كارشناسان برزیلی می گویند؛

تاثیر یوگا بر تقویت مغز سالمندان

تاثیر یوگا بر تقویت مغز سالمندان

پاراسول: طبق نتایج یك تحقیق، زنان مسنی كه یوگا كار می كنند دارای ضخامت بیشتر در نواحی مغزی درگیر در حافظه و توجه هستند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان دریافتند حتی در مقایسه با زنان سالم و پرتحرك همسن و سال، معمولا در زنان یوگاكار قشر پیشانی سمت چپ مغز دارای ضخامت قشری بیشتری بود.
این خبر بسیار عالی است چراكه به قول محققان، معمولا اختلال شناختی ناشی از افزایش سن با حجم كمتر در مناطق قشری مغز در رابطه با مهارت های توجه و كاهش حافظه همراه می باشد.
این یافته ها مبتنی بر اسكن مغز حدود ۵۰ زن بوده و هنوز اثبات نشده است كه یوگا در تغییر ساختار مغز افراد تاثیر دارد.
الیسا كوزازا، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان آلبرت انیشتین برزیل، عنوان می كند كه تفاوت های مغزی در همه افرادی كه تابحال یوگا كار كرده اند وجود دارد.
به گفته محققان، به نظر می آید تمرین یوگا دارای تاثیرات نوروپلاستیك بر مغز است كه می تواند منجر به سایر فواید سلامت نظیر خلق و خو و شناخت بهتر شود.
نوروپلاستی به توانایی مغز در سازماندهی مجدد خودش و احداث اتصالات جدید در میان سلول ها در طول عمر اشاره دارد.
در مطالعه پایلوت قبلی، تیم تحقیق تاثیرات كلاس های هفتگی یوگا را در میان ۲۵ زن مسن كه دارای علائم اولیه مشكلات حافظه بودند بررسی كردند. شركت كنندگان به طورتصادفی به ۱۲ هفته یوگا یا ۱۲ هفته «بازی های مغزی» اختصاص داده شدند.
در پایان، هر دو گروه در تست های استاندارد حافظه عملكرد بهتری داشتند، اما گروه یوگا تغییرات بیشتری را نشان داد.
به گفته محققان، فواید یوگا بر مغز به خاطر تسكین استرس روزانه بوده یا امكان دارد تمرینات یوگا تاثیر مستقیم تری بر تناسب مغز داشته باشد.

1397/09/11
18:45:23
5.0 / 5
4791
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است