گزارش محققان اسپانیایی؛

ارتباط سی تی اسکن با افزایش ریسک سرطان خون در کودکان

ارتباط سی تی اسکن با افزایش ریسک سرطان خون در کودکان

به گزارش پاراسول، یک مطالعه بزرگ چندملیتی نشان داده است که سی تی اسکن به صورت قابل توجهی با افزایش ریسک مبتلا شدن به سرطان خون در کودکان و افراد جوان مرتبط می باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بر مبنای یافته های انتشار یافته، تحلیل و بررسی داده های نزدیک به ۱ میلیون نفر زیر ۲۲ سال که حداقل یک مرتبه سی تی اسکن شده بودند، ارتباط قوی و واضحی بین قرار گرفتن در معرض پرتوهای اسکن و سرطان خون نشان داد.
محققان دریافتند ۱۰۰ میلی گرم پرتوهای انباشته به مغز استخوان خطر ابتلاء به سرطان خون را سه برابر می کند.
با توجه به این موضوع، به نظر می آید یک سی تی اسکن - با دوز متوسط ۸ میلی گرم - خطر ابتلاء به سرطان خون را در کودکان تا حدود ۱۶ درصد بالا می برد.
«مگدا بوش دی باسئا»، محقق ارشد این مطالعه از مؤسسه بارسلونا برای سلامت جهانی در اسپانیا، اظهار داشت: «از نظر خطر مطلق، این بدان معناست که به ازای هر ۱۰۰۰۰ کودکی که سی تی اسکن انجام می دهند، میتوان انتظار داشت که در ۱۲ سال بعد از معاینه حدود ۱ تا ۲ مورد سرطان مشاهده شود.»
برای این مطالعه، محققان از ۹ کشور اروپایی- بلژیک، دانمارک، فرانسه، آلمان، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و بریتانیا- منابعی را جهت بررسی خطر سی تی اسکن در کودکان گردآوری کردند.
محققان در یادداشت های پس زمینه گفتند، استفاده گسترده از سی تی اسکن در دهه های اخیر به نگرانی هایی در مورد خطرات سرطان در رابطه با قرار گرفتن در معرض تابش، بخصوص در بیماران جوان منجر گردیده است.
کودکان نسبت به بزرگسالان به تشعشع بسیار حساس تر هستند، بعد از دریافت اسکن در سنین جوانی احتمال بیشتری دارد که اثرات صدمه ناشی از پرتو بر سلامتی را تجربه کنند.
محققان سلامت افراد را به صورت متوسط نزدیک به هشت سال پیگیری کردند، باآنکه آنها توانستند میزان بروز سرطان را در بعضی از افراد به مدت بیشتر از ۲۰ سال بعد از نخستین سی تی اسکن کنترل کنند.
اگرچه دوزهای تشعشع از سی تی اسکن در سالهای اخیر به میزان قابل توجهی کاسته شده است، محققان گفتند که این یافته ها بر ضرورت احتیاط در استفاده از آن در بیماران جوان تاکید می کند.

1402/08/26
20:54:33
5.0 / 5
350
تگهای خبر: سرطان , سلامت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است