كلاهبرداری با مشاوره های تلفنی

كلاهبرداری با مشاوره های تلفنی

پاراسول: از هزینه خدمات مشاوران آنلاین باخبرید؟به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «آنها گاهی تا یك چهارم تعرفه مصوب از شما پول می گیرند تا خدمات روانشناسی و مشاوره دهند. آنهایی كه معلوم نیست تخصصش را دارند یا تنها در حد كتاب قورباغه ات را قورت بده مطالعه داشته اند! حالا مشاوره های آنلاین و روانشناسان چتی بازار داغی به هم زده اند. این مورد در حالی رخ می دهد كه آن سوی این بازار ۳۰۰ هزار تومان ویزیت ۱۵دقیقه روانشناسی است كه تلویزیون او را به شهرت چشمگیری رسانده است. وی در حالی برای یك ساعت مشاوره یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ویزیت دریافت می كند كه شورای مركزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هزینه یك جلسه ۴۵دقیقه ای مشاوره را ۱۳۸ هزار تومان اعلام نموده است. البته فعالان در این صنف معتقدند كه نرخ درمان روانشناسی هم مثل اغلب قیمت گذاری های بازار آزاد، دلخواه است و هر مطبی نرخ خودش را دارد. بسته به این كه مطب شمال شهر است یا جنوب شهر، بر خیابان است یا داخل كوچه و شهرت و سابقه مشاوران هزینه های متفاوتی را دریافت می كنند. افشار كه خودش درمانگر و مشاور یكی از مراكز روانشناسی است این مورد را تا حدودی طبیعی می داند: طبیعی است یك روانشناس در شمال شهر كه مطبش متری ۴۰ میلیون تومان قیمت دارد و شارژ آنچنانی هم باید بدهد، این مقدار پول دریافت كند. كسی هم كه پیش این روانشناس می رود حتماً توانایی مالی بیشتری دارد.

لطفا بیشتر حرف بزنید

این روزها مراكز مشاوره كه نام و آوازه چندانی ندارند به ازای هر جلسه مشاوره ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان پول دریافت می كنند. فاطمه كه اخیرا به یكی از مراكز مشاوره در اكباتان مراجعه نموده در این باره به «شهروند» می گوید: برای یك جلسه مشاوره ۱۵۰ هزار تومان پرداخت كردم بدون این كه فایده ای برای من داشته باشد. او كه به همراه همسرش به این مركز مراجعه نموده بود، اظهار داشت: بعضی از روانشناسان ارزان آن قدر جلسات مشاوره را كش می دهند كه در نهایت به این نتیجه می رسی كه ای كاش از همان ابتدا پیش یك مشاور حاذق می رفتی ولی سریع تر به نتیجه می رسیدی. به قول او برخی از جلسات مشاوره به یك درد دل تبدیل می شوند. بعنوان مثال مشاوری كه پیش او رفته بودم یك ساعت ما را به حرف واداشت و من و همسرم از مشكلات خود گفتیم و در انتها جلسه بی آن كه حتی یك راهنمایی یا یك راهكار داده باشد، دو جلسه جداگانه برای من و همسرم تعیین كرد. در آن جلسه باز هم درباره حرف هایی كه در جلسه مشترك اولمان مطرح كرده بودیم، از ما پرسیده شد.

كارشناسان تلویزیون پرمشتری ترند

یكی از تهیه كنندگان برنامه های تلویزیونی از روانشناسی می گوید كه پروانه اش باطل شده بود و برای حفظ مشتریانش خودش را به آب و آتش می زد تا در یكی از برنامه های تلویزیونی صحبت كند. او می گوید: این مشاور حتی حاضر بود میلیون ها تومان پول به تهیه كننده پرداخت كند تا این گونه اعتبار از دست رفته اش را برگرداند. به هر حال باید پذیرفت كه هر برنامه تلویزیون تعداد مشتریان یك روانشناس را چندین برابر می كند و روانشناسانی كه هر هفته به صورت ثابت در یك برنامه تلویزیونی شركت می كنند، مشتری ها به مطب شان روانه می شوند.

۱۳۸ هزار تومان حداكثر نرخ مصوب مشاوره!

