خطر 7 برابری انفلوآنزا در سیگاری ها

خطر 7 برابری انفلوآنزا در سیگاری ها

پاراسول: استادیار ویروس شناسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه بر مبنای نتایج آخرین پژوهش ها ریسك آلودگی و شدت بیماری انفلوآنزا در افراد سیگاری 7 برابر بیشتر از سایرین است، اظهار داشت: ویروس انفلوآنزا در افراد دارای زمینه بیماریهای خاص، افراد دارای سطح ایمنی پایین و همینطور سیگاری ها سریعتر تكثیر می گردد و عوارض آن هم بیشتر خواهد بود.دكتر مریم واعظ جلالی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی همزمان با فصل سرما و خطر شیوع بیماری های ویروسی در گفت و گو با ایسنا، راهكارهایی برای پیشگیری و كنترل آنها ارائه كرد.

وی با اشاره به اینكه ویروس ها تنها در داخل سلول زنده تكثیر می شوند، عنوان كرد: ویروس تنها در صورت دسترسی به سلول زنده تكثیر شده و سبب بروز عفونت های تنفسی، گوارشی، مغزی و یا سایر عفونت ها می شود، ولی اگر در محیطی غیر از سلول بماند به صورت متوسط تنها از چند ساعت تا چند روز دوام می آورد.

وی با اشاره به تفاوت ویروس ها با میكروارگانیزم ها، عنوان كرد: ویروس در مقایسه با باكتری یا قارچ از نظر اندازه بسیار كوچك بوده و تنها در داخل سلول زنده عفونت و آلودگی بوجود می آورد در صورتی كه مكانیزم عملكردی قارچ و باكتری این گونه نیست.

این متخصص ویروس شناسی پزشكی با اشاره به نمونه گیری های اولیه، كشت سلولی و تست های ژنتیكی پیشرفته بعنوان سطوح مختلف شناسایی ویروس ها، اظهار نمود: از مهمترین بیماری های واگیردار با منبع ویروسی می توان به هپاتیت B، هپاتیت C، HIV و انفلوآنزا اشاره نمود. همینطور در این رابطه می توان به عفونت هایی اشاره نمود كه در كودكی ما را درگیر كرده و باردیگر در بزرگسالی عود می كنند مانند آبله مرغان و سرخك.

وی با اشاره به اهمیت مهار ویروس ها بعنوان بخشی از چالش سازمان جهانی بهداشت، اظهار نمود: در این راستا سازمان جهانی بهداشت برای ریشه كنی تعدادی از ویروس ها پروتكل های تصویب كرده و همینطور برنامه ریزی های گسترده ای برای كاهش سطح آلودگی افراد با ویروسها و در واقع ارتقای سطح بهداشتی جوامع، اجراكرده است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، ویروس هپاتیت A را از دیگر ویروس هایی عنوان نمود كه در مناطق با سطح بهداشت عمومی پایین شایع بوده و در این رابطه، اظهار داشت: هپاتیت A از ویروسهای گوارشی بوده كه در نهایت منجر به التهاب كبد شده و كاملا با سطح بهداشت منطقه به خصوص سلامت آب و مواد غذایی در ارتباط می باشد.

وی با اشاره به اینكه آلودگی با ویروس هپاتیت A با نوشیدن آب یا بلعیدن غذای آلوده تولید می شود، افزود: ضعف و خستگی، بی حالی، تب و در نهایت زردی یا یرقان و التهاب كبد از نشانه های این بیماریست كه در بزرگسالان با شدت بیشتری بروز پیدا می كند.

این متخصص ویروس شناسی پزشكی با اشاره به برخی اقدامات پیشگیرانه در این رابطه، خاطرنشان كرد: نبود آب سالم و بهداشت ضعیف یكی از عوامل خطر در انتقال و مبتلا شدن به ویروس HAV است، ازاین رو به افراد سفارش می گردد كه حتما از بطری آب بهداشتی استفاده كرده، قبل از خوردن میوه پوست آنرا گرفته، از سلامت غذای مصرفی خود اطمینان حاصل كرده و نسبت به ضدعفونی مداوم دست های خود اقدام نمایند.

وی با اشاره به اینكه رعایت بهداشت و استفاده از منابع آب و غذای سالم در كنترل این ویروس بسیار موثر است، افزود: متاسفانه ویروس هپاتیت A در بعضی افراد منجر به بروز هپاتیت برق آسا شده كه طی آن بیمار كل كبد خویش را از دست می دهد، ازاین رو كنترل این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

وی با اشاره به اینكه انتقال ویروس های جدید از سایر كشورها به داخل كشور در كلیه سفرها چه عادی و چه سفر به شهرهای زائرپذیر محتمل است، اظهار داشت: این مساله به خصوص درباره ویروس هایی كه با استفاده از حشرات منتقل می شوند، فراوانی بیشتری دارد. بعنوان نمونه در بعضی سفرها احتمال این وجود دارد كه وسایل فرد به تخم حشرات منطقه مربوطه آلوده شده و از این طریق به داخل كشور منتقل شود. ازاین رو آلودگی به ویروس های جدید و انتقال آن به داخل كشور در كلیه سفرهای خارج از كشور محتمل است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در خاتمه نكته مهم و قابل اهمیت را نحوه كنترل و محافظت افراد در برابر ویروس ها عنوان نمود و افزود: بعنوان نمونه برای بعضی از این ویروس ها واكسن داریم كه به افراد سفارش می گردد حتما قبل از سفر واكسینه شوند، چراكه عوارض این بیماریها در بزرگسالی به خاطر حساسیت بیشتر سیستم ایمنی شدیدتر است. همینطور در ارتباط با ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی و انفلوآنزا به افراد سفارش می گردد كه در صورت برخورد با موارد مشكوك از دست دادن و در آغوش كشیدن افراد پرهیز كرده و دستهای خویش را روزی چند مرتبه با آب و صابون و ژل ضدعفونی شستشو دهند.
1397/08/18
22:49:14
5.0 / 5
4523
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است