فشار خون واقعی خویش را با این پچ اندازه بگیرید

فشار خون واقعی خویش را با این پچ اندازه بگیرید

پاراسول: محققان دانشگاه ˮكالیفرنیاˮ یك پچ پوستی اولتراسوند ساخته اند كه قادر به اندازه گیری فشار خون عمقی بدن است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، در اوایل سال جاری، دانشمندان دانشگاه "كالیفرنیا" در" سن دیه گو" یك پچ منعطف اولتراسوند را توسعه دادند كه برای كاربران امكان تماشای ساختار داخلی اشیاء را فراهم می كرد.
حال این محققان پچی ساخته اند كه فشار خون درونی بدن را اندازه گیری می كند.
زمانی كه فشارخون با استفاده از فشارسنج های معمولی اندازه گیری می شود، فشاری كه گرفته می شود، فشار خون خارجی و سطحی بدن است و از فشارخون عمقی بدن متفاوت می باشد.
فشار خون عمقی بدن مربوط به عروق خونی مركزی بدن است كه خون را مستقیما از قلب به دیگر اندام های اصلی بدن می رسانند.
برای سنجش دقیق و صحیح تر فشار خون، فشار خون عمقی قابل اطمینان تر است و بعنوان شاخصه ای برای پیشگیری از بیماری های قلبی به حساب می آید.
متاسفانه، روش استاندارد اندازه گیری فشار خون مركزی بدن قرار دادن "كاتتر" در عروق خونی گردن، كشاله ران یا بازو و سپس هدایت آن به قلب است.
"كاتتر" یك لوله نازك معمولاً بلند و قابل انعطاف و تولید شده از مواد دارای كاربرد در پزشكی است كه در طیف گسترده ای از توابع دانش پزشكی و بهداشت كاربرد دارد. كاتترها وسیله ای در خدمت پزشكی هستند كه می توانند در بدن بیمار برای یك هدف معین استفاده شوند.


یك روش غیرتهاجمی دیگر هم وجود دارد كه در آن یك "میله تونومتر"در بالای یك رگ خونی بزرگ و روی پوست قرار می گیرد و فشار خون عمقی بیمار را اندازه گیری می كند. این روش هم زیاد دقیق نیست و بیمار مجبور است در طول مدت سنجش فشار خون ثابت باقی بماند.
به همین جهت و در جهت حل این مشكل، دانشمندان دانشگاه "كالیفرنیا" این پچ "اولتراسوند" جدید را ساخته اند.
پچ تولید شده توسط این محققان از یك ورقه سیلیكونی نازك منعطف تشكیل شده است كه در آن، الكترودها و مبدل های پیزوالكتریك با استفاده از سیم های نازك مسی با یكدیگر در ارتباط هستند.
این ساختار، پچ را قادر می سازد كه بدون صدمه خم شود.
این پچ به پوست می چسبد و اطلاعات دریافتی اش را به یك دستگاه پردازشگر ارسال می كند؛ این دستگاه امواج "اولتراسوند" از خود ساطع می كند و رگ های خونی تا عمق ۴ سانتی متری زیر پوست را بررسی می كند.
سپس پردازشگر این داده ها را به فشار خون عمقی فرد در زمان واقعی اش ترجمه می كند.
برای آزمایش این پچ، یك فرد داوطلب آن را روی پاها، گردن، مچ دست و بازویش قرار داد. فرد مذكور آزمایش را در دو شرایط انجام داد. در یكی از آن ها به انجام ورزش پرداخت و در دیگری با سكوت نشسته بود.
در تمامی این شرایط، فشار خون فرد دقیق تر و صحیح تر از فشارخونی اندازه گیری شد كه با استفاده از "تونومتر" (فشارسنج) اندازه گیری شده بود.
"شنگ زو"از محققان این پروژه اظهار كرده است كه با ورود فناوری "اولتراسوند" به فناوری های پوشیدنی، قادر خواهیم بود خیلی از رویدادهای بیولوژیكی و فعالیت هایی را كه با استفاده از روش های غیرتهاجمی میسر بوده اند، انجام دهیم.
محققان هم اكنون در تلاش هستند تا یك منبع انرژی، پردازنده و سیستم ارتباطی بی سیم را به پچ اضافه كنند. اگر این امكان میسر شود، پچ قادر خواهد بود فشار خون بیمار را اندازه گیری نماید و میزان آن را به صورت یك دستگاه مستقل بیان كند.
ممكن است استفاده از پچ مذكور روزی یك بار برای بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی و یا ریه لازم باشد.
نتایج این پژوهش در مجله "Nature Biomedical Engineering" منتشر گردید.1397/06/24
13:00:39
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: انرژی , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است