ضرورت تشكیل انجمن برای پشتیبانی از اوتیسمی های یزد

ضرورت تشكیل انجمن برای پشتیبانی از اوتیسمی های یزد

پاراسول: مدیر مركز اوتیسم طلوع مهر یزد با اشاره به افزایش مبتلا شدن به اوتیسم در كشور و استان یزد اظهار داشت: استان یزد هم اكنون ۴۴۰ مبتلا به اوتیسم دارد كه با عنایت به هزینه‎‎های بالای توانبخشی آنها نیاز به ایجاد انجمنی برای پشتیبانی از آنهاست.


«رضا ابویی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اوتیسم را نوعی اختلال عصب تحولی دانست و اظهار نمود: این اختلال پیش از 3 سالگی بروز می كند و به علت تاثیری كه بر پردازش اطلاعات در مغز می گذارد منجر به ضعف در مهارت های ارتباطی كلامی، غیركلامی و بروز رفتارهای تكراری و محدود می گردد.
وی از دیگر علائم این اختلال می توان به عدم برقراری تماس چشمی، واكنش بیش از اندازه یا كمتر از حد به محرك های حسی، دلبستگی غیرمعمول به اشیاء، بازی نامناسب با اسباب ‎ بازی ها، گریه ها و خنده های بی علت، حساسیت به تغییر و عدم آگاهی از خطر را عنوان نمود.
این مسئول از شیوع مبتلا شدن به اوتیسم در جهان اطلاع داد و اظهار داشت: شیوع مبتلا شدن به اوتیسم طبق آخرین گزارش های جهانی رو به افزایش بوده و كشور ایران و یزد هم از این قاعده مستثنی نیستند به طوری از هر ۵۸ كودك متولد شده، یك نفر مبتلا به اوتیسم است.
وی ادامه داد: شاید یكی از علل افزایش آمار مبتلا شدن به اوتیسم، ناشناخته بودن این اختلال در گذشته بوده كه در خیلی از موارد این كودكان را در طبقه افراد كم توان ذهنی قرار می دادند.
ابویی درصد مبتلا شدن به اوتیسم در پسران را چهار برابر بیشتر از دختران اعلام و خاطرنشان كرد: اوتیسم محدود به هیچ ملیت و طبقهی اجتماعی خاصی نمی گردد ولی پیش تر این ذهنیت وجود داشت كه میزان شیوع اوتیسم در خانواده هایی با سطح اجتماعی و اقتصادی و تحصیلات بالا بیشتر است كه بررسی های انجام شده این فرضیه را رد كرده است.
وی اظهار داشت: البته شاید این فرضیه هم متأثر از این باشد كه این خانواده ‎ ها با عنایت به آگاهی و توان مالی بالا، بیشتر پیگیر درمان و توانبخشی مشكلات فرزندانشان هستند و به همین سبب آمار روشن تری از شیوع این اختلال در این خانواده ها وجود دارد.
وی در مورد علت شناسی اوتیسم، اظهار نمود: این اختلال علت شناخته شده ای ندارد، در نتیجه درمان مشخصی هم ندارد اما آنچه كه مشخص است مجموعه ای از عوامل محیطی، ارثی و ژنتیكی سبب تولید اوتیسم می گردد به صورتی كه عوامل ژنتیكی بیش از دیگر عوامل در بروز ان سهیم هستند.
این مسئول بهترین درمان برای اختلال اوتیسم را تشخیص و مداخله ی زودهنگام عنوان نمود و اظهار داشت: به دلیل انعطاف پذیری مغز در سنین پایین، سن طلایی تشخیص اوتیسم بین ۲ تا ۵ سالگی قرار دارد و هرچه مداخله در سنین پایین تر شروع شود، اثربخش تر بوده و احتمال این كه فرد مبتلا به جامعه بازگردد، بیشتر خواهد بود.
وی در ارتباط با اهمیت تشخیص و آگاهی خانواده ها از نشانه های اوتیسم در فرزندانشان، بیان كرد: این آگاهی باید به گونه ای باشد كه در صورت مشكوك شدن، برای ارزیابی دقیق فرزند خویش را نزد متخصصین ارجاع دهند.
ابویی افزود: طبق آمار بهزیستی ۴۴۰ نفر مبتلا به اوتیسم در استان یزد ساكن هستند و بنابراین نیاز به ایجاد انجمنی برای پشتیبانی از این افراد است كه البته اقداماتی در جهت ثبت انجمن اوتیسم استان در حال انجام می باشد تا ماه آینده این انجمن راه ‎ اندازی شود.
وی ادامه داد: البته این انجمن با مشكل مالی روبرو است اما لزوم تولید این انجمن، پشتیبانی از افراد مبتلا به اوتیسم است چون كه هزینه های توانبخشی این افراد سنگین و بالاست.1397/07/04
22:40:13
5.0 / 5
5072
تگهای خبر: تولید , درمان , متخصص , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است