یافته محققان دانماركی؛

چاقی احتمال عود سرطان سینه را در بازماندگان می افزاید

چاقی احتمال عود سرطان سینه را در بازماندگان می افزاید

پاراسول: خیلی از بازماندگان سرطان سینه بعد از درمان سرطان برای جلوگیری از عود بیماری یک داروی هورمونی مصرف می کنند، اما مطالعات نشان می دهد که این داروها ممکنست در زنان چاق کمتر موثر باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، سلول های سرطان سینه در سرطان های سینه با هورمون مثبت بوسیله هورمون جنسی زنانه استروژن تغذیه می شوند. داروهای مهارکننده آروماتاز با متوقف کردن آنزیمی در بافت چربی به نام آروماتاز از تبدیل هورمون های دیگر به استروژن، سطح استروژن را کم می کنند.
محققان دریافتند در مقایسه با بازماندگان سرطان سینه با وزن طبیعی، بانوانی که چاق بودند ۱۸ درصد بیشتر احتمال دارد که حتی با مصرف یک مهارکننده آروماتاز، بیماری شأن عود کند و این افزایش ریسک در بین بازماندگانی که به شدت چاق بودند حتی بیشتر بود.
«سیکستن هاربرگ»، نویسنده این مطالعه از بخش اُنکولوژی بیمارستان دانشگاه آرهوس در دانمارک، اظهار داشت: «زنان یائسه مبتلا به سرطان سینه و چاقی با گیرنده هورمونی مثبت که با مهارکننده های آروماتاز درمان می شوند، در معرض افزایش ریسک عود بیماری خود هستند.»
با این حال، وی ادامه داد: «درمان با مهارکننده های آروماتاز همچنان گزینه درمانی برای این گروه از بیماران است و میزان عود سرطان سینه و مرگ را در این گروه بیماران کاهش می دهد».
اینکه چگونه چاقی خطر عود سرطان سینه را در بانوانی که از مهارکننده های آروماتاز مصرف می کنند، افزایش می دهد، هنوز بطور کامل شناخته نشده است.
هاربرگ اشاره کرد: «چاقی می تواند بر پاسخ به درمان سرطان تأثیر بگذارد، برای اینکه چاقی متابولیسم و توزیع دارو را تغییر می دهد.»
سلول های چربی استروژن را ذخیره می کنند و زنان چاق بافت چربی بیشتری دارند، که می تواند توضیح دهد چرا مهارکننده های آروماتاز در سرکوب استروژن در این زنان مؤثر نیستند.
هاربرگ اظهار داشت: «مکانیسم های اساسی چند عاملی هستند و مطالعات بالینی بیشتری برای درک این که چگونه چاقی با پیشرفت سرطان سینه مرتبط می باشد، مورد نیاز است.»


منبع:

1402/08/06
14:18:48
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است