چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده اند؟

چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده اند؟

پاراسول: پیش بینی شده ایران تنها از «گردشگری سلامت» ۷ میلیاد دلار درآمد می تواند به دست آورد؛ بخشی كه بیشترین سودش گویا تاكنون نصیب دلال ها شده است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، درحال حاضر آماری از گردشگران یا اتباع خارجی كه به انگیزه درمان به ایران سفر می كنند، در دست نیست. حتی درآمدی كه از این راه عاید كشور شده هم مشخص نیست. آخرین آمار به سال ۹۵ مربوط میگردد كه شورای راهبری گردشگری سلامت یك سال بعد آنرا اعلام نمود. محمدعلی فیاضی، دبیر وقت این شورا اظهار داشته بود: با ثبت سفر و درمان ۱۵۰ هزار بیمار خارجی در سامانه وزارت بهداشت، سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد از این محل برای كشور حاصل شده است كه نیم درصد از سهم جهان میگردد.
هرچند كه این مقام مسؤول ارقام را بیشتر از این دانسته و در توضیح این ادعا اظهار كرده بود: خیلی ها برای جراحی پلاستیك و درمان های پزشكی دیگر به ایران سفر می كنند اما اطلاعات شان در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمی گردد. از طرفی پزشكان و بیمارستان هایی هم هستند كه بیماران خارجی را بدون ثبت و اعلام اطلاعات آنها عمل می كنند، برای همین ما تخمین می زنیم سهم واقعیِ ایران از گردشگری سلامت، دست كم یك میلیارد دلار باشد، هرچند كه ظرفیت و زیرساخت های پزشكی ایران هم اكنون، توانایی احداث ۷ میلیارد دلار درآمد را دارد.
آخرین باری كه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آماری از درآمد گردشگری سلامت داد به سال ۹۲ برمی گردد كه عددی نزدیك به یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود.
سپس آن تنها از واژه كلی «رشد» استفاده شده است. علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ حدود یك ماه و نیم پیش با برآوردی كه از سفر توریستهای خارجی در شش ماهه دوم سال داشت، از ۵۱ درصد رشد سفر همایسگان به ایران آگاهی داده و آنها را جزو «گردشگران گران» دسته بندی كرده و اظهار داشته بود: گردشگری گران، یعنی گردشگری سلامت. ما به این مسافران، گردشگران ۲۵۰۰ دلاری می گوییم، در حالیكه گردشگر های اروپایی، ۱۳۰۰ دلاری هستند.
او اوایل آذرماه همم خیلی كلی درباره رشد بالای گردشگری سلامت سخن گفت.
محمد جهانگیری ـ رییس انجمن گردشگری سلامت ـ هم چندی قبل با استناد به گزارش های دریافتی از پزشكان و بیمارستان هایی كه عضو این انجمن هستند و سامانه ای كه در وزارت بهداشت وجود دارد، بی آن كه از اعداد و ارقام حرفی به میان آورد، از افزایش بازگشت اتباع خارجی برای درمان در ایران آگاهی داده بود.
این میان ولی تیموری ـ معاون گردشگری كشور ـ به ایسنا می گوید: تا وقتی حساب اقماری راه اندازی نشود نمی توان درباره این آمارها شفاف و با جزئیات سخن گفت.
آمارهای گردشگری سلامت در شرایطی نامرئی و مستتر است كه ایران چند سالی است برای اتباع خارجی، ویزای درمان (T) را به نصف قیمت صادر می كند و یقینا این درخواست ها در وزارت امور خارجه و پلیس مهاجرت ثبت میگردد. از طرفی وزارت بهداشت باز سامانه ای برای ثبت اطلاعات اتباع خارجی بازگشت كننده به بیمارستان ها دارد، اما تا كنون با توجیه این كه گردشگری سلامت گرفتار دلالی شده و خیلی از بیمارستان ها و یا پزشكان ترجیح می دهند خارج از ضوابط و در توافق با دلال ها مستقیم اقدام نمایند، آمارهای گردشگری سلامت هم شفاف سازی نمی گردد.
بیشتر بیمارستان هایی كه در گردشگری سلامت و با بیماران خارجی كار می كنند، معمولا تعرفه های مصوب دولتی را نمایش می دهند، درحالی كه بنا به ادعای بعضی از این پزشكان، رقم ها گاه خیلی بیشتر از تعرفه های تعیین شده است، بخصوص سپس افزایش نرخ ارز كه هزینه های درمان برای خارجی ها ارزان تر هم شده است.
عراقی ها و آذربایجانی ها آنچنان كه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نموده، بیشترین مراجعان درمان در ایران هستند. معاون گردشگری بتازگی گفته افغانستانی ها و پاكستانی ها هم به این جمع پیوسته اند، ولی آمار جزئی از تعداد اتباعی كه از این كشورها مشخصا برای درمان به ایران سفر كرده اند وجود ندارد. با این وجود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با عنایت به حجم آورده اقتصادی كه گردشگری سلامت دارد، چند سالی است روی این بخش هدف گذاری كرده، هرچند برنامه های منسجمی نداشته است. بتازگی رییس این سازمان از حذف ویزای ایران برای عمانی ها آگاهی داده چونكه بنا به ارزیابی های صورت گرفته بیشترین انگیزه مردم عمان از سفر به ایران، درمان بوده است. لیتوانی باز اخیرا برای گسترش همكاری با ایران در بخش گردشگری سلامت به خاطر هزینه های پایین آن، تمایل نشان داده است. با این وجود معین نمی باشد ایران چه برنامه جامعی برای جذب گردشگران بیشتر در حوزه درمان و سلامت از این كشورها دارد و چگونه مقرر است در این حوزه كه آمار درآمد و شمار بازگشت كنندگان آن گنگ است، سرمایه گذاری كند یا سرمایه گذار جذب كند؟
تیموری ـ معاون گردشگری ـ در همین راستا از تشكیل جلسات شورای شورای راهبری گردشگری سلامت سپس یك سال وقفه خبر می دهد و به ایسنا می گوید: اختلافاتی با وزارت بهداشت پیش آمد كه فعالت های این شورا را در یك پارسال كند كرد اما اخیرا با چهار عضو خود همچون وزارتخانه های بهداشت و امور خارجه جلسه تشكیل داده است تا ابهام ها و اختلاف ها برطرف شود و به ساختارهای موجود انضباط ببخشد و هماهنگی های بین ورود و خروج اتباع خارجی را انجام دهد.
به قول او، تدوین سند استراتژیك در گردشگری سلامت، اصلاح و بازبینی شیوه نامه صدور گواهی فعالیت در حوزه گردشگری سلامت و طراحی سامانه الكترونیكی نظارت بر فعالیت شركت های مجاز در حوزه گردشگری سلامت همچون برنامه های در اولویت این شورا است.
تیموری استخراج آمارهای گردشگری سلامت را به راه اندازی حساب اقماری منوط می داند و می گوید: قدم های تازه ای در این باره برداشته شده است.1397/09/20
13:50:46
5.0 / 5
4732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است