محققان گزارش می دهند؛

تروما دوران کودکی احتمال سردرد در بزرگسالی را بیشتر می کند

تروما دوران کودکی احتمال سردرد در بزرگسالی را بیشتر می کند

پاراسول: کودکانی که در بچگی گرفتار تروما شده اند ممکنست مستعد مبتلاشدن به سردرد در بزرگسالی باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید ارتباط بین اختلالات سردرد و حوادث لطمه زا در دوران کودکی مانند سوءاستفاده، غفلت یا اختلال عملکرد خانگی را نشان داد.
«کاترین کریتسولاس»، نویسنده مطالعه از دانشگاه هاروارد، اظهار داشت: «وقایع لطمه زا در دوران کودکی می تواند نتایج جدی در زندگی داشته باشد. مطالعات ما تأیید می کند که حوادث لطمه زا در کودکان از عوامل خطر مهمی برای اختلالات سردرد در بزرگسالی، همچون میگرن، سردردهای تنشی، سردردهای خوشه ای و سردردهای مزمن یا شدید می باشد. این وضعیت یک عامل خطر است که ما نمی توانیم از آن چشم پوشی نماییم.»
تیم تحقیق متاآنالیز ۲۸ مطالعه را انجام داد که شامل بیش از ۱۵۴۰۰۰ نفر در ۱۹ کشور جهان بود.
در میان آنها، بیش از ۴۸۰۰۰ نفر حداقل یک واقعه لطمه زا را گزارش کردند. نزدیک به ۲۵۰۰۰ نفر با سردردهای اولیه تشخیص داده شدند.
حدود ۲۶ ٪ از افراد مبتلا به حادثه لطمه زا در دوران کودکی با اختلال سردرد اولیه تشخیص داده شدند، در مقایسه با ۱۲ ٪ از شرکت کنندگان که هیچ ترومایی نداشتند.
کسانی که تروما در دوران کودکی را تجربه کرده اند، ۴۸ ٪ بیش از کسانی که این تجربیات را نداشته اند، احیانا اختلالات سردرد دارند.
با افزایش تعداد حوادث لطمه زا در دوران کودکی، احتمال افزایش سردرد نیز بیشتر می شود.
در مقایسه با افرادی که تروما در دوران کودکی را تجربه نکرده بودند، افرادی که یک نوع واقعه لطمه زا را تجربه کرده بودند، ۲۴ ٪ بیشتر با خطر ابتلاء به اختلال سردرد روبرو بودند. اما افرادی که چهار یا بیشتر حادثه لطمه زا داشتند بیش از دو برابر احتمال ابتلاء به سردرد داشتند.
محققان همین طور انواع لطمه ها را در گروههای مختلف طبقه بندی کردند.
سو استفاده جسمی، جنسی و عاطفی و همین طور مشاهده تهدید خشونت و درگیری های جدی خانوادگی به عنوان "آسیب های تهدید" طبقه بندی شد.
غفلت، ناسازگاری های اقتصادی، داشتن یک عضو خانواده در زندان، طلاق یا جدایی، مرگ والدین و زندگی در یک خانواده با بیماری روانی، ناتوانی مزمن یا بیماری، یا سو مصرف مواد یا الکل، لطمه های محرومیت محسوب می شدند.
آسیب های تهدید با افزایش ۴۶ درصدی سردردها مرتبط بود. لطمه های محرومیت با افزایش ۳۵ درصدی سردردها مرتبط بود.


منبع:

1402/08/10
14:51:53
5.0 / 5
228
تگهای خبر: بیماری , زندگی , محقق , میگرن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است