سخنگوی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان:

مراجعات قلبی و تنفسی در هوای آلوده اصفهان ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد

مراجعات قلبی و تنفسی در هوای آلوده اصفهان ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد

پاراسول: سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از افزایش 17 درصدی مراجعات شهروندان اصفهانی با علایم قلبی و تنفسی به مراکز درمانی طی یک هفته اخیر خبرداد.پژمان عقدک در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: شمار مراجعات سرپایی شهروندان اصفهانی به بیمارستان های تخصصی قلب و عروق و تنفسی طی یک هفته اخیر ۱۷ درصد بالا رفته است.
وی اشاره کرد: با توجه به این که هم اکنون در آغاز فصل سرما قرار داریم قاعدتاً طی هفته ها و ماه های پیش رو با سردتر شدن هوا وارونگی دما نیز اتفاق خواهد افتاد و آلاینده ها در سطح زمین باقی می مانند و تراکم و غلظت آلودگی بالا می رود و احتمال تکرار این شرایط وجود دارد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: مشخصاً اگر سوخت های دیگر هم استفاده گردد و موجب افزایش میزان آلاینده ها خواهد شد؛ بدین جهت به شهروندان سفارش می شود که روزهای آلوده در حد امکان از منزل خارج نشوند و در خانه بمانند و در خانه پنجره ها را باز نکنند؛ در داخل خانه تهویه مطبوع را روشن کرده و در غیر این صورت از بخور سرد بهره گیرند که مقداری به تلطیف هوا کمک نماید.
توصیه های پزشکی برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر سلامت
عقدک افزود: شهروندان در وضعیت آلودگی هوا مایعات فراوان همچون آب و شیر و میوه و سبزی خام نیز بیشتر مصرف کنند؛ میوه و سبزی خام به سبب وجود آنتی اکسیدان ها در ترمیم بافت ریه می تواند کمک کننده باشد.
وی افزود: شهروندان اگر به هر علتی مجبور به خروج از منزل شدند از تردد طولانی در سطح شهر پرهیز کنند و درون خودرو شیشه ها را بسته نگه دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: شهروندان لازم است که در وضعیت آلودگی از ماسکهای مخصوص همچون ماسک N95 و ماسکهای P1 و P2 بهره گیرند برای اینکه ماسکهای معمولی پارچه ای و کاغذی هیچ کمکی به پیش گیری از آلاینده ها نمی نماید.
عقدک افزود: اگر شهروندان علائمی پیدا کردند که نشان دهنده تشدید بیماریهای قلبی و عروقی مانند تنگی نفس، خس خس و درد قفسه سینه بود حتما با پزشک خود تماس بگیرند ک یا به مراکز درمانی مراجعه کنند.
وی با اشاره به این که آلاینده ها روی پوست و چشم و حلق و … نیز اثر می گذارد که با علائمی چون سوزش چشم و حلق، گلو و خارش و گرفتگی بینی هم راه است، افزود: افراد زمانی که به منزل باز می گردند حتما شست وشوی سر و صورت، چشم ها و حلق را انجام دهند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباب چرایی تعطیل اعلام نشدن مدارس، دانشگاه ها و ادارات طی امروز که شاخص هوا همچنان در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان قرار دارد، اظهار داشت: باید توجه داشت که مرکز بهداشت استان عضوی از کمیته اضطرار آلودگی هوا است درحالی که تصمیم گیری بصورت جمعی و کمیته ای صورت می گیرد.
به گزارش پاراسول به نقل از مهر، کلان شهر اصفهان از روز شنبه سیزدهم آبان ماه تا امروز ۱۲ روز پی در پی هوای آلوده تجربه کرده است و شاخص امروز بامداد ۱۷۸ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت گردید.

1402/08/25
14:34:49
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است