گزارش محققان سوئدی؛

افراد مبتلا به ریفلاکس مزمن با خطر بیشتر سرطان مری روبرو نیستند

افراد مبتلا به ریفلاکس مزمن با خطر بیشتر سرطان مری روبرو نیستند

به گزارش پاراسول، نتایج یک تحقیق بزرگ سوئدی نشان داده است که اغلب افراد مبتلا به ریفلاکس مزمن اسید با خطر بیشتر مبتلا شدن به سرطان مری مواجه نمی باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، دکتر «داگ هولمبرگ»، محقق ارشد از مؤسسه کارولینسکا سوئد، در اینباره می گوید: «مطالعات قبلی نشان داده است که افراد با علایم مکرر ریفلاکس اسید مانند سوزش سر دل و / یا بازگشت اسید معده، در معرض بیشتر مبتلا شدن به سرطان مری هستند.»
او اظهار داشت: «ما متوجه شدیم که در این افراد خطر مبتلا شدن به سرطان به اندازه جمعیت عمومی است.»
هولمبرگ توضیح داد: «ریفلاکس مزمن اسید که بعنوان GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری) هم شناخته می شود، مدت هاست که تصور می شد خطر مبتلا شدن به سرطان را زیاد می کند، چونکه پتانسیل صدمه رساندن به پوشش مری، لوله بلندی که غذا و نوشیدنی را از گلو به معده می برد را داراست.»
اما به قول هولمبرگ، اغلب بیماران مبتلا به ریفلاکس اسید دارای پوشش مری طبیعی بدون هیچ نشانه ای از صدمه هستند. او و تیمش می خواستند ببینند که آیا این فرض طولانی مدت در خصوص افزایش ریسک سرطان در بیماران GERD امکان دارد نادرست باشد.
محققان اطلاعات ثبت ملی سلامت را برای دو گروه از بیماران در سرتاسر سوئد، دانمارک و فنلاند تحلیل و بررسی کردند.
بیماران در هر دو گروه بین سالهای ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۹ به خاطر بیماری ریفلاکس، چه در بیمارستان یا یک بستر سرپایی، تحت درمان قرار گرفتند.
گروه اول شامل بیشتر از ۲۸۵۰۰۰ مرد و زن مبتلا به بیماری ریفلاکس بود، اما هیچ شواهدی از التهاب مری در معاینه آنها وجود نداشت.
گروه دوم شامل تقریبا ۲۰۰۰۰۰ بیمار با شواهدی از صدمه مری بود.
هر دو گروه تا ۳۱ سال تحت نظر بودند. موارد مبتلا شدن به سرطان مری در آنها با میزان مبتلا شدن در جمعیت عمومی در همان دوره مقایسه شد.
در میان گروه GERD همراه با صدمه به مری، محققان متوجه افزایش ریسک مبتلا شدن به سرطان مری شدند.
اما آنها هیچ نشانه ای کلی از افزایش ریسک در بیماران GERD بدون صدمه مری پیدا نکردند.


منبع:

1402/06/29
08:58:12
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است