سازمان ملل هشدار داد؛

کار زیر نور خورشید سبب سرطان پوست می شود

کار زیر نور خورشید سبب سرطان پوست می شود

پاراسول: داده های جدید از دو آژانس سازمان ملل متحد نشان میدهد که میلیونها کارگری که در زیر نور خورشید زحمت می کشند، به موارد سرطان پوست در سرتاسر جهان دامن می زنند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، سازمان جهانی بهداشت و سازمان بین المللی کار اعلام نمودند که حدودا از هر ۳ مرگ ناشی از سرطان پوست غیرملانومی، ۱ مورد ناشی از قرار گرفتن شغلی در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید است.
دکتر «تدروس آدهانوم گبریسوس»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، در بیانیه خبری اظهار داشت: «قرار گرفتن محافظت نشده در معرض اشعه ماورا بنفش خورشیدی در محل کار یکی از دلیلهای اصلی سرطان پوست شغلی است. اما راهکارهای مؤثری برای صیانت از کارگران در مقابل اشعه های مضر خورشید و جلوگیری از اثرات مرگبار آنها وجود دارد.»
این داده ها به این معنا است که قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش شغلی سومین عامل بزرگ سرطان زای شغلی، بعد از آزبست و غبار سیلیس است.
به گفته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده، اشعه ماورا بنفش نور خورشید یک عامل خطر شناخته شده برای سرطان های پوست است.
به گفته پژوهشگران، مرگ ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشیدی در حین کار تا حد زیادی بوسیله اقدامات مقرون به صرفه قابل پیشگیری است. لازم است که دولت ها، کارفرمایان و کارگران و نمایندگان آنها در چارچوبی از حقوق، مسئولیت ها و وظایف بطورکامل تعریف شده با یکدیگر همکاری کنند تا خطرات شغلی در معرض اشعه فرابنفش را کاهش دهند. این اقدامات می تواند سالانه جان هزاران نفر را نجات دهد.
در این مطالعه، پژوهشگران موارد قرار گرفتن در معرض تشعشعات خورشیدی در محل کار و موارد سرطان پوست غیر ملانوما را در نزدیک به ۲۰۰ کشور بررسی کردند.
شواهد نشان داد در سال ۲۰۱۹، ۱.۶ میلیارد کارگر هنگام کار در معرض اشعه ماورا بنفش قرار گرفتند. این تعداد حدودا ۳۰٪ از کل افراد در سن کار را تشکیل می دهد که اغلب در صنایعی مانند کشاورزی، ساخت و ساز و ماهیگیری رخ می دهد. طبق این گزارش، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش محل کار موجب مرگ ۱۸۹۶۰ نفر به سبب سرطان پوست غیرملانومی در سال ۲۰۱۹ شد.
برآوردهای قبلی سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه UV احتمال ابتلاء به سرطان پوست غیر ملانومی را تا ۶۰ درصد می افزاید.منبع:

1402/08/20
16:50:31
5.0 / 5
147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است