عوامل موثر در جلوگیری از خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی

عوامل موثر در جلوگیری از خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی

پاراسول: به باور فعالان حوزه گیاهان دارویی هرچند كه افراد صاحب ایده در این حوزه فراوان است، ولی نبود سرمایه گذار سبب شده است كه خیلی از شركت های فعال در این زمینه به سمت خام فروشی هدایت شوند و برگزاری جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی می تواند زمینه سازی روشنگری در این حوزه باشد.


فرشاد اكبر نژاد، محقق در حوزه گیاهان دارویی در گفت وگو با ایسنا، راه فاصله گرفتن از مقوله خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی را ورود پررنگ سرمایه گذاران به این حوزه دانست و اظهار داشت: خیلی از شركت های نو پا برای جلوگیری از خام فروشی نیاز به حمایت دارند و اگر این شركت ها به وسیله شركت های بزرگ و قدرتمند و یا سرمایه گذاران آگاه در این حوزه كمك شوند، می توانند از این مرحله گذر كنند.
وی با اشاره به اینكه نبود سرمایه گذار منجر به هدایت شركت ها به سمت خام فروشی می شود، افزود: جذب سرمایه گذار در این حوزه هم نیاز به جلب اعتماد در بازگشت سرمایه از جانب شركت های دانش بنیان نوپا دارد. شركت های دانش بنیان می توانند با بیان نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید محصول عرضه شده خود به طرز شایسته تری نظر صاحب سرمایه را برای سرمایه گذاری جلب كنند.
اكبرنژاد با اشاره به اینكه در حوزه گیاهان دارویی مشكل ایده نیست و افراد صاحب ایده در این حوزه زیاد است، اظهار نمود: مشكل اصلی تامین سرمایه است. تا زمانی كه سرمایه وجود نداشته باشد، ایده به جایی نمی رسد؛ از این رو وجود صندوق های جسورانه و سرمایه گذاری برای ایده ها تأثیر بسیاری در رشد این حوزه دارد تا شاهد گسترش فعالیت ها در این حوزه باشیم.
وی، تحقیقات پژوهشی و آزمایش های بالینی را از دیگر نیازهای توسعه فناوری های در رابطه با گیاهان دارویی عنوان نمود و خاطرنشان كرد: آمیخته شدن این تحقیقات با خلاقیت زمینه تولید داروهای جدید را فراهم می آورد و نظر پزشكان را در نسخه داروهای گیاهی جدید جلب خواهد نمود. ازاین رو با كمك فعالان و اساتید دانشگاهی نیاز است تحقیقات بالینی در این حوزه افزایش پیدا كند.
این فعال حوزه گیاهان دارویی افزود: هر چند در سال های اخیر به علت آگاهی از عوارض داروهای شیمیایی اقبال پزشكان و عموم مردم به سمت طب ایرانی افزایش یافته است، ولی هنوز داروهای گیاهی تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله دارند.
وی با اشاره به اینكه جشنواره گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی با گردهمایی فعالان این حوزه می تواند نقش پر رنگی در تعامل و تولید ارتباط بخش صنعت و دانشگاه داشته باشد، اظهار داشت: این جشنواره در توسعه حوزه گیاهان دارویی كشور نقش برجسته ای دارد، حضور فعالان این عرصه در جشنواره زمینه را برای تبادل علمی و آگاهی از ایده های جدید فراهم می آورد. همینطور جشنواره باید پشتیبانی از فعالان حوزه گیاهان دارویی را گسترده تر كند و زمینه اتاق های فكر و جلسات مختلف فعالان حوزه گیاهان دارویی و سرمایه گذاران را گسترده تر از سال های قبل فراهم آورد.
اكبرنژاد با اشاره به اینكه همینطور این جشنواره با دعوت از دانشگاهیان و صاحبان سرمایه می تواند زمینه را برای تولید ارتباط قوی تر این دو بخش فراهم آورد، اظهار نمود: از تولید یك ایده تا تجاری سازی آن در این حوزه فاصله بسیاری وجود دارد، البته این مساله مختص به ایران نیست، بلكه در سایر كشورها هم همین گونه است. ازاین رو با تولید این ارتباط شاید بخشی از این فاصله كمتر شود.
او همینطور بیان كرد: تولید محتوای حوزه گیاهان دارویی ضعیف است و با شرایط مطلوب فاصله وجود دارد و در این زمینه نیاز به همكاری گروه های مختلف است، هر چند وجود دانشكده های طب ایرانی كمك بسیاری به این حوزه كرده است. اما این رویداد هم می تواند در این زمینه اثرگذار باشد.
به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، 21 تا ۲۴ آبان ماه 97 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می گردد.1397/06/29
12:22:07
5.0 / 5
4283
تگهای خبر: آب , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است