معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران مطرح كرد

۳ چالش اساسی در تحقق پوشش همگانی سلامت

۳ چالش اساسی در تحقق پوشش همگانی سلامت

پاراسول: معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران دسترسی به منابع، استفاده نادرست و غیر منصفانه از آنها و تاكید بیش از اندازه بر پرداخت مستقیم را سه چالش اساسی عدم رسیدن به پوشش همگانی سلامت دانست و اظهار داشت: این موارد را باید به صورت سریع و عادلانه مورد بررسی قرار داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر سید مرتضی ادیانی اظهار داشت: باآنكه مبحث پوشش همگانی یا به تعبیر كامل تر "پوشش همگانی سلامت" در سال ۲۰۰۵ با تایید همگی اعضای سازمان جهانی بهداشت و به منظور توسعه تامین مالی در جهت دسترسی همه مردم به خدمات سلامت عنوان شد، اما نیروی محركه این بحث در كشور ما این فرموده استراتژیك مقام معظم رهبری بود كه "بیمار نباید جز رنج بیماری دغدغه دیگری داشته باشد" بنابراین نخستین قدم برای حركت به سمت تحقق پوشش همگانی این است كه علاوه بر بررسی مسیر كشورهای دیگری كه این راه را پیموده اند؛ بدانیم خود ما چه كارهایی انجام داده و چه كارهایی باید انجام دهیم.
وی ادامه داد: بنابر آنچه صاحب نظران بعنوان سه چالش اساسی در رسیدن به پوشش همگانی سلامت مطرح كرده اند؛ دسترسی به منابع، استفاده نادرست و غیر منصفانه از آنها و تاكید بیش از اندازه بر پرداخت مستقیم مواردی هستند كه باید آنها را به صورت سریع و عادلانه مورد بررسی قرار داد.
بنابراعلام اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران، ادیانی تصریح كرد: برای دسترسی به بهترین سطح خدمات سلامت، همانگونه كه مقام عالی وزارت بهداشت هم در دیدار نوروزی خود با كاركنان سازمان بیمه سلامت مطرح نمودند، مجهز شدن به علم و اقدامات بدیع و جدی است. بعنوان مثال منابع سلامت را می توان با نوآوری در تامین منابع با استفاده از مالیات بر معاملات نقدی، صنعت گردشگری و... و یا با استفاده از مالیات های غیرمستقیم برای محصولات مضر مانند دخانیات، تولید صندوق های مضاعف، یا از منابع متنوع و همینطور استفاده از كمك های خیرین و مدیریت هزینه و منابع افزایش داد.
معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران در انتها با اشاره به اینكه اتخاذ سیاست های مالی مناسب برای بخش سلامت یكی از اساسی ترین اقدامات است، اظهار داشت: كشورهایی كه پوشش همگانی سلامت را حدودا در حد بالایی محقق كرده اند، مشاركت را برای آحاد جامعه با استفاده از مالیات و حق بیمه الزامی كرده اند. واقعیت این است كه افزایش تقاضای عمومی برای دسترسی به خدمات كیفی و نیاز به خدمات با قیمت های مناسب، لزوم دریافت تصمیمات عاقلانه و قاطعانه را افزایش داده است.1397/01/27
16:02:46
5.0 / 5
5179
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است