مدیرعامل سازمان انتقال خون خبرداد

تولید داروهای مشتق از پلاسما بزودی در كشور

تولید داروهای مشتق از پلاسما بزودی در كشور

پاراسول: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از تولید داروهای مشتق از پلاسمای ایرانی در آینده نزدیك در كشور اطلاع داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، علی اكبر پور فتح الله در دیدار با استاندار قزوین اظهار نمود: تولید داروهای مشتق از پلاسما در كشور مزیت های اقتصادی زیادی به دنبال خواهد داشت.

وی بابیان اینكه در بیشتر كشورهای درحال توسعه چهار پنجم پلاسماها دور ریخته می شوند، افزود: اما ما با كسب استانداردهای اروپایی پلاسماها را جمع آوری كرده و از آن برای داروهای مشتق از پلاسما استفاده می نماییم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تصریح كرد: در حال برنامه ریزی هستیم به منظور تولید داروهای مشتق از پلاسما با تولید مراكز جامع اهدای مستقیم پلاسما، تا سال 1400 ظرفیت جمع آوری این فرآورده خونی را در كشور به یك میلیون لیتر برسانیم.

وی خاطرنشان كرد: تولید داروهای مشتق از پلاسما در كشور هم دسترسی بیماران را به این نوع داروها راحت می كند و هم قیمت این داروها را می كاهد.

پورفتح الله ادامه داد: از منظر امنیت ملی هم این اقدام در جهت جلوگیری از بیماری های نوظهور ناشی از استفاده از پلاسمای بیگانه در داروهای مشتق از پلاسما بسیار مؤثر بوده و ما را از مشكلات مشابه اتفاقی كه درگذشته درباره بیماری هایی چون هپاتیت c و اچ آی وی روی داد، دور می كند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اعلام نمود: به همت یك و نیم میلیون اهداكننده و 2 میلیون و 100 هزار مورد اهدای خون سالانه در سراسر كشور هم اكنون در تأمین نیازهای خونی هیچ مشكلی در كشور نداریم.

وی اظهار داشت: تجهیزات سازمان انتقال خون به روز هستند اما در بعضی تجهیزات دچار كمبودهایی هستیم كه برای رفع این مشكل تلاش می نماییم.

پور فتح الله با اشاره به اولویت های سازمان انتقال خون در سال آینده، خاطرنشان كرد: ارتقای فناوری اطلاعات، توسعه نرم افزار سازمان و اتصال نرم افزار بیمارستانی به فرایند انتقال خون همچون اقدام های سال آینده ما خواهد بود.

این مسئول همینطور اظهار داشت: تكمیل پذیره نویسی سلول های بنیادی از دیگر برنامه های ما در سال آینده است و در این راستا 100 هزار نفر را در كشور پذیره نویسی خواهیم كرد تا برای تبادل به بانك های جهانی متصل شویم.

وی بابیان اینكه به دنبال اقتصادی كردن چرخه انتقال خون هستیم، عنوان كرد: در قزوین زیرساخت های بسیار خوبی داریم كه می تواند ما را در این زمینه كمك نماید.

پورفتح الله، ساختمان اداره كل انتقال خون قزوین را قدیمی و برای عرضه خدمات انتقال خون محدود دانست و اظهار داشت: فضاهای انتقال خون در قزوین و تاكستان باید برای اجرای فرایندها و اهدای پلاسما و پلاكت موردبازسازی و توسعه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بابیان اینكه سلامت خون و فرآورده های خونی در كشور را تضمین می نماییم، تشریح كرد: در سلامت كامل خون های و فراورده های خونی همین بس كه 20 هزار بیمار تالاسمی در كشور به صورت ویژه از خون های اهدایی بهره مند می شوند و تابحال یك مورد از مبتلا شدن به اچ آی وی یا هپاتیت در میان آن ها گزارش نشده است.1396/10/21
19:47:06
5.0 / 5
4540
تگهای خبر: بیماری , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است