قابل انتقال به کشور تاجیکستان است.

وی ادامه داد: تحریم هایی که سال ها به ما تحمیل شده است نه فقط سبب توقف ما نشده بلکه روند و سرعت پیشرفت ما را افزایش داده است. ما برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای تعاملات مشخص با کشور تاجیکستان در عرصه سلامت داریم.
عین اللهی افزود: در دوره کرونا در صورتیکه توزیع واکسن معطل بروکراسی جهانی بود، ما شش نوع واکسن تولید کردیم و با کاهش موانع دیوانسالاری توانستیم مجوز پنج واکسن را گرفتن نماییم.

وزیر بهداشت کشورمان اظهار داشت: در اجلاس جی ۵ باید ۵ کشور در کنار یکدیگر و بصورت گروهی برنامه های دارویی و درمانی را به پیش ببریم و موانع دیوانسالارانه را در روابط با کشورها به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: داروهای ما از راه غیرمعمول و با چند برابر قیمت به تاجیکستان می رسد، در صورتیکه با حذف بروکراسی ها این داروها با قیمت واقعی به دست مردم تاجیکستان خواهد رسید.

عین اللهی بیان کرد: ایران لابراتوار های پیشرفته ای دارد که می تواند در ارتقای فاکتورهای سلامت تاجیکستان موثر باشد و دانشمندان برجسته ای داریم که در تولید داروهای بسیار پیشرفته همچون در عرصه سل تراپی نقش دارند.

ایران می تواند به ارتقای سلامت در تاجیکستان کمک کند

وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان نیز در این جلسه اظهار داشت: سفر من به ایران تجربیات بسیاری در عرصه سلامت، بهداشت و درمان به همراه داشت؛ به ویژه که تجهیزات دندانپزشکی و آزمایشگاهی در ایران حائز اهمیت و در خور توجه بود.

دکتر عبدالله زاده افزود: باتوجه به زبان مشترک ایران و تاجیکستان، تبادل تجربیات ایران می تواند به تحول حوزه سلامت ما کمک نماید. برگزاری دوره های بازآموزی برای متخصصان ما از طرف اساتید ایرانی و صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به تاجیکستان همچون نیازهای ما است.

وی افزود: اکنون داروی مورد نیاز تاجیکستان از ۱۱ شرکت دارویی ایرانی تامین می شود و همین طور می توان ظرفیت داروهای گیاهی و شفابخش تاجیکستان را نیز در اختیار متخصصان داروساز ایرانی قرار داد.

دکتر عبدالله زاده اظهار داشت: ایران در تامین داروی مورد نیاز خود در مرحله خودکفایی است و ما برای تامین نیاز دارویی خود در اجرای تفاهم نامه های بین المللی به همکاری ایران نیاز داریم.1402/04/26
13:58:31
5.0 / 5
250
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است