راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در كشور

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در كشور

پاراسول: معاون پرستاری وزیر بهداشت، راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران را از برنامه های وزارت بهداشت خواند و اظهار داشت: وزارت بهداشت با همكاری سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش طرح ملی را در استان اصفهان اجرا می كند كه برمبنای آن كودكانی كه نیاز به خدمات ویژه دارند، شناسایی می شوند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر مریم حضرتی در بازدید از انجمن اوتیسم ایران به مناسبت هفته خود مراقبتی، گفت: اوتیسم یك بیماری عصبی _ رفتاری پیچیده است كه شامل اختلال در تعامل اجتماعی و زبان رشد و مهارت های ارتباطی همراه با رفتارهای تكراری و دشوار می باشد كه به سبب طیف وسیعی از علائم و ناتوانی ها، این بیماری هم اكنون به نام اختلال طیف اوتیسم نامیده میگردد. در ایران از هر ۷۰ تا ۱۰۰ نوزاد متولد شده، یك نوزاد مبتلا به اوتیسم است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اینكه تشخیص پزشكی برای اوتیسم وجود ندارد، اضافه كرد: تشخیص اوتیسم همیشه آسان نیست. تست آزمایشگاهی برای آن وجود ندارد، بدین سبب پزشكان با بررسی رفتارهای كودكان و گوش دادن به نگرانی والدین قادر به تشخیص هستند.
حضرتی با اشاره به مشكلات مبتلایان به اوتیسم و خانواده های درگیر با این بیماری اظهار داشت: راه اندازی مراكز جامع اوتیسم برای تشخیص، درمان، توانبخشی، تحصیل و آموزش و نگهداری بیماران اوتیسم می تواند نقش بسزایی در كاهش مشكلات این بیماران و خانواده های آنها داشته باشد.
او همینطور حمایت بیمه ای بیشتر برای مصارف دارویی را از دیگر راه های كاهش مشكلات بیماران اوتیسمی دانست.
وی ادامه داد: بیماران اوتیسمی نیاز به كمك دارویی، مراقبت، كاردرمانی، گفتار درمانی و همین طور اطلاع رسانی بیشتر به جامعه دارند كه افزایش آگاهی جامعه می تواند فشار روانی خانواده را بكاهد و به پذیرش این مساله در خانواده و جامعه كمك نماید.
حضرتی با اشاره به علل شیوع اوتیسم، اظهار داشت: مطالعات نشان می دهد كه ژنتیك عامل موثری در بروز این بیماری است و اطفال متولد شده با والدین مسن تر در معرض خطر مبتلاشدن به اوتیسم هستند.
وی ادامه داد: در طول دو دهه گذشته، تحقیقات گسترده ای در مورد اینكه آیا ارتباطی بین واكسیناسیون دوران كودكی و اوتیسم وجود دارد، انجام گرفته، نتایج این تحقیق روشن است كه واكسن دوران كودكی موجب احداث اوتیسم نمی گردد.
بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، حضرتی، راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران را از برنامه های وزارت بهداشت بیان كرد و اظهار داشت: وزارت بهداشت با همكاری سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش طرح ملی را در استان اصفهان اجرا می كند كه برمبنای آن كودكانی كه نیاز به خدمات ویژه دارند، شناسایی می شوند.
وی ادامه داد: هدف این برنامه، تكمیل دایره غربالگری كودكان اوتیسم است. بخشی از این چرخه شامل پیش دبستانی ها است كه توسط سازمان بهزیستی انجام میگردد و بخش دیگر شامل غربالگری و شناسایی كودكان مبتلا به اوتیسم است كه توسط وزارت آموزش وپرورش انجام میگردد.1397/08/26
15:48:19
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است