صفوی: دولت بدون كمك مردم، خیران و پزشكان قادر به حل مشكلات نیست

صفوی: دولت بدون كمك مردم، خیران و پزشكان قادر به حل مشكلات نیست

پاراسول: دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا رویداد كمك رسانی جامعه پزشكی به مجروحان جنگ را یك حماسه بزرگ دانست و اظهار داشت: این یك حماسه بزرگ است كه ۱۰۰ هزار نفر به كمك ۹۰۰ هزار مجروح بیایند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، سرلشكر سید یحیی صفوی امروز (۱۰ اسفندماه) در ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید رهنمون در محل اردوگاه شهید باكری خرمشهر با اشاره به رسیدگی به مجروحان در زمان جنگ اظهار نمود: در عملیات كربلای ۵ ما بیش از ۷۰ هزار نیرو وارد عملیات كردیم و بیش از ۵۰۰۰ شهید هم در این عملیات تقدیم شد. همینطور در این عملیات بیش از ۴۰ هزار مجروح داشتیم كه آن دسته از مجروحانی كه امكان رسیدگی سریع داشتند در اهواز درمان و دوباره به رزم برمی گشتند.
وی اضافه كرد: بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) را در سه راهی دارخوین تاسیس كرده بودیم. این بیمارستان سه لایه داشت، یك لایه بتنی، یك لایه سرب و دوباره یك لایه بتن. جراحان ما در این بیمارستان حدود ۱۷ هزار و ۷۸۰ عمل جراحی را انجام دادند.
صفوی ادامه داد: عملیات كربلای ۵ كه در ۱۹ دی ماه سال ۶۵ انجام شد، بیش از ۲۰ روز به طول انجامید و پیش از آن عملیات كربلای ۴ را به مدت ۱۵ روز داشتیم و بعد از كربلای ۵ هم عملیات كربلای ۸ انجام شد.
وی بیان كرد: در آن زمان در بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) ۸ هزار و ۶۱۴ مورد خونگیری، ۴۲۸۳ مورد آزمایش و ۳۷۰۳ مورد رادیولوژی انجام شد.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا با اشاره به اینكه بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) دارای ۳۰۲ اتاق بستری بود، عنوان كرد: این بیمارستان دارای هشت اتاق جراحی، بخش آی سی یو و ۲۵ تخت اورژانس بود كه ظرفیت آن هنوز هم موجود است.
وی ادامه داد: همینطور این بیمارستان دارای ۱۴۵۰ پزشك و كادر پزشكی و ۱۲۰ نفر كادر اداری بود. حتی در بیرون از بیمارستان جایی برای تعمیر آمبولانسها وجود داشت.
صفوی با اشاره به موشك باران و گلوله باران در عمیلات كربلای ۵ خاطرنشان كرد: خدا می داند كه در كربلای ۵ كه متر به متر زمین مورد برخورد موشك و یا گلوله قرار گرفته بود و جایی خالی از گلوله نبود، حتی قوطیهای خالی كنسرو و كمپوت هم تركش می خوردند.
وی در ادامه بازخوانی خاطراتی از عملیات كربلای ۵ اضافه كرد: من در آن عملیات می خواستم از منطقه پنج ضلعی(منطقه ای در عملیات كربلای ۵) به زیر پل امام رضا(ع) (از جاده خرمشهر به سمت بصره نرسیده به دویچه) بروم زیرا حاج قاسم سلیمانی و حسین خرازی هم آنجا بودند و من هم می خواستم برای تشكیل جلسه ای به آنان ملحق شوم. در آن مسیر سوار بر یك نفربر زرهی بودم ولی آنقدر آتش كاتیوشا و توپخانه زیاد بود كه نفربر امكان حركت نداشت. از شدت آتش، نفربر همچون گهواره تكان می خورد. كمی كه آتش دشمن فروكش كرد خواستیم حركت نماییم دیدم تمام آنتنهایی كه از نفربر خارج بودند قطع شده اند. تركشها سر آنتنها را زده بود و ما تنها با یك بی سیم كه دارای برد محدودی بود، امكان برقراری ارتباط داشتیم.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا ادامه داد: بالاخره به پل (دروازه شرقی بصره) رسیدیم و با فرماندهان خط شكن عملیات كربلای ۵ جلسه گرفتیم اما صدای آتش دشمن چنان زیاد بود كه صدای یكدیگر را هم به سختی می شنیدیم.
صفوی به حماسه بزرگ جامعه علوم پزشكی در دوران دفاع مقدس اشاره نمود و اظهار داشت: اقدامات این مجموعه یك افتخار برای تمامی ملت ایران است زیرا انسانهایی كه در این مجموعه از امدادگر، پرستار، پزشك و پیراپزشك فعالیت كردند، انسانهای شاخص و برگزیده خدا بودند و احساس مسئولیت داشتند، شجاعت و شهامت داشتند، كاردان و متخصص بودند.
وی به فعالیت بیمارستان فاطمه زهرا(س) در عملیات فاو(۲۰ بهمن ۶۴) اشاره و عنوان كرد: در این بیمارستان هم پزشكی داشتیم كه ۷۲ ساعت عمل جراحی می كرد و نخوابیده بود و به ناگاه از شدت بیخوابی بیهوش شد. در این عملیات ۴۰ فروند هواپیمای دشمن زده شد.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا با اشاره به حضور سه میلیون نفر در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی در عرصه نبرد تصریح كرد: دو میلیون نفر نیروهای داوطلب بسیجی اعم از سپاه، جهادسازندگی و یا گردانهای جهادی بودند. یك میلیون نفر هم نیروهای موظف ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و غیره بودند. از این سه میلیون نفر، ۶۰۰ هزار نفر مجروح ثبت شده داریم و حدود ۳۰۰ هزار نفر هم مجروحانی كه ثبت نشده اند.
