محققان هلندی می گویند؛

دویدن بهترین راه مقابله با افسردگی

دویدن بهترین راه مقابله با افسردگی

پاراسول: سال هاست که پزشکان به ورزش لقب ضدافسردگی طبیعی داده اند و الان یک مطالعه جدید این تصور را تأیید می کند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این یافته در پی بررسی چهار ماهه تأثیر دویدن بر اضطراب و افسردگی در مقایسه با یک داروی ضد افسردگی رایج بدست آمده است.
SSRI ها (مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) با افزایش سطح سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی که نقش کلیدی در تنظیم خلق و خو، افسردگی و اضطراب دارد، کار می کنند.
اما در بین ۱۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی، آنهایی که درگیر دویدن گروهی منظم بودند- یعنی دو یا سه دفعه دویدن ۴۵ دقیقه ای در هفته- میزان افسردگی شأن کمی بیش از کسانی که داروی SSRI اسیتالوپرام (Lexapro) مصرف می کردند، کم شد.
و کسانی که افسردگی خودرا با ورزش درمان کردند، پاداش بیشتری دریافت نمودند و و سلامت جسمانی شأن نیز بهبود یافت.
به گفته «برندا پنینکس»، نویسنده این مطالعه از مرکز پزشکی دانشگاه آمستردام در هلند، «این گروه همین طور وزن شأن کم شد، بهبود در تناسب اندام داشتند و ضربان قلب و فشار خون شأن کم شد. در گروه دارویی این فواید مشاهده نشد.»
به گفته او، یافته ها نشان می دهند که «ما باید توجه بیشتری به بهبود سبک زندگی در مراقبت های بهداشت روانی داشته باشیم».
همه بیماران در این مطالعه با افسردگی و یا اضطراب دست و پنجه نرم می کردند.
هنگامی که دو گزینه عنوان شد، حدودا دو سوم تصمیم گرفتند با جلسات دویدن که بطور منظم در یک دوره چهار ماهه برنامه ریزی شده بود، با افسردگی خود مقابله کنند. یک سوم باقیمانده مصرف اسیتالوپرام را انتخاب کردند.
این تیم اشاره کرد که در هر دو گروه بیمارانی وجود داشتند که هیچ فایده ای از این شیوه ها در کاهش افسردگی یا اضطراب نداشتند.
در واقع، تنها بیش از ۴ نفر از هر ۱۰ بیمار (۴۴٪) در هر دو گروه دویدن و دارو، افزایش سلامت روان را تجربه کردند.
اما آنهایی که در گروه دویدن بودند هم کمی وزن کم کردند و هم اندازه دور کمرشان کم شد. بهبود در فشار خون و عملکرد کلی قلب نیز مشاهده شد.
این مورد در میان کسانی که از اسیتالوپرام استفاده می کردند مشاهده نشد.
اما یک جنبه منفی در گروه دویدن مشاهده شد: احتمال این که یک بیمار در گروه دویدن، برنامه تمرینی خودرا کامل انجام دهد، بسیار کمتر از بیمارانی بود که اسیتالوپرام را انتخاب کردند. بین ۵۲ تا ۵۸ درصد از دوندگان روال دویدن خودرا در طول دوره مطالعه حفظ کردند، در صورتیکه این میزان در گروه دارو ۸۲ تا ۸۵ درصد بود.


منبع:

1402/07/24
08:26:30
5.0 / 5
200
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است