آیا کووید طولانی درمان می شود؟

آیا کووید طولانی درمان می شود؟

پاراسول: خراسان رضوی موسسه ملی بهداشت آمریکا تعداد انگشت شماری تحقیق برای آزمایش درمان های احتمالی کووید طولانی را آغاز نموده است.


به گزارش ژاپن تودی، پروژه ۱.۱۵ میلیارد دلاری بازیابی مؤسسه ملی بهداشت در بحبوحه ناامیدی بیمارانی اعلان شد که ماه ها یا حتی سال ها با مشکلات سلامتی گاهی ناتوان کننده دست و پنجه نرم می کنند؛ بدون هیچ درمان اثبات شده و فقط تعداد کمی از مطالعات دقیق برای آزمایش موارد بالقوه وجود دارد.
دکتر زیاد العلی از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس که با پروژه مؤسسه ملی بهداشت درگیر نیست اما تحقیقات خودش تلفات طولانی مدت کووید را برجسته کرده است، اظهار داشت: این تلاش یک یا دو سال دیر شروع شده و از نظر دامنه کوچکتر از چیزی است که انتظار می رود اما با این وجود گامی در راه درست خواهد بود.
وی افزود که دریافت پاسخ بسیار اهمیت دارد برای اینکه افراد زیادی وجود دارند که از لطمه پذیری بیماران با درمان های اثبات نشده سوءاستفاده می کنند.
دانشمندان هنوز نمی دانند چه چیزی موجب کووید طولانی مدت می شود، اصطلاحی فراگیر برای حدود ۲۰۰ علامت که بطور کامل متفاوت از یکدیگر هستند و برآورد می شود که میان ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد بعد از بهبودی از عفونت کروناویروس، نوعی کووید طولانی مدت را تجربه کرده باشند، خطری که از اوایل همه گیری تا حدودی کم شده است.
بنا بر این تا حالا ابتکار طرح بازیابی، ۲۴هزار بیمار در مطالعات مشاهده ای ردیابی شده است تا به تعریف شایع ترین و شدیدترین علایم کمک نماید، یافته هایی که حالا به کارآزمایی های درمانی چند جانبه شکل می دهند.
دو تحقیق اول مسائل زیر را مورد توجه قرار خواهند داد:
۱- آیا مصرف حداکثر ۲۵ روز از داروی ضد ویروسی پکسلووید فایزر می تواند کووید طولانی مدت را کم کند یا خیر، به سبب این نظریه که تعدادی از ویروس های کرونای زنده یا بقایای آن ممکنست در بدن پنهان و موجب ایجاد این اختلال شوند. بطور معمول پکسلووید زمانی که افراد برای نخستین بار آلوده می شوند و فقط برای پنج روز استفاده می شود.
۲- درمان «مه مغزی» و سایر مشکلات شناختی؛ این درمان ها شامل چند برنامه آموزش شناختی و یک دستگاه پزشکی است که مدارهای مغز را بصورت الکتریکی تحریک می کند.
دو تحقیق یگر در ماه های آتی شروع خواهد شد. یکی درمان هایی را برای مشکلات خواب آزمایش خواهدنمود. دیگری مشکلات سیستم عصبی خودمختار که عملکردهای ناخودآگاه مانند تنفس و ضربان قلب را کنترل می کند، همچون اختلالی به نام سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک را هدف قرار می دهد.
یک تحقیق بحث برانگیزتر در مورد عدم تحمل ورزش و خستگی نیز برنامه ریزی شده است، بطوریکه مؤسسه ملی بهداشت بدنبال نظرات تعدادی از گروههای بیمار و نگران این مورد است که ورزش ممکنست برای تعدادی از مبتلایان طولانی مدت کووید بیش از این که مفید باشد ضرر داشته باشد.
این کارآزمایی ها هم اکنون ۳۰۰ تا ۹۰۰ شرکت کننده بزرگسال را ثبت نام می کنند البته پتانسیل توسعه نیز دارند. برخلاف آزمایش های معمولی که یک درمان را در یک زمان آزمایش می کنند، این «مطالعات پلتفرم» انعطاف پذیرتر به مؤسسه ملی بهداشت امکان می دهد تا درمان های بالقوه بیشتری را بصورت دوره ای اضافه کند.
دکتر امی پترسون توضیح داد: ما می توانیم به سرعت تغییر مسیر دهیم. یک درمان ناموفق را می توان بدون پایان دادن به کل آزمایش کنار گذاشت و اگر چیز امیدوارکننده ای در آینده پیش آید، می توانیم آنرا اضافه نماییم.
دکتر آنتونی کوماروف، محقق دانشگاه هاروارد که در برنامه مؤسسه ملی بهداشت درگیر نیست اما مدت ها یک اختلال مرموز مشابه به نام سندرم خستگی مزمن را بررسی نموده است، اظهار داشت: انعطاف پذیری می تواند کلیدی باشد.
وی اشاره کرد: مطالعه پکسلووید منطقی است اما اگر یک دوز ۲۵ روزه فقط نشانه هایی از تاثیر را نشان دهد، پژوهشگران می توانند بجای از صفر شروع کردن، آزمایش را به دوره طولانی تر گسترش دهند.
کوماروف همین طور ابراز کرد: ناامیدی مردم را از انتظار برای این آزمایش های درمانی درک می کند اما معتقد می باشد که مؤسسه ملی بهداشت به درستی در انتظار به دست آمدن سرنخ هایی در مورد زیست شناسی زیربنایی است، وی ادامه داد: شما باید اهدافی داشته باشید.1402/05/18
23:09:07
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است