طبق تعرفه های رسمی سال ۹۷ سازمان نظام روانشناسی هزینه یك جلسه خدمات روانشناسی و مشاوره ۴۵ دقیقه ای در تهران باید چیزی بین ۶۸ تا ۱۳۸ هزار تومان باشد. این نرخ بسته به مدرك تحصیلی مشاور و محل ارائه مشاوره متغیر است. تعرفه های روانشناسی هر ساله بر مبنای پیشنهاد وزارت بهداشت و تصمیم شورای عالی بیمه تصویب و به آنها ابلاغ می گردد. البته با وجود تعرفه ثابت، كم نیستند مشاورانی كه یا زمانی كمتر از زمان استاندارد برای مراجعان می گذارند یا عددی متفاوت از تعرفه موجود دریافت می كنند. هر چند راه های برخورد با این به اصطلاح قانون شكنی در این حوزه مثل هر صنف دیگری وجود دارد اما گاهی تفاوت بین خدمات ارائه شده توسط افراد متخصص و نامدار این حرفه آن قدر محسوس است كه اگر در صف طویل مراجعان آنها به شما نوبت برسد دیگر جایی برای گله و شكایت از قیمت باقی نمی ماند. نكته ای كه حتما باید به آن توجه داشت این است كه گاهی در خلال مراحل مشاوره آزمون هایی در جهت خدمات تشخیصی از مراجعان گرفته می گردد كه به مبلغ حق مشاوره اضافه می كند. برای مثال آزمون هوش احیانا حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برایتان آب می خورد!

بازار داغ كلاهبرداری با مشاوره های تلفنی

اما بازار داغ مشاوره گرفتن در این روزها كار و كاسبی روانشناسان غیر حضوری را هم سكه كرده است. آمارها می گویند حداقل ۲۱ درصد مردم ایران از یك اختلال روانی رنج می برند و حداقل ۶۰ درصد هم به شكلی به افسردگی خفیف مبتلا هستند. همین مسأله بازار مشاوره های تلفنی و اینترنتی را حسابی سكه كرده است. در این میان هستند كسانی كه بی آن كه تخصصی داشته باشند، در این روزها میلیون ها تومان پول به جیب می زنند. زهرا در این باره به «شهروند» می گوید: سال گذشته كه متوجه شدم همسرم به من خیانت می كند و اعتیاد هم دارد، در آن روزها حالم خیلی بد بود و نیاز داشتم هر روز با یك نفر صحبت كنم و از او مشاوره بگیرم. یكی از دوستانم فردی را به من معرفی نمود كه بعدها متوجه شدم تحصیلاتش هیچ ربطی به روانشناسی ندارد.

او می گوید: برخی از روزها دو ساعت با این فرد به اصطلاح روانشناس صحبت و به ازای هر ساعت مكالمه ۲۰۰ هزار تومان پول پرداخت می كردم. در حدود ۴۵ روز به یك مشاور كلاهبردار ۴ میلیون تومان پول پرداخت كردم كه هزینه بسیار بالایی است. وقتی خواستم از او شكایت كنم، خیلی راحت خطی كه به نام خودش نبود را خاموش كرد و دیگر هیچ دسترسی به او نداشتم.

هزینه مشاوره با قبض تلفن

البته هستند مراكز مشاور تلفنی كه به صورت قانونی این روزها مشغول به فعالیت هستند. مراكزی كه با استفاده از شماره تلفن های هوشمند با پیش شماره ۹۰۹ به متقاضیان خدمات ارائه می دهند. فعالیت آنها به این نحو است كه مشتریان تنها با استفاده از خط ثابت امكان شماره گیری دارند و می توانند با اتصال به این شماره خدماتی مانند فال حافظ، مشاوره خانواده، املاك و تعمیرات كامپیوتر دریافت نمایند و هزینه آن را در قبض تلفن دوره بعد بپردازند. به قول بیدخام تابحال ۸۵۰ شماره تلفن هوشمند بین استانی و ۲۱۰۰ شماره هوشمند استانی اختصاص داده شده است.

