گزارش محققان چینی؛

ارتباط بین میگرن و افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان سینه

ارتباط بین میگرن و افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان سینه

پاراسول: پژوهشگران می گویند افرادی که میگرن دارند ممکنست در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان سینه باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، محققان تخمین می زنند که مابین ۱۴ تا ۱۵ درصد از جمعیت جهان میگرن را تجربه می کنند. میگرن یک اختلال عصبی است که سبب سردردهای شدید و علایم دیگری می شود که می تواند بر زندگی روزمره فرد تاثیر بگذارد.
مطالعات قبلی حملات میگرنی را با افزایش ریسک سایر بیماری ها همچون سکته مغزی، فشار خون بالا، صرع، وزوز گوش و سندرم روده تحریک پذیر مرتبط دانسته اند.
علاوه بر این، تحقیقات گذشته نشان داده است افرادی که سردردهای میگرنی را تجربه می کنند امکان دارد احتمال ابتلاء به برخی سرطان ها همچون سرطان سینه هم در آنها افزایش یابد.
اکنون، محققان مرکز سرطان در بیمارستان غرب چین در دانشگاه سیچوان، در مطالعه جدیدی ارتباط ژنتیکی احتمالی بین میگرن و سرطان سینه را شناسایی کرده اند.
به گفته محققان، هم میگرن و هم سرطان سینه با تغییرات در سطح استروژن مرتبط هستند. سطوح بالای استروژن می تواند خطر ابتلاء به سرطان سینه را در افراد افزایش دهد.
علاوه بر این، شدت و فراوانی حملات میگرن در زنان می تواند تحت تاثیر تغییر سطح استروژن در طول چرخه قاعدگی، مرحله یائسگی یا حاملگی قرار گیرد.
در چند سال گذشته، برخی از مطالعات به بررسی ارتباط بالقوه بین میگرن و سرطان سینه پرداخته اند. با این وجود، نتایج متفاوت بوده است.
برای مطالعه جدید، محققان داده های ژنتیکی میگرن از پنج مطالعه ترکیبی بر روی بیشتر از ۱۰۲۰۰۰ فرد مبتلا به میگرن و بیشتر از ۷۷۱۰۰۰ فرد کنترل را بررسی کردند.
با این داده ها، دانشمندان از تحلیل و بررسی تصادفی مندلیفی برای جستجوی رابطه بین میگرن و سرطان سینه استفاده کردند.
در پایان این مطالعه، محققان گزارش کردند که زنان مبتلا به هر نوع میگرن در معرض خطر ابتلاء به سرطان سینه و سرطان پستان مثبت گیرنده استروژن (ER) هستند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1402/07/11
16:31:07
5.0 / 5
336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است