معاون وزیر بهداشت عنوان كرد

حمایت از 210 طرح پژوهشی در حوزه سلامت، فعالیت 760 مركز تحقیقی سلامت

حمایت از 210 طرح پژوهشی در حوزه سلامت، فعالیت 760 مركز تحقیقی سلامت

پاراسول: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار نمود: درحال حاضر 210 طرح پژوهشی بزرگ در حوزه سلامت كه عموما بودجه هركدام از آنها بیش از یك میلیارد تومان است، حمایت می شوند.


به گزارش خبرنگار ایسنا، دكتر رضا ملك زاده در همایش روز پژوهش كه امروز (30 آذر) در محل آمفی تئاتر بیمارستان امام رضا (ع) كرمانشاه برگزار شد، با اشاره به مهم ترین اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش سلامت كشور اظهار داشت: همچون مهم ترین این اقدامات راه اندازی نظام ثبت بیماری های مزمن است.

وی اضافه كرد: 85 درصد ناتوانی ها از بیماری های مزمن نشأت می گیرد و نیاز است كه برنامه ملی تحقیقاتی در این زمینه مبتنی بر نظام ثبت این بیماری ها راه اندازی شود.

ملك زاده راه اندازی مطالعات بزرگ مانند "كوهورت" را دیگر دستاورد مهم در سالهای اخیر عنوان نمود و اضافه كرد: همینطور طی سالهای اخیر برنامه ملی كنترل سرطان توسعه پیدا كرده و برنامه های زیرساختی پژوهشی مانند "ایرانوم" كه مربوط به بحث DNA است به راه افتاده است.

وی از افزایش مراكز تحقیقاتی كشور در حوزه سلامت طی سالهای اخیر از 479 مركز به 760 مركز اطلاع داد و اظهار نمود: همینطور تعداد پژوهشكده های كشور در این زمینه از 28 پژوهشكده به 55 مورد رسیده است.

ملك زاده از طریق اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقاتی در یازده دانشگاه علوم پزشكی كشور اطلاع داد واظهار كرد: هم اكنون راه اندازی این آزمایشگاه در 10 دانشگاه دیگر در دستور كار است كه دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه یكی از آنهاست.

وی با اشاره به راه اندازی 143 كمیته اخلاق در دانشگاه های علوم پزشكی كشور اظهار داشت: این كمیته اصول اخلاقی مصوب در پژوهش را پیگیری كرده كه پژوهشی خلاف اخلاق صورت نگیرد.

وی اضافه كرد: این كمیته مسئول رسیدگی به تخلفات پژوهشی است، زیرا وجود حتی یك مورد كار غیراخلاقی در حوزه پژوهش سلامت می تواند كشور را هم بدنام كند.

ملك زاده با اشاره به حمایت از 210 طرح پژوهشی كشور اظهار داشت: این طرح ها كه بودجه هركدام از آنها عموما یك میلیارد تومان به بالاست به سوالات ما در حوزه سلامت پاسخ خواهند داد و فناوری های جدید در حوزه سلامت را پیگیری می كنند.

وی نیروی انسانی را سرمایه اصلی هرنهاد عنوان نمود و اضافه كرد: نیروی انسانی سرمایه و ثروت كشور هستند كه باید با تمام توان آنها را در كشور حفظ نماییم.

ملك زاده خاطرنشان كرد: هم اكنون تعداد محققین برتر كشور در جهان از 100 محقق به بیش از 550 محقق رسیده است.

وی با اشاره به تولید بیش از 52 هزار مقاله پزشكی و غیرپزشكی در كشور در سال 2016 اظهار داشت: خوشبختانه هم تعداد و هم كیفیت مقالات افزایش داشته است.

ملك زاده اضافه كرد: پروسه تبدیل این مقالات به ثروت و فناوری پروسه ای پنج تا 10 ساله است و عواملی همچون وضع اقتصادی و هم شرایط اجتماع پیرامون هم در این پروسه و شتاب آن تا حد زیادی اثرگذار است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه به افزایش دو برابری تولید مقالات علمی در دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه اشاره نمود و اضافه كرد: این رشد بسیار مطلوب است، اما باید كیفیت تحقیقات هم به حدی باشد كه استنادات به آن مقاله افزایش یابد.

وی اضافه كرد: هم اكنون 32 درصد از اعضای هیات علمی این دانشگاه بیش از 10 مقاله دارند و كار پژوهشی انجام می دهند.

ملك زاده خاطرنشان كرد: 35 درصد دیگر از اعضای هیات علمی، فعالیت پژوهشی متوسط دارند و 33 درصد هم عملا فعالیت تحقیقاتی ندارند كه این امر خوب نیست.
1396/10/01
13:51:37
5.0 / 5
4529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است