برنامه ملی سلامت خانواده زیر ذره بین كارشناسان، ۴

لزوم تقویت زیرساخت های سلامت در کشور

لزوم تقویت زیرساخت های سلامت در کشور

به گزارش پاراسول، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: برای تأمین سلامت در همه ابعاد باید زیرساخت های سلامت تقویت شود و مردم از نظر مکانی، زمانی و اقتصادی دسترسی مناسبی به خدمات سلامت داشته باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محمدرضا سهرابی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سلامت را یکی از اصول بنیادین در قانون اساسی جمهوری اسلامی عنوان نمود و اضافه کرد: خوشبختانه برقراری دسترسی عادلانه سلامت بعنوان یکی از حقوق اساسی مردم همواره مورد توجه بوده و موفقیت های بزرگی هم در این حوزه به دست آمده است.
وی، استقرار نظام شبکه بهداشتی در شهرها و روستاها را بعنوان یکی از دستاوردهای حوزه سلامت برشمرد که مورد تحسین و توجه جهانیان است.
به گفته سهرابی، به رغم تمام تلاشهای صورت گرفته به علت وجود بیماری های متنوع و بلایای طبیعی و عوامل محیطی تهدید کننده سلامت مانند آلودگی هوا متأسفانه حق سلامت به صورت کامل نمی تواند محقق شود و مشکلات و چالش هایی زیادی در حوزه سلامت وجود دارد که برای رفع آنها باید برنامه ریزی مؤثر صورت گیرد.
وی تصریح کرد: در تمام جهان، چالش های سلامت مطرح است به نحوی که هم اکنون نیمی از مردم دنیا به خدمات ضروری باکیفیت دسترسی مناسبی ندارند.
سهرابی ضمن اشاره به محوریت انسان سالم برای توسعه پایدار؛ زندگی سالم را پایه و اساسی به منظور زندگی مولد و ایجاد یک جامعه شاد عنوان نمود.
وی تصریح کرد: برای تأمین سلامت در همه ابعاد باید زیرساخت های سلامت تقویت شود و مردم از نظر مکانی، زمانی و اقتصادی دسترسی مناسبی به خدمات سلامت داشته باشند.
سهرابی، تقویت بیمه ها و عرضه خدمات پیشگیری را راهکار اساسی برای تأمین سلامت عنوان نمود و اضافه کرد: خدمات پیشگیرانه مانع از تحمیل هزینه های مادی و معنوی سنگین ناشی از درمان بیماری ها به خانواده و جامعه می شود. ازاین رو توسعه خدمات بیمه و خدمات پیشگیری می تواند راهکاری برای تأمین حق سلامت مردم باشد.
وی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت را همچون عوامل مهمی دانست که سلامت را تحت تاثیر قرار می دهند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تبعیض، فقر، آلودگی های زیست محیطی را از عوامل بسیار مهم تأثیرگذار بر سلامت مردم در تمام دنیا برشمرد.
به گفته وی، با انجام مداخلاتی میتوان خیلی از شاخصهای سلامت را تحت تاثیر قرار داد اما برای انجام مداخلات مؤثر احتیاج به حمایت همه جانبه و همکاریهای بین بخشی است.
سهرابی ضمن اشاره به نقش مهم مشارکت مردم در تأمین سلامت و حمایت طلبی تصریح کرد: آحاد جامعه باید با نمایندگان خود در حوزه قانونگذاری و اجرایی در تماس باشند تا منجر به وضع و اجرای قوانینی شود که باعث ارتقای سلامت می شود.
به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با ترویج فرهنگ سلامت و استفاده از ابزارهای پیشگیری که حوزه سلامت در اختیار مردم قرار می دهد باید همه افراد را برای پیروی از الگوی زندگی سالم توانمند ساخت.
وی به افراد سفارش کرد که ضمن ارتقای سطح سواد سلامت خود حتما اطلاعات مورد نیاز را از منابع معتبر تهیه کنند.
سهرابی، اظهار امیدواری کرد با همکاری بخش های مختلف اجرایی و قانونگذاری و مشارکت هرچه بیشتر مردم با حوزه سلامت، شاهد تحقق شعار سال جاری هفته سلامت با عنوان «سلامت خانواده با مردمی سازی سلامت» باشیم.

1403/02/16
08:46:13
5.0 / 5
162
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است