یافته محققان سوئدی؛

تاثیر ویتامینB خون بر افزایش مبتلاشدن به زوال عقل ناشی از آلاینده ها

تاثیر ویتامینB خون بر افزایش مبتلاشدن به زوال عقل ناشی از آلاینده ها

پاراسول: دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و خطر زوال عقل را گزارش کرده اند، اما درک خوبی از مکانیسم های پشت این ارتباط نداشته اند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «جولیا گراند»، یکی از نویسندگان این گزارش از مؤسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد، اظهار داشت: «در این مطالعه، ما دریافتیم که دو نوع اسید آمینه در رابطه با ویتامین B در افزایش یا کاهش خطر زوال عقل ناشی از آلودگی هوا نقش دارند.»
این مطالعه نشان داد که سطوح بالاتر این اسیدهای آمینه در رابطه با ویتامین B ممکنست با خطر زوال عقل در رابطه با آلاینده های هوا به نام ذرات ریز یا PM۲.۵ همراه باشد.
محققان این ذرات ریز و دو اسید آمینه متیونین و هموسیستئین را بررسی کردند.
متیونین یک اسید آمینه لازم است که در عملکرد طبیعی مغز نقش دارد. در غذاهایی مانند گوشت، ماهی، لبنیات، لوبیا و تخم مرغ یافت می شود.
هموسیستئین اسید آمینه ای است که در سلول ها تولید می شود و می تواند بوسیله واکنشی که به ویتامین B۱۲ و فولات نیاز دارد به متیونین تبدیل گردد. برای تشکیل گلبول های قرمز خون و رشد و عملکرد سلول های سالم مهم می باشد.
این مطالعه شامل بیش از ۲۵۰۰ بزرگسال با میانگین سنی ۷۳ سال بود که در مرکز استکهلم زندگی می کردند. پژوهشگران با بهره گیری از مصاحبه، پرسشنامه و آزمایش خون آنها را تا ۱۲ سال دنبال کردند.
در مجموع ۳۷۶ نفر در این مطالعه به زوال عقل مبتلا شدند.
محققان میانگین سالانه PM۲.۵ را بر طبق آدرس خانه شرکت کنندگان محاسبه کردند.
افراد مبتلا به زوال عقل بطور متوسط ۸.۴ میکروگرم بر متر مکعب در معرض آلودگی PM۲.۵ قرار گرفتند، در صورتیکه این میزان برای افرادی که به زوال عقل مبتلا نشده بودند، ۸.۳ میکروگرم بر متر مکعب بود.
محققان دریافتند که خطر زوال عقل به ازای هر یک میکروگرم بر متر مکعب افزایش قرار گرفتن در معرض PM۲.۵ در طول پنج سال پیش از شروع مطالعه، ۷۰ درصد بیشتر می شود.
آنها همین طور دریافتند که حدود نیمی از افزایش ریسک زوال عقل ناشی از PM۲.۵ به سبب تعامل بین آلودگی هوا و سطوح بالای هموسیستئین یا سطوح پایین متیونین است.
گراند می گوید: «نتایج ما نشان داد که افزایش سطح هموسیستئین و مقادیر پایین متیونین در تعیین خطر زوال عقل در رابطه با آلودگی هوا نقش دارد، اما همین طور نشان داد که تأثیر مستقیم آلودگی هوا بر زوال عقل وجود دارد، که نشان میدهد آلودگی هوا بوسیله مسیرهای گوناگون بر ابتلاء به زوال عقل تأثیر می گذارد. این امر نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد مکانیسم های بیولوژیکی دقیق پشت لطمه مغزی ناشی از آلودگی هوا را نشان میدهد.»


منبع:

1402/05/05
17:17:17
5.0 / 5
209
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , زندگی , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است