محققان دانماركی هشدار می دهند؛

ترک آسپرین بعد از حمله قلبی ریسک سکته مجدد را زیاد می کند

ترک آسپرین بعد از حمله قلبی ریسک سکته مجدد را زیاد می کند

به گزارش پاراسول، افرادی که گرفتار حمله قلبی می شوند، احتمالا پزشک مصرف روزانه یک آسپرین با دوز پایین را برای جلوگیری از سکته دوم سفارش می کند، اما اغلب مردم این سفارش را در بلند مدت رعایت نمی کنند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که به صورت مداوم آسپرین روزانه با دوز پایین مصرف نمی کنند، در مقایسه با همتایان خود که به صورت مداوم آسپرین مصرف می کنند، بیشتر در معرض حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ قرار دارند. آسپرین از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند، که می تواند در جلوگیری یا کاهش لخته های خونی که می تواند سبب حملات قلبی و سکته شود، دخیل باشد.
محققان بیمارستان فردریکسبرگ دانمارک بیشتر از ۴۰۱۰۰ فرد ۴۰ ساله یا بالاتر را که برای نخستین بار گرفتار حمله قلبی شده بودند از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار دادند. تیم مطالعه استفاده از آسپرین را دو، چهار، شش و هشت سال بعد از حمله قلبی بررسی کرد تا ببیند چه کسانی هنوز به صورت منظم آسپرین روزانه مصرف می کند.
افرادی که ۸۰ درصد یا کمتر از آن آسپرین مصرف می کردند بعنوان عدم پایبندی یا عدم مصرف آسپرین طبق تجویز در نظر گرفته شدند. در مقابل، افرادی که بیشتر از ۸۰ درصد از مواقع آسپرین مصرف می کردند، پایبند به مصرف به حساب می آمدند.
افراد به مرور زمان مصرف آسپرین را قطع کردند. این مطالعه نشان داد که در دو سال، ۹۰ درصد از بازماندگان حمله قلبی همچنان روزانه به صورت مداوم آسپرین مصرف می کردند و این میزان در چهار سال به ۸۴ درصد، در شش سال به ۸۲ درصد و پس از هشت سال به ۸۱ درصد کاهش پیدا کرد. افرادی که به صورت مداوم آسپرین مصرف نمی کردند، در تمام مراحل بعدی با احتمال بیشتر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ روبرو بودند. در طول چهار سال، خطر برای بیماران غیرپایدار در مقایسه با بیمارانی که طبق تجویز آسپرین با دوز پایین مصرف می کردند، ۴۰ درصد بیشتر بود.
این مطالعه بر اهمیت مصرف صحیح آسپرین بعد از تجربه نخستین حمله قلبی عروقی تاکید می کند. این کار احتمال حمله قلبی دیگر و همینطور خطر سکته مغزی یا مرگ را می کاهد.
در حالی که آسپرین می تواند خطر حملات قلبی و سکته را کم کند، اما می تواند خطر خونریزی گوارشی و زخم معده را هم افزایش دهد. برای به حداقل رساندن این خطرات، محققان مصرف آسپرین در وعده غذایی اصلی و استفاده منظم از داروهای محافظ گوارش را سفارش می کنند. مهارکننده های پمپ پروتون مانند Nexium، Prevacid و Prilosec هم می توانند عوارض جانبی خونریزی گوارشی ناشی از آسپرین را کاهش دهند.

1402/06/07
08:05:36
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است