وی اظهار نمود: مجموع كسانی كه از رزمندگان بهداری دفاع مقدس، امدادگران، جراحان متخصص، پرستاران، داروسازان، دندانپزشكان و كارشناسان رادیولوژی در دوران هشت ساله دفاع مقدس شركت كردند، به ۱۰۰ هزار نفر می رسد كه از این تعداد ۳ هزار نفر به شهادت رسیده اند.
صفوی اضافه كرد: اكنون در ستاد كل موسسه ای بعنوان بهداری دفاع مقدس تشكیل شده با مسئولیت سردار فتحیان كه در حال جمع آوری اسناد و مدارك مربوطه هستند.
وی رویداد كمك رسانی جامعه پزشكی به مجروحان جنگ را یك حماسه بزرگ دانست و اظهار داشت: این یك حماسه بزرگ است كه ۱۰۰ هزار نفر به كمك ۹۰۰ هزار مجروح بیایند.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا ادامه داد: در دوران جنگ دو سوم عملیاتهای ما در جنوب كشور بود و یك سوم در غرب و شمال غرب صورت گرفت.
وی از انجام ۱۰۰ هزار عمل جراحی حیاتبخش در دوران دفاع مقدس اطلاع داد و تصریح كرد: در زمان هشت ساله جنگ در پستهای امدادی اعم از اورژانس و بیمارستان حدود ۱۰۰ هزار عمل جراحی حیاتبخش داشتیم كه اگر انجام نمی شد رزمنده شهید می شد. این رقم در نظام بین الملل و در جنگهای طولانی به نوبه خود یك ركورد است.
صفوی بیان كرد: این جزو افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی است كه در هیچ جا نمونه اش نیست.
وی خطاب به حاضران در آیین اهدای جایزه شهید رهنمون اظهار داشت: اولین خواهشم از حاضران آن ست كه به عهد و پیمانی كه با خدا، امام بزرگوار و شهدا بستیم وفادار باشیم و مردمدار و مردم یار باشیم و باقی بمانیم. دیگر آنكه خاطرات و تجربیات فاخر و ارزشمندتان را برای انتقال به نسل فعلی و نسلهای آینده هم بیان كنید و هم بنویسید.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا با اشاره به اینكه ۵۲ درصد جمعیت كشور زیر ۳۰ سال سن دارند، اظهار نمود: نسل جدید نیاز دارد تا با ارزشهای دفاع مقدس آشنا شود. ۲۷ سال از آخر جنگ گذشته و آگاهی جوانان از واقعیات جنگ امری ضروری می باشد.
وی تصریح كرد: باید فرهنگ ایثار، فكر و عقلانیت را منتقل نماییم، جنگ تنها شجاعت نبود بلكه عقلانیت و تدبیر نظامی هم در آن نقش داشت. دانش نظامی ما بالاتر از دشمن بود. جنگ مجموعه ای از دانش و علوم است.
صفوی ادامه داد: دیگر خواسته ام آن است كه ارتباط و تعاملتان را با یكدیگر چه در سطح شهرستان، استان و ملی حفظ كنید، ضمن آن كه در بحث محرومیتزدایی در بیمارستانهای صحرایی كه در نقاط كم برخوردار برپا می گردد هم مشاركت داشته باشید.
وی اضافه كرد: امسال در ۳۰ نقطه از كشور پزشكان عضو بسیج با استقرار در بیمارستانهای صحرایی به عرضه خدمات درمانی و دارویی پرداختند.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا از مردم، مسئولان محلی، استانی و كشوری خواست كه سركشی به مناطق محروم و رسیدگی به وضعیت درمانی این مناطق را در اولویت كارهایشان داشته باشند و بیان كرد: ما هنوز در خیلی از نقاط محرومیت و كمبود داریم، در سیستان و بلوچستان ۲۷ درصد نرخ بی سوادی داریم و این سوای از بیماری و بیكاری آنان است كه مشكلاتشان را حادتر می كند.
وی عنوان كرد: در آبادان و خرمشهر هنوز مشكل آب، بهداشت، تعطیلی صنایع و بیكاری وجود دارد، مواد مخدر بیداد می كند و مشكل حاشیه نشینی داریم. در شهر اهواز ۳۰۰ هزار نفر حاشین نشین هستند. از مجموعه دانشگاههای علوم پزشكی آبادان و اهواز می خواهم تا حداقل هفته ای یك بار به این مناطق سركشی كنند.
صفوی آمار جمعیت حاشیه نشین كشور را ۱۱ میلیون نفر عنوان نمود و اظهار داشت: از شما می خواهم با همان روحیه ای كه به كمك رزمندگان می آمدید به دیدار این مردم فقیر و بیكار بروید و به آنها كمك كنید.
وی با قدردانی از خدمات وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: به رغم تمامی خدمات اما هنوز مشكلات داریم. اگر مردم، خیران و پزشكان به كمك دولت نیایند دولت به تنهایی قادر به حل تمام مشكلات نیست.
مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا در بخش پایانی از سخنان خود با اشاره به اینكه ملت ما هشت سال به رهبری امام و با تقدیم بیش از ۲۰۰ هزار شهید، ۳۰۰ هزار جانباز و ۴۰ هزار آزاده سرافراز ایستادند تا جنگ به پیروزی رسید، تصریح كرد: نه نقطه ای از قرارداد ۱۹۷۵ كم شد، نه قطره ای از آبهای اروندرود كه مورد مناقشه بود و نه بخشی از كشورمان تجزیه شد.1396/12/10
17:11:52
5.0 / 5
4642
تگهای خبر: بهداشت , بیمارستان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است