اختصاص تلفن هوشمند پس از دریافت مجوز

در این میان مسئولان می گویند مشاوره های تلفنی كه عموما با استفاده از شماره تلفن های هوشمند با پیش شماره ۹۰۹ به خدمات مشاوره می پردازند، قابل اطمینان تر از شماره های متفرقه هستند. آن گونه كه معاون مخابرات می گوید: متقاضیان این شماره تلفن ها باید از مرجع مربوطه معرفی نامه ای را به مخابرات ارائه دهند تا خطوط در اختیارشان قرار گیرد. بعنوان مثال اگر كسی خواستار راه اندازی مشاورهای تلفنی است، ابتدا باید معرفی و مجوز فعالیت از سازمان نظام روانشناسی تهیه و بعد برای دریافت خط تلفن هوشمند اقدام نماید، بنابراین امكان تخلف برای كسانی كه متقاضی تلفن های هوشمند هستند، كمتر است.

حداكثر تعرفه تلفن های هوشمند چقدر است

بعد از مصوبه ای كه سال ۹۴ به تصویب سازمان تنظیم مقررات رسید، سقف قیمت از تلفن های هوشمند برداشته شد. هر چند به قول بیدخام متوسط قیمت این روزهای این خطوط تلفن ۳ هزار تومان به ازای هر دقیقه است، اما هیچ گونه محدودیت قیمتی در این خصوص وجود ندارد. جالب است بدانید هم اكنون حداقل تعرفه برقراری ارتباط با اپراتورهای تلفن همراه ۲۹ تومان و حداكثر ۹۳ تومان است. یك حساب كتاب سرانگشتی به خوبی نشان داده است كه هنگام تماس با تلفن های هوشمند حداقل ۳۲برابر هزینه مكالمه با تلفن همراه باید پول پرداخت كنید كه سهم مخابرات از این درآمدهای نجومی هم قابل توجه است. به قول بیدخام اگر در تهران متقاضی دریافت این سرویس باشید، تنها ۲۰ درصد از مبلغی كه مشتریان برای تماس با این سامانه می پردازند، به جیب مخابرات می رود و ۸۰ درصد آن به فرد درخواست كننده سرویس پرداخت می گردد و اگر مخابرات امكان برقراری تماس با این سرویس را از كل كشور برای شما فراهم نموده باشد، سهم شما از این مبلغ ۷۰ درصد است و سهم مخابرات ۳۰ درصد می گردد كه هر دو ماه یك بار از سوی شركت مخابرات به شماره حسابی كه از سوی متقاضی ارائه شده، واریز می گردد.

هر دقیقه مشاوره تلفنی چند؟

اگر جزو آن دسته از كسانی هستید كه وقت تان حسابی پر است و امكان تردد در خیابان های پرترافیك شهر را ندارید، احیانا برای گرفتن مشاوره دست به دامن مشاوره های تلفنی می شوید. مشاوره هایی كه هر دقیقه اش برای شما ۲ هزار تومان آب می خورد. به عبارتی اگر یك ساعت با مشاوره های پاسخگو در این مراكز صحبت كنید، باید ۱۲۰ هزار تومان همراه با قبض تلفن تان پول پرداخت كنید، البته راه های دیگری هم برای كمتر كردن هزینه تان هست، بعنوان مثال یكی از مراكز مشاوره تلفنی به مشتریان خود پیشنهاد می دهد به جای این كه هزینه مشاوره روی قبض تلفنشان سنگینی كند، به ازای هر نیم ساعت مشاوره ۴۰ هزار تومان و برای یك ساعت مشاوره ۷۰ هزار تومان به حساب واحدهای مشاوره واریز نمایند تا مشاوره ای به صرفه تر را تجربه كنند. تخفیف های جذابی كه البته از جیب مخابرات به مشتریان داده می شود، حسابی وسوسه انگیز است اما نباید فراموش كرد كه این نوع پرداخت در نهایت تفاوت چندانی در درآمد این مراكز مشاوره تولید نمی نماید. ۲۰ درصد از ۱۲۰ هزار تومان هزینه مشاوره یعنی چیزی حدود ۲۴ هزار تومان سهم مخابرات است كه در صورت تماس با اپراتورهای موبایل به صفر می رسد.»
1397/06/12
20:56:57
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: آب , بهداشت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است