اعطای 3 استاندارد ایزو به نانوكامپوزیتهای پركننده دندان محققان كشور

اعطای 3 استاندارد ایزو به نانوكامپوزیتهای پركننده دندان محققان كشور

پاراسول: یكی از شركت های مستقر در مركز رشد پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به تولید نوعی نانو كامپوزیت پر كننده دندان با قابلیت دوام سایشی بالا و عدم سمیت برای بدن دست پیدا كردند و به قول این محققان این محصول دارای 3 استاندارد ایزو و گواهی نامه نانومقیاس است.به گزارش خبرنگار ایسنا، در دندانپزشكی پیشرفته استفاده جهانی از كامپوزیت های رزینی به سرعت در حال افزایش می باشد و در بعضی از كشورها این نوع مواد ترمیمی به صورت كامل جایگزین آمالگام شده است. این روند به علت مقررات جدید وضع شده توسط دولت ها برای كاهش استفاده از جیوه و محصولات حاوی جیوه، زیبایی ظاهری مواد جایگزین، دسترسی راحت و سریع به این مواد، خواص فیزیكی – مكانیكی ارتقاء یافته و تشابه ساختاری و شیمیایی آنها با بافت دندان است.

طول عمر و دوام گزارش شده برای مواد كامپوزیتی درحدود 7 تا 8 سال و برای آمالگام 12 سال بوده است. اما مطالعات و بررسی های اخیر حاكی از دوام مشابه برای آمالگام و كامپوزیت های جدید و یا حتی دوام بهتر و بیشتر از 12 سال برای بعضی از برندهای معروف كامپوزیت است.

استفاده از آمالگام به علت عدم زیبایی و تطابق رنگ محصول با دندان و همینطور عرضه گزارش هایی در خصوص رهایش جیوه، ایجاب می كند ماده جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود. مواد جایگزین می تواند شامل "گلس آینومر"ها و كامپوزیت های دندانی باشد كه در این میان گلس آینومرها به علت استقامت كم، كمتر مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر كامپوزیت های دندانی به علت تولید پیوند با بافت دندان مورد توجه قرار گرفته و از استقامت و زیبایی قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد.
در این راستا محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با بررسی معایب موجود در روش تولید نانوكامپوزیت ها، به روشی دست پیدا كردند تا این معایب را در كامپوزیت به دست آمده كاهش دهند. در این پروژه با تهیه نانوسیلیكای متخلخل به روش حرارتی و افزودن آن به كامپوزیت ها خواص مناسب تری نسبت به دیگر نانوكامپوزیت ها بوجود آمد.
اكبر جدایی، مجری طرح در گفت وگو با ایسنا، از تولید نمونه اولیه نانوكامپوزیت پركننده دندان اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون با توزیع كنندگان مواد دندان پزشكی وارد مذاكره شده ایم تا این محصول به بازار كشور ارائه شود.

جدایی، حداقل سایش، میزان جذب آب بسیار كم و استقامت فشاری را از مزایای این كامپوزیت ها عنوان نمود و خاطرنشان كرد: این محصول دارای سه استاندارد ایزو 13485 مربوط به مدیریت تجهیزات پزشكی، ایزو 4049 مربوط به خواص مكانیكی و ایزو 10993 مربوط به تست های ایمنی است.

مجری طرح با اشاره به اینكه طرح این محصول موفق به دریافت گواهی نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو شده است، افزود: تابحال دو محصول "كامپوزیت دندانی" و "فیشور سیلانت" این شركت موفق به دریافت تأییدیه دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده اند.

وی با اشاره به جزئیات نانوكامپوزیت های پركننده دندان، توضیح داد: این محصول شامل كامپوزیت هیبریدی مواد سرامیكی است و در آن از نانوساختارها و نانوپركننده ها استفاده شده است. طول عمر و دوام این محصول بالاتر از 12 سال است.

جدایی اظهار نمود: نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان داده است نانوكامپوزیت دندانپزشكی تولید شده به این روش با كامپوزیت های حاوی ذرات میكرو، از استقامت خمشی و مقاومت بهتری برخوردار می باشد. همینطور بعد از قرار گرفتن در برابر سایش مسواك سطح صاف تری را نشان داده است و دارای مقاومت بیشتری است.
1397/07/25
16:40:36
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: آب , پزشك , تولید